Какво трябва да знаете за платения абонамент на Facebook?
Meta пуска платен абонаментен пакет, за да си върне част от приходите. Абонаментът за синята значка ще бъде достъпен за Facebook и Instagram, като тези, които искат да се възползват от редица премиум функции ще заплащат месечна такса.

Това се случва в труден финансов момент за технологичните фирми, когато Facebook и Google съкращават служители, а стрийминг гигантът Netflix е готов да таксува хората за споделяне на паролите.
И така, какво представлява новото предложение на Meta за платен абонамент, защо се случва и най-важното – трябва ли да го взимате? Ето всичко, което трябва да знаете.
Какво представлява новият абонамент за синя значка?
Следвайки стъпките на Twitter на Елон Мъск, това е начин социалната мрежа да печели пари от потребителите в епоха, в която рекламата вече не предлага същото възнаграждение. Днешните потребители са много по-наясно с компании като Facebook и тяхното противоречиво използване на проследяване и събиране на данни, което беше допълнително утежнено от промените в поверителността на iPhone на Apple.
С оглед на това Meta ще предлага редица премиум функции и синя значка “пoтвърден” в замяна на месечна абонаментна такса. В нов блог Facebook описва какво ще получите:
- Бадж, който потвърждава, че сте истинският потребител и че профилът ви е бил удостоверен с правителствен документ за самоличност.
- По-голяма защита от това някой да се преструва за вас с проактивно наблюдение на профила за имитатори, които се насочват към хора с нарастваща онлайн аудитория.
- Помощ, когато имате нужда от нея, с достъп до реален човек за често срещани проблеми с акаунта.
- По-голяма видимост и обхват, особено в някои области на платформата като търсене, коментари и препоръки.
- Ексклузивни функции, за да изразявате себе си по уникален начин.
Meta започва с тест в Австралия и Нова Зеландия по-късно тази седмица, за да “научи какво е най-ценно”, преди да разпространи предложението в останалата част на света. Хората могат да закупят месечен абонамент за (11,99 долара) в интернет и (14,99 долара) в iOS и Android.
Защо се случва?
Освен очевидния стремеж за печелене на пари, новото предложение за верифициране във Facebook има за цел да защити верифицираните акаунти – или поне така твърди Meta. Всяка година много хора губят достъп до профилите си във Facebook и Instagram, а за творците и бизнеса това може да бъде особено разрушително.
След като веднъж сте хакнати, Facebook ви кара да преминете през редица сложни онлайн стъпки, за да се опитате да възстановите профила си. Дори и след като сте го направили, да накарате Facebook да ви помогне е много трудно.
“Някои от най-честите искания, които получаваме от създателите, са за по-широк достъп до проверка и поддръжка на акаунти, в допълнение към повече функции за увеличаване на видимостта и обхвата”, пише собственикът на Facebook Meta в своя блог. И разбира се, технологичният гигант иска хората да плащат за това.
Абонаментното предложение в момента е в пробна фаза и Meta увери хората, че няма да има промени в акаунтите в Instagram и Facebook, които вече са верифицирани “въз основа на предварителни изисквания, включително автентичност и известност”.
“В дългосрочен план искаме да изградим абонаментно предложение, което да е ценно за всички, включително за създатели, бизнес и нашата общност като цяло”, пише компанията, собственост на Марк Зукърбърг.
Компанията твърди, че абонаментният пакет ще направи Facebook по-сигурен, така че да знаете, че хората, с които взаимодействате, “са тези, за които се представят”.
За да се възползват от него, акаунтите трябва да отговарят на минимални изисквания за активност, като например история на предишни публикации и да са поне на 18 години. След това от кандидатите се изисква да представят правителствен документ за самоличност, който съответства на името и снимката на профила във Facebook или Instagram, за който кандидатстват. Абонаментите ще включват проактивно наблюдение за имитация на акаунти.
Компанията добави, че към момента предприятията нямат право да кандидатстват за услугата. Междувременно абонаментният план ще поддържа само истинското ви име в профила ви. След като профилът ви бъде верифициран, не можете да променяте името, потребителското име, датата на раждане или снимката в профила си, без да преминете отново през процеса на кандидатстване за абонамент и верификация.
Но предложеното от Meta решение за изискване на издаден от правителството документ за самоличност в замяна на отметка за верификация крие потенциални опасности, тъй като информацията, която предоставяте, трябва да бъде защитена, казва Джейк Мур, глобален съветник по киберсигурност в ESET. “Въпреки че това може да изглежда като мярка за безопасност, то създава потенциални рискове за сигурността, тъй като данните трябва да бъдат надеждно защитени от хакери”, казва той.
Освен това не е ясно как това ще се предотврати имитацията във Facebook и Instagram за фалшиви акаунти, които не са решили да платят за верификация, добавя той. “Преминаването към тази нова структура изглежда е продиктувано от желанието за парична печалба и не е сигурно дали реално повишената сигурност ще бъде допълнителна функция.”
Трябва ли да се възползвате от новото предложение?
В момента е в процес на тестване, така че все още не можете да получите услугата извън Австралия и Нова Зеландия. Разбира се, новото предложение на Facebook може да се окаже безпредметно, особено ако потребителите на тези пазари не се възползват от него.
Абонаментът се появява и в момент, когато на много хора им е писнало от Facebook, след като години наред данните им са били използвани и е имало злоупотреби от компанията, собственост на Марк Зукърбърг. Много хора деактивират или изтриват Facebook, така че социалната мрежа иска да се възползва максимално от потребителите, които са й останали.