30 под 30: Зала на славата
Forbes България беше сред първите, които направиха своя селекция “30 под 30”, след като колегите ни в САЩ обявиха своя през 2012 г.
От 2013-а досега всяка година ви показваме нашия избор от 30 талантливи българи под 30 години.
В чест на 10-годишнината на селекцията сме подбрали 30 от тях, които след класирането си в проекта покоряват нови върхове и променят към по-добро света, в който живеем.
ВИПУСК 2013
Григор Димитров
ТОГАВА: На 14 години, през 2005 г., най-известният днес български тенисист става европейски вицешампион. През 2013 г. печели първата си професионална титла – Stockholm Open, след като две години по-рано влиза за първи път в Топ 100 на ATP.
СЕГА: Зад гърба си има осем ATP титли, включително една от финалния турнир за сезона през 2017 г. Същата година по-късно достига най-високото си място в световната ранглиста до момента – 3-то. Сега заема 28-о място. Kъм края на 2022 г. е спечелил близо 22 млн. долара от наградни фондове, към които се добавят необявени суми от спонсорски договори с брандове като Nike, Wilson, Netjets, Rolex, Haagen-Dazs и Vitamin Well.
Дарин Маджаров
ТОГАВА: Създава образователната платформа „Уча.се“, след като започва да записва видеа, за да помага на сестра си с уроците, а скоро и нейни съученици се запалват по тях.
СЕГА: Регистрираните потребители в „Уча.се“ са вече над 1.3 млн. души, а приходите на компанията през 2021 г. достигат 10.9 млн. лева, 4.7 млн. от които са чиста печалба. По време на пандемията платформата излиза извън пределите на страната, като стъпва на пазара в Румъния, Испания и Италия.
Евгения Пеева
ТОГАВА: През 2010 г. Пеева основава „Заедно в час“ – фондация, която цели да осигури качествено образование за всяко едно дете в България. Към края на учебната 2012/2013 година „Заедно в час“ има 53 млади учители в различни училища в страната, които променят образователната система отвътре.
СЕГА: Към 2022 г. през програмите на „Заедно в час“ са преминали над 1000 учители и директори. Фондацията си партнира с над 270 училища. Пеева е изпълнителен директор на организацията до 2019 г. В момента е част от УС и се е посветила на сферата на мозъчната пластичност – оптимално учене чрез познаване и осигуряване на условията за създаване на нови невронни връзки.
Любомир Янчев
ТОГАВА: Едва на 17 създава „Мелиса“ – комбинация от софтуер и хардуер, която с помощта на гласови команди автоматизира управлението на уредите в дома.
СЕГА: Проектът му прераства в компанията за умни устройства за дома MClimate, която предлага на пазара вече над 20 продукта, които са достъпни на над 70 пазара. Приходите на компанията за 2021 г. са над 3.2 млн. лева.
Райчо Райчев
ТОГАВА: Основава Space Challenges – космическа образователна програма, която си партнира с университети и космически агенции и цели да запознава участниците с текущи проекти и технологии в сферата на космонавтиката, както и с участието на България в космически проекти.
СЕГА: През 2015 г. създава EnduroSat, която предлага на клиентите си услуги от сглобяването на наносателит до анализ на данните, събрани от изстреляния вече сателит. Наносателити на EnduroSat са участвали в четири мисии, три от които са на SpaceX.
Христо Тенчев
ТОГАВА: Основава софтуерната компания XS Software, която разработва игри като Lady Popular и „Хановете“. От създаването на компанията през 2004 г. до 2013 г. игрите имат 35 млн. потребители по цял свят. През 2013 г. заедно със Светлин Наков и Иван Ненков основават СофтУни, за да създадат подходяща учебна среда за подготовка на бъдещи софтуерни специалисти.
СЕГА: Игрите на XS Software вече имат над 50 млн. потребители. В СофтУни са обучени над 17 хил. разработчици. Съоснователите създават през 2017 г. SoftUni Svetlina – частна гимназия за дигитални науки, програмиране, графичен дизайн и онлайн бизнес. Едновременно с това Тенчев съосновава LockTrip, децентрализирана платформа за хотелски резервации.
ВИПУСК 2014
Емилиян Кадийски
ТОГАВА: Заедно с двама приятели през 2013 г. създава „Враца Софтуер общество“ – курсове за програмиране, с които иска да създаде софтуерна екосистема в региона. Година по-късно стартира и IT компанията „Инвейтикс“.
СЕГА: В края на 2019 г. компанията е преименувана на „Вола Софтуер“, американската платформа за оценки и отзиви „Клъч“ я обявява за лидер в списъка си за най-силно препоръчани софтуерни компании в България и Източна Европа за 2020 г. Фирмата отчита близо 850 хил. лева приходи за 2021 г., 112% ръст в сравнение с предходната.
Михаела Филева
ТОГАВА: Пробивът ѝ на музикалната сцена идва след участието ѝ в X Factor през 2011 г. Година по-късно подписва договор със звукозаписната компания на Владимир Ампов-Графа „Монте Мюзик“.
СЕГА: Певицата има издадени четири албума. Изявява се като жури в петия сезон на „България търси талант“ и като ментор в два сезона на „Гласът на България“. Участва в сериала „Мен не ме мислете“ и е солист в „Уестсайдска история“ със Софийската филхармония.
Павел Кунчев
ТОГАВА: Заедно с Яна Бюрер Тавание създава фондация Time Heroes в края на 2011 г., като той става изпълнителен директор на организацията.
СЕГА: През 2016 г. Кунчев е селектиран в образователната програма на фондация „Обама“. Time Heroes се превръща в най-голямата платформа за доброволчество в България, като Кунчев остава изпълнителен директор до 2019 г., след което е заместен от Благовеста Николова, а той става член на борда на организацията. Наред с това съосновава платформата за активизъм чрез искуство Fine Acts – глобално креативно студио за социална промяна.
ВИПУСК 2015
Мария Черешева
ТОГАВА: Тя е двигателят на стратегическото и административното ядро на АЕЖ-България пет години след нейното създаване. Тя е доброволец и към гражданската инициатива „Приятели на бежанците“, като и за двете получава награди „Човек на годината“ съответно през 2012 и 2013 г.
СЕГА: Продължава да се бори за правата на журналистите и на бежанците. Участва в различни трансгранични разследвания в областта на човешките права, трафика на оръжия, корупцията и др. Последното подобно разследване разкри как бежанците са държани при нечовешки условия на българско-турската граница.
Hayes & Y
ТОГАВА: Бандата постига един от първите си големи успехи – свири пред над 10 хил. души, когато подгрява Kasabian на фестивала SPIRIT of Burgas.
СЕГА: През 2022 г. на пазара излиза първият самостоятелен албум на групата Press.Go.Move.Slow. Бандата осъществява и най-големия си самостоятелен концерт досега в зала 3 на НДК.
ВИПУСК 2016
БЛАГОВЕСТА ПУГЬОВА
ТОГАВА: Създава фондацията „Подарете книга“ с вярата, че книгите могат да преобърнат живота на децата без родителски грижи. През 2016 г. фондацията работи с около 200 доброволци.
СЕГА: „Подарете книга“ работи вече с 2000 доброволци. Междувременно Пугьова създава заедно с Андрей Нончев IT компанията Childish, като част от печалбата отива за подкрепа на фондацията. Първата година (2018) приключва с 40 хил. лева печалба, а оборотът за първата половина на 2022 е 1 млн. лева.
Иван Господинов
ТОГАВА: Господинов е един от учредителите и председател на УС на сдружение „Образование без раници“. Той е и представител на Khan Academy в България, като отговаря за организирането на доброволческата инициатива и контактите на местно ниво.
СЕГА: Продължава да работи за успешното прилагане на технологиите за развитието на образованието в България. Обучени са над 6000 учители. Платформата на Khan Academy има хиляди посетители всеки месец.
Константин Рангелов
ТОГАВА: Заедно с брат си Свилен създава Dronamics, която разработва дронове за карго услуги. В края на 2017 г. е готов първият прототип.
СЕГА: Dronamics представи първия си безпилотен самолет Black Swan, произведен в пълни размери. Компанията обяви, че започва партньорство с DHL за еднодневни доставки на глобално ниво, включително с използването на безпилотните самолети Black Swan. Двамата братя създадоха и дружеството „Дронамикс Кепитъл“, с което набраха близо 6 млн. лева по време на първоначално публично предлагане на beam пазара на Българска фондова борса.
Радослав Янков
ТОГАВА: През 2016 г. печели световната купа по сноуборд в паралелните дисциплини – успех без еквивалент в съвременната история на зимните спортове в България.
СЕГА: Янков влезе във финалите и завърши на 15-о място в паралелния гигантски слалом на Олимпийските игри в Пекин.
ВИПУСК 2017
Анджела Иванова,
Гергана Станчева
ТОГАВА: Идеята за LAM’ON се ражда в опит да се намери алтернатива на използването на пластмаси в печатарството, които правят невъзможно рециклирането на тази хартия.
СЕГА: Компанията е на финалната права за започване на производството на първите си два продукта – ламинат и опаковъчно фолио. Очаква се производството да стартира през март, като вече има клиенти, които тестват продуктите. Саша Безуханова и съоснователят на „Телерик“ Светозар Георгиев са първите ангели инвеститори в компанията. Инвестициите им оценяват LAM’ON на над 1.4 млн. евро.
Мирослав Джоканов
ТОГАВА: През 2016 г. създава Shkolo.bg – приложение, което цели премахване на хартиените дневници и дава възможност на родителите да следят в реално време оценките на децата си в училище.
СЕГА: В пиковите си моменти Shkolo.bg има 1.5 млн. активни месечни потребители – учители, ученици и родители. Около 75% от училищата в страната ползват услугите на компанията, като ѝ носят около 5 млн. лв. приходи. Компанията се насочва и към външни пазари, като вече проучва испанския.
ВИПУСК 2018
Борис Христов
ТОГАВА: През 2015 г. създава 356labs – първата българска презентационна агенция. В следващите три години компанията си партнира с лидери в корпоративния свят като Microsoft, Societe Generale, VMWare и Renault.
СЕГА: През пандемичната 2021 г. 356labs отчита 80% ръст на оборота до 820 хил. лв. През септември 2022 г. Христов стана първият българин с курс в обучителната платформа LinkedIn Learning наред с имена като Саймън Синек и Сет Годин.
Ива Гумнишка
ТОГАВА: През 2017 г. създава Humans in the Loop – с хибрид между фондация и бизнес компанията, който извършва услуги в IT сектора и подпомага интеграцията на бежанците чрез обучителни курсове и подготовка за работния пазар.
СЕГА: Компанията е осигурила работа на проектна база на над 800 души в България, Сирия, Турция, Ирак, Афганистан, Ливан и Йемен. Ива Гумнишка е номинирана за наградите „Човек на годината“ през 2021 г.
Митко Василев
ТОГАВА: Василев е мениджър „Събития и общност“ в DEV.BG – специализирана платформа за обяви за работа за IT специалисти и един от основните организатори на технологични събития в България. Притежава 1.80% дял в компанията.
СЕГА: Над 30 хил. експерти са членове на мрежата на DEV.BG. Ежедневно на платформата на компанията се публикуват 130 IT обяви за работа. Всяка година DEV.BG провежда специализирани събития за IT общността, като до момента са проведени 1000 събития.
ВИПУСК 2019
Боряна Узунова
ТОГАВА: Боряна Узунова създава екологичната модна платформа Kool and Konscious. Компанията получава фондово финансиране от 200 хил. евро и има над 200 партньора от цял свят.
СЕГА: Решава да преструктурира и да продаде бранда Kool and Konscious. През 2021 г. създава NOLD – онлайн платформа за продажби на стари дрехи. Компанията получава инвестиция от фонда за рискови инвестиции Eleven на стойност 100 хил. евро, навлиза и на пазара в Полша.
Валентина Миланова
ТОГАВА: През 2017 г. основава Daye, компания за CBD тампони с по-добра абсорбация и обезболяващ ефект. Две години по-късно компанията получава инвестиция от над 5 милиона долара и има два патента.
СЕГА: Над 60 хил. жени вече използват обезболяващите тампони. Производството им е в София, продават се основно във Великобритания, а с привлечената инвестиция от 11.5 млн. долара компанията планира да се разрасне и в САЩ.
Любомила Йорданова
ТОГАВА: През 2017 г. основава платформата Plan A за проследяване на въглеродните емисии и отпечатъка върху околната среда. През 2019 г. тя вече работи с над 100 компании в Европа и еко организации от цял свят.
СЕГА: В края на 2021 г. Plan A привлича инвестиция от 9 млн. евро в кръг на финансиране от Серия А. Сред клиентите на скейлъпа са BMW, Audi, N26, BNP Paribas, Societe Generale и Европейската комисия, но също така и българските компании Payhawk и Imagga.
ВИПУСК 2020
Мария Бакалова
ТОГАВА: Получава номинации за „Оскар“, „Златен глобус“, БАФТА за ролята си в „Борат“ 2 и печели над 20 други награди, включително на нюйоркските и на лондонските кинокритици.
СЕГА: Зад гърба си има вече еклектичен микс от трилър, комедия, мемоар, драма, Marvel комикс и т.н. Влиза в ролята и на продуцент чрез компанията Five Oceans, основана заедно с актьора Юлиан Костов.
Николаос Цитиридис
ТОГАВА: След няколко години като журналист става комедиант, резидент в Комеди Клуб София. През януари 2020 г. поема ролята на водещ на вечерното предаване по bTV „Шоуто на Николаос Цитиридис“.
СЕГА: Влиза в ролята на жури на „България търси талант“. През лятото на 2022 г. прави турне с авторската си стендъп комедия „Това не е за по телевизията“.
Руслан Летейски
ТОГАВА: През 2018 г. създава Checkout X – продукт, който помага на електронните магазини, които ползват Shopify, да продават още продукти след плащането. През 2020 компанията му генерира приходи в размер на около 8.5 млн. лева.
СЕГА: Достига до етап, в който компанията обслужва 6000 онлайн търговци от цял свят. Екипът до Летейски създава нов продукт – Vanga AI – алгоритъм, който „предсказва“ какво ще си купят потребителите, за да им предложи по-релевантни продукти.
Спас Керимов
ТОГАВА: Заедно с Радостин Стефанов основава биотехнологичния стартъп Printivo през 2017 г. Компанията започва 3D принтиране на живи тъкани за тестване на нови лекарства.
СЕГА: Printivo вече принтира няколко вида тъкани, включително костна и чернодробна, и работи по проект за биопринтиране на ендометриална тъкан, което може да помогне за разрешаването на проблемите с женското безплодие. Керимов е и съосновател на стартъпа за създаване на следващо поколение устойчиви материали Pneuma.
ВИПУСК 2021
Ивет Горанова
ТОГАВА: 21-годишната тогава състезателка по карате спечели златен медал в категория до 55 кг на Летните олимпийски игри в Токио 2021.
СЕГА: Горанова се съгласи да стане инструктор по бойни изкуства в Академията на МВР, но не изоставя и спортната си кариера, като през 2023 г. ѝ предстоят европейско, световно първенство и европейски олимпийски игри.
Мирела Йорданова
ТОГАВА: Има няколко неуспешни стартъпа зад гърба си. Опитът ѝ помага в работата в инвестиционния фонд LAUNCHub Ventures, където като Head of Platform помага на компаниите веднага след като са получили първоначална инвестиция.
СЕГА: Йорданова е част от екип със същата роля във фонда за рисков капитал Seedcamp с над 300 компании в портфолиото си. Стартира и личен проект за менторство на предприемачи – Circle club.
Радостин Чолаков
ТОГАВА: Занимава се с програмиране от 9-годишен. На 16 създава платформата Azbuki.ML, която използва машинно обучение, за да коригира граматични и пунктуационни грешки, генерира текстове и осъществява гласов прочит на текстове на български език.
СЕГА: Още преди да завърши училище, е machine learning консултант в софтуерната компания Obecto. С проекта си GatedTab Transformer – machine learning алгоритъм за анализ на таблични данни, се явява на престижни международни състезания и печели награди.
ТУК МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ВИПУСК 2022