Метавселена, холограми и смарт шопинг, или какво да очакваме от Lenovo в близко бъдеще
Смарт технологиите трансформираха изцяло начина ни на живот в последните 30 години и със сигурност ще продължат да го правят и в бъдеще. От устройствата в ръцете ни до това как работим и общуваме с колегите си, до начина, по който купуваме хранителни стоки. Но какво ще донесе 2023 г. (и след това)? Какви изненади предстоят за самите нас и за бързо развиващите ни се отношения с технологиите?
Няма как, задавайки си тези въпроси, да не вземем предвид прогнозата на компания като Lenovo – една от онези, които имат сериозен принос за това технологиите да променят живота ни към по-хубаво.
Lenovo очертава 5 основни тенденции в непрестанното развитие на смарт технологиите, а и на посоката, в която компанията развива иновациите си. Тенденции, които на първо място са и пряко отражение на случващото се в последните 3 години и на сериозната промяна в начина, по който бяхме свикнали да живеем, да общуваме, да се наслаждаваме на свободното си време, да работим.
ХИБРИДНИЯТ МОДЕЛ НА РАБОТА
Промяната в начина, по който компаниите използват технологиите, е налице и няма връщане назад. Това от своя страна задава и тон за компаниите като Lenovo накъде да насочат усилията си в бъдеще. Посоката е ясна – тя е следствие на очакванията и потребностите на нас, крайните клиенти и потребители на смарт технологиите.
![](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2023/02/YoungProfessionals_G479875962-1024x576.jpg)
Тази тенденция, обаче, не само развива технологиите сами по себе си, но и бизнесите в отделните сектори, което при добро желание води до по-добра среда на живот. В този контекст, един от основните мотиватори в Lenovo е оптимизацията в ресурса на който и да е бизнес. Проучване на компанията сред 500 CTO-та показва, че над 76% смятат, че смарт устройствата и внедряването им в ежедневната рутина на бизнес деня е ключов елемент, довел до оптимизация на редица ресурси. На устройствата ще се гледа все повече като на инструменти за бизнес развитие и услуги, а не просто хардуер.
Lenovo предлага управлявано изживяване на служителите, при което компаниите могат да наемат решение за работно място, а не само хардуер или софтуер – включително IT инфраструктура, поддръжка и анализи на производителността, както и облачни услуги и инфраструктурни услуги за данни.
УСТРОЙСТВАТА СМЕНЯТ ФОРМАТА СИ
С други думи, това е тенденцията на завръщането към джобния формат или този, който е максимално оптимален като обем. Това е нещото, което потребителите ще усетят най-бързо и най-масово. Разбира се, на първо място причината се корени в хибридния модел на работа, да можем да кажем със сигурност, че е негово следствие или тепърва ще го модифицира в бъдеще. Това е и един от ключовите фокуси при разработката на потребителски устройства в Lenovo.
Размерът на екраните остава от съществено значение, предвид мултитаскинг употребата на дивайсите, стрийминг съдържанието, заснемането и обработването на видео формати, както и видео игрите. В това отношение, Lenovo има брилянтен пример в лицето на следващото поколение ThinkPad X1 Fold, който се разгъва.
Телефоните, от своя страна, постепенно отново се смаляват и стават все по-компактни. Разбира се, те ще се „разгъват“ под различни форми, за да използваме пълния им капацитет, но виждаме, че все повече смарт телефони отново се събират в джоба на сакото ни.
Lenovo и Motorola разработиха две устройства – сгъваем телефон и сгъваем компютър, които се трансформират интуитивно, спрямо потреблението на юзъра, увеличават размера на екрана при телефона и повишават производителността при PC-то. Друг пример са очилата Glasses T1, които ти позволяват да носиш екрана със себе си, където и да си. А това не е никак странно като решение, предвид все по-виртуалната действителност, в която живеем.
ХОЛОГРАМНАТА ТЕХНОЛОГИЯ
Ще се промени ли смисълът на клишето „от кол в кол съм“? Холограмите ще бъдат ли част от хибридния модел на работа? Независимо дали е за представяне на нов модел устройство, проект или друг тип информация, холограмата ще е инструментът на бъдещето, благодарение на който ще можем най-пълноценно да олицетворяваме идеите си.
СМАРТ ГРАДОВЕТЕ И СМАРТ ШОПИНГЪТ
Смарт технологиите са все по-достъпни и все по-навсякъде около нас. Вече говорим за смарт домове, смарт улици, смарт магазини, смарт градове. И е много скоро времето, когато тези словосъчетания ще звучат съвсем обикновено. Това ще е и времето, когато благодарение на именно тези смарт решения средата около нас ще се е променила и би трябвало качеството ни на живот да е значително по-добро от настоящото.
Тук посоките на развитие са въпрос само на въображение и инженерна мисъл – от смарт улични камери за управление на трафика, през намаляване на задръстванията и замърсяването в градовете, до сериозно ограничаване на пътните произшествия. Периферните компютърни сървъри ще позволят всичко – от холограмно обучение до пазаруване в добавена реалност.
МЕТАВСЕЛЕНАТА ИЛИ СЛЕДВАЩОТО „УАУ!“
Lenovo вече я осмисля просто като вселена или като следващото нормално. Развитието на метавселената все повече ще зависи от бизнеса, от работните навици и изисквания, а не от развлекателния бизнес и видео игрите.
Една от иновациите, които със сигурност ще следим в тази връзка при Lenovo, е налагането на Enterprise Metaverse, която ще ползва всички инструменти на развлекателното си приложение досега, но с фокус върху подобряване и усъвършенстване на работната среда и работните процеси. ThinkReality VRX, пък, е следващо поколение VR сет, който дава възможност за различни видове обучения, колаборации между колеги във виртуална среда и 3D дизайн.
Ако може да обобщим, екипът на Lenovo е напълно убеден, че технологии и идеи, които досега са били част от инвентара предимно на развлекателния бизнес и които по-скоро са залагали на уникалността на дадено преживяване, ще стават все по-неизменна част от ежедневието ни, от работния ни процес, а защо не и от комуникацията между самите нас, хората.
Разбира се, докъде ще позволим на изкуствения интелект да замести собствените ни мисли, идеи и творческа сила, зависи само и изцяло от нас.
Ние вярваме, че ако ги използваме умно, с умните технологии животът ще е една идея по-хубав.