Invenio Partners: Инвеститори в бъдещето на компаниите
Партньорите в създадения през 2014 г. фонд за дялово инвестиране Empower Capital сега увеличават възможностите за финансиране с по-голям фонд и разширяват географията с две нови страни
Последните две години светът се промени с по-бърз темп от преди това. Пандемията, нарушените вериги на доставки и ускорената дигитализация смениха много бизнес модели и инициираха създаването на много нови компании, включително и в България. Въпреки сложната икономическа обстановка в Европа и света, високата инфлация и очаквана от много икономисти рецесия българските млади компании не могат да се оплачат от липса на финансиране.
Точно в последните три години бяха създадени няколко нови фонда за рисково финансиране с помощта на средства на Европейския съюз, паралелно с това успешните фонд мениджъри у нас набраха средства и създадоха нови фондове за дялово финансиране. Подобен е и случаят с екипа, създал един от първите фондове за дялово инвестиране Empower Capital.
Трудната обстановка не обезкуражава екипа и в края на миналата година бе обявено второто затваряне на фонд с размер 53 млн. евро, управляван от Invenio Partners, новото име на Empower Capital. Партньори са Елвин Гури, Станислав Николаев, Славчо Парушев и Тихомир Дянков, управлявали заедно първия фонд. В Invenio Partners Fund II като партньор е привлечен и Тони Романи, който ще развива румънския пазар.
Регионалният фонд за дялово участие и растеж Invenio Partners Fund II е с мандат да инвестира в малки и средни предприятия в България, Румъния и Сърбия. Той е създаден с подкрепата и разширено участие на Европейския инвестиционен фонд (EIF), като ще се насочи към дялови и квазикапиталови инвестиции в компании със солидна история и потенциал за лидерска позиция в съответната индустрия.
Идеята за нов фонд се ражда още преди да бъдат инвестирани изцяло средствата от първия. „Бизнес логиката го налага, особено като се вижда, че има потенциал за развитие. Затова малко след като инвестирахме напълно първия фонд, започнахме да мислим за следващия“, казва Станислав Николаев.
Според Тихомир Дянков очакванията да дойдат трудни времена са от две-три години и това е и една от основните тези да говорят с инвеститори. „Обикновено историята показва, че фондовете, които са създадени точно в години на криза, имат най-висока възвръщаемост“, казва той. И допълва, че точно в тези трудни времена фондовете, които имат наличен ресурс, ще имат добри възможности, в които ще могат да инвестират.
Точно по средата на фондонабирането започва пандемията и за около шест месеца екипът няма никакви срещи с потенциални инвеститори. Никой не знае какво ще се случи и как ще се развият нещата. Тази ситуация ги забавя за между 12 и 18 месеца.
Част от инвеститорите съответно са доста по-скептични към нашия регион, защото търсят по-сигурни такива. „Една от основните причини беше регионът, който е като бяло поле на картата и много трудно се намират инвеститори, които да променят това“, допълва Славчо Парушев.
Голяма част от фондовете, които оперират в нашия регион, са създадени благодарение на големи институционални инвеститори като Европейската банка за възстановяване и развитие, EIF и Световната финансова корпорация. Покрай тях има и частни инвеститори, които започват да проявяват интерес към региона.
Според Парушев трябва да се отчете фактът, че в първия фонд основен инвеститор с 95% е точно EIF, като от тяхна страна срещат отново подкрепа сравнително бързо, на базата на доброто си представяне и добрите отношения, които са изградили. С разликата, че този път EIF инвестира до 50% от размера на фонда.
Една година след достигане на минимума, заложен от партньорите, през декември 2022 г. бе обявено набирането на близо 53 млн. евро. До окончателното затваряне остават около шест месеца, водят се преговори с още потенциални инвеститори и има вероятност размерът на фонда да бъде увеличен, като целта е да се достигнат 75 млн. евро.
Екипът си е поставил и горна граница от 100 млн. евро, която също може да бъде постигната при добро стечение на обстоятелствата. Според мандата на фонда няма ограничения в колко компании да се инвестира, но целта е да бъдат финансирани между 8 и 10 компании.
Стратегията е подобна както при първия фонд на компанията, но географското покритие е разширено, като са включени Румъния и Сърбия. И сделките ще бъдат малко по-големи като размер, като ще бъдат инвестирани от 3 до 10 милиона евро в компания. Срокът на фонда е 10 години – пет години инвестиционен период (до края на 2026 г.) и пет години за излизане от инвестиции. А когато бъдат инвестирани 75–80% от този фонд, ще се мисли за трети.
По отношение на секторите, в които ще се инвестира, също няма специализация, но със спазване на основните ограничения в мандата – като компании от сферата на недвижимите имоти, производство и търговия с алкохол и оръжие.
Екипът се е насочил към компании от здравеопазването, производството и до някаква степен търговията – основно компании от реалната икономика. За разлика от други фондове IT компаниите не са приоритет.
„Целта ни е да изградим компании, които да станат лидери в региона и да бъдат експортно ориентирани. Компании, които с придобиване или с органичен растеж да станат значими играчи в региона и да представляват интерес за големи международни компании за придобиване или за следващ етап на развитие“, казва Тихомир Дянков. Фокусът сега е балканският регион със следваща стъпка на развитие Централна и Източна Европа.
„Интересни също така са и компании, които биха поели някакво производство от Китай. Такива, които разполагат с ресурси като познания и умения да поемат аутсорсването, което в момента е към Китай, и то да се премести към България“, допълва Славчо Парушев.
Новата тенденция е насочена към сигурността на веригите на доставки и има такива компании, които могат да се вместят в нея. Целта на Invenio Partners е да ги подпомогне, да могат да се изградят и да имат достатъчно финансов ресурс да се развият.
Според Парушев няма заложен темп на растеж на компаниите, водещо в случая е каква възвръщаемост очаква мениджмънтът на фонда, а тя повече или по-малко е свързана с оборот и EBITDA.
Във фонда не търсят компании с ръстове от 200–300 процента, което е типично за фондовете за рисково инвестиране. „Ние сме класически фонд за дялово инвестиране. Нещата се случват по-бавно, но въпросът е компаниите да растат с добри темпове – не само органично, а и чрез придобивания. Имаме доста опит в това да направим една компания далеч по-добра и по-пълноценна за своите клиенти“, допълва той.
Invenio Partners е активен инвеститор, който помага на компаниите. За екипа му има смисъл, когато прави инвестиции, те да са съществена част от капитала на компанията. Обикновено имат силно миноритарна позиция или позиция, с която имат контролен дял. „Стилът ни на работа не предполага да инвестираме в малка част от капитала на компанията и да чакаме пасивно развитие“, казва Тихомир Дянков.
Размерът на инвестицията както от големината на компанията, така и от необходимите средства за бъдещото ѝ развитие, но водещи са нуждите на компаниите и справедливата оценка. „Ние обичаме инвестициите си, не слагаме просто пари и да чакаме някой да изработи по-големи пари за нас. Ние обичаме да работим с компаниите, в които инвестираме“, допълва Славчо Парушев.
Invenio Partners Fund II има вече две инвестиции. Подкрепена е компанията Cycle GETS, в която вече има инвестиция чрез Empower Capital. Това е производител на алуминиеви велосипедни рамки, който стъпва на тезата, че може да има изместване на част от производството от азиатските пазари към Европа и приближаване на веригата на доставки към местните производители. Подкрепата от фонда продължава, като целта е компанията да произвежда до 200 хил. алуминиеви рамки годишно.
„На фона на пазара в Европа, който е 20 милиона велосипеда, това е равно на един процент, но фокусът на производството е върху високия клас велосипедни рамки“, уточнява Тихомир Дянков.
Втората компания е в портфейла на Invenio Partners Fund II от три месеца. Това е SAT Health, компания с основен фокус в сферата на здравеопазването и в нея са инвестирани 3 млн. евро. Компанията е добре развита в областта на управлението на данни и анализи за фармацевтичната индустрия.
Паралелно с това плановете са за развитие на решения за здравеопазване чрез посещения по домовете и телемедицина. „Заедно с екипа на компанията стигнахме до извода, че, за съжаление, към настоящия момент телемедицината не може да работи в България с пълния си капацитет и затова трябва да се ориентират към хибридно решение“, разказва Славчо Парушев.
В тази връзка се водят разговори за придобиването на две компании, които са по-специализирани в областта на посещения по домовете, както и медицински център, в който хората могат да отидат за прегледи.
„Амбицията е компанията да стане лидер в извънболничната помощ в България и инвестицията е насочена към това – за изграждане на необходимата IT инфраструктура, както и за придобиванията“, допълва Парушев.
В портфейла на първия фонд на този екип – Empower Capital Fund, все още има три компании. Очакванията на мениджмънта са резултатът от дейността му да бъде над два пъти вложените инвестиции.
„При първия фонд се учехме в движение, сега вече можем. Много често трябваше да обясняваме, че не сме банка, която просто дава пари и чака да се случи чудо и някой да дойде и да оцени това, което правим. Сега вече имаме натрупан опит и репутация, които ще ни помогнат да се справим по-добре“, спомня си Станислав Николаев.
Empower Capital е основан в средата на 2014 г. с финансиране по програма JEREMIE и капитал 21 млн. евро. Нещата се развиват много бързо, защото мандатът на този първи фонд е сложен, с кратък инвестиционен период.
Тогава партньорите си поставят като цел няколко приоритета. Единият е да създадат и поддържат екип и да обучават възможно най-много хора, което постигат. Вторият е да се научат как да станат добри стопани на парите на инвеститорите, особено на EIF, най-големият инвеститор във фондове от региона. Третият – да експериментират с различни структури и подходи към инвестиции, които да им позволят да се учат. Създават мецанин финансиране, както и акционерни участия.
„Едно нещо, което не беше в приоритетите, бе, че постигнахме такъв успех на фонда, че да можем да имаме участие в печалбата. Ние се погрижихме да минимизираме рисковете, а успехът дойде след това“, казва изпълнителният директор Елвин Гури. Три години след създаването на Empower Capital са осъществени няколко излизания от инвестиции, а Гури е на корицата на Forbes България.
Смяната на името на управляващата компания и фонда идва след дебат между партньорите. „Името Invenio Partners отразява много по-добре нашия фокус да открием истинския потенциал на компаниите, в които инвестираме, не само по отношение на разширяването на пазара, но и в идентифицирането на възможности за оперативни подобрения и вертикална и хоризонтална интеграция“, казва Гури.
Според него смисълът на това, което са създали като структура, е да гледат към евентуалното създаване на семейство фондове. Идеята е да се даде възможност и на най-младите, най-неопитни членове на екипа – анализаторите, които са наели и обучавали, да виждат в дейността възможност за по-дългосрочна кариера.
„Ние искаме да ги обучаваме, развиваме и когато дойде време за нови фондове – да ги повишаваме и те да имат участие в тези нови фондове като партньори“, допълва той. Според него с дългия стаж на отношенията между хората идва и комфорт, и това искат да предадат на по-младите колеги.
В Invenio Partners има петима партньори, единият от които е в Румъния, както и двама млади инвестиционни анализатори. Останалите услуги и подпомагащата дейност са изнесени. До голяма степен екипът е същият като на първия фонд. Елвин Гури е сред първите и основни играчи на пазара на дялови инвестиции в България с няколко създадени и успешно продадени компании.
Славчо Парушев има опит в областта на корпоративните финанси – работи с компаниите и изгражда техните управленски и финансови структури. Работил е на почти всички континенти от Бразилия, през САЩ, до Китай, както и в Европа.
Станислав Николаев учи финансово управление във Франция. През 1995 г. се завръща в България с опит в корпоративното банкиране, работил е за две банки, както и като финансов директор на две компании. В Invenio отговаря за връзки с одитори, адвокати, инвеститори и фондонабирането.
Тихомир Дянков е бакалавър от Американския университет и има магистратура в Оксфорд. От 2015 г. е в Empower Capital. Голяма част от работата му е с компании и корпоративни финанси. Работи по транзакционната структура на сделките. В последните две години – и по отношения с инвеститорите и фондонабирането.