Digiburn: Противопожарни мерки
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
Георги Начев и екипът му разработват Digiburn, за да се борят с професионалното прегаряне, което завладява света
В началото на 2020 г. Георги Начев решава, че ще се гмурне в сферата на дигиталните терапии, като фокусът на новия продукт, който иска да създаде, ще бъде върху бърнаута. Вдъхновението за този подход идва от единия от бизнес партньорите му, който се връща от пътуване в Израел с вярата, че именно дигиталните терапии са следващото голямо нещо в медицината.
Към онзи момент никой от тях не знае, че само няколко месеца по-късно ще настъпи глобална пандемия, която ще доведе до може би най-тежката криза за психичното здраве от десетилетия насам. Това от своя страна ще фокусира вниманието върху професионалното прегаряне и дигиталните решения за подобряване на психичното здраве. Докато пандемията се разразява в целия свят, Начев и малък екип от съмишленици създават мобилното приложение Digiburn.
Мотивацията на Георги Начев (30) да се занимава със синдрома на професионалното прегаряне, както е формално познат бърнаутът, всъщност се натрупва в продължение на години. Още като студент той търси баланса между младежкия бунт и вътрешното си желание да постига все по-високи цели, чрез които да се доказва.
„До голяма степен бях типичният милениъл – вечно борещ се да постигна някакви си „велики дела“, казва той. Пътя към тези постижения той вижда в предприемачеството, което го кара да учи бизнес администрация и финанси в Австрия. В това време той развива и интересите си към личностното развитие и технологиите, които днес обединява в своето най-голямо бизнес начинание.
В основата си Digiburn е мобилно приложение, което се разделя на два основни компонента. Най-същественият представлява кратък въпросник и т.нар. емоционална карта, които са инструменти за оценка на състоянието на потребителя.
Чрез тях приложението успява да прецени колко е голям рискът от прегаряне при конкретния потребител. „Това е много важно, за да започне процесът и да се стигне до осъзнаване“, казва Начев. Според него именно осъзнаването е най-важната първа стъпка за справяне с проблема, заради което този елемент от приложението е безплатен и винаги ще бъде достъпен за всеки.
Потребителите, които изберат да продължат с приложението, могат да го направят с втория основен компонент. Той представлява тримесечен курс, в който всяка седмица се редуват достъпно формулирана теория, практически упражнения и нещо, което Digiburn нарича прозрения. „Това е вдъхновение за малки крачки в името на дългосрочно устойчиви навици“, казва Начев.
Всеки месец от този курс е посветен на различна тема – тяло, ум и растеж. Те са подредени по този начин целенасочено и на базата на добрите практики за справяне с бърнаут, като съдържанието се отключва стъпка по стъпка и остава винаги достъпно.
Първия месец се поставя основата с фокус върху физическото здраве, като се включват стимули за повече движение, по-дълъг и качествен сън и други физически практики. Във втория месец фокусът е когницията и различните модели на поведение и разсъждение, които най-често водят до прегаряне. Третият месец обединява двете неща и затваря цикъла с възможността за изграждане на нов модел на поведение и избор на по-здравословни вярвания за себе си, работата си и въобще начина на живот.
Много важен елемент от работата с Digiburn е, че оценката на състоянието на потребителя не се случва само в началото на процеса. Тя всъщност е регулярна, тъй като бърнаутът е динамичен процес, който може да се подобрява или задълбочава. „Приожението насърчава осъзнаване и полагане на по-добра основа за превенция, справяне и намаляване вероятността от повторна поява на бърнаут.
Последното постигаме чрез интерактивни инструменти, комбинирани с регулярен мониторинг на промените в емоционалните състояния и нивото на риск от прегаряне“, казва Начев. Ново влошаване на състоянието може да се изрази с поведения, които може да не забележим на първо време, като например по-малко сън. „Лесно е неусетно да намалиш от седем на шест часа сън и да го приемеш за новото нормално“, казва Начев.
СТРЕМЕЖЪТ НА НАЧЕВ И ЕКИПА МУ С DIGIBURN е приложението да стане част от все по-засилващата се тенденция за дигитални терапевти. В по-широката сфера на дигиталното здравеопазване това са продукти, базирани на доказателства, които предотвратяват, помагат за управлението или лекуват медицинско състояние.
Тези продукти могат да са изцяло софтуерни, както в случая с Digiburn, но и да се възползват от други технологии като IoT, мобилни устройства, виртуална реалност и разнообразни сензори. Те могат да се използват самостоятелно или като част от по-широк спектър лечения, включително в комбинация с фармакологична терапия, лична терапия със специалист или други устройства.
В момента обаче Digiburn няма как да се нарече дигитална терапия. „Условието да се наречем дигитална терапия е доказване на ефективност и ефикасност чрез клинично проучване. Това е част от визията ни от самото начало“, казва Начев. Част от предизвикателствата пред тази цел е и фактът, че бърнаутът се счита за синдром, причинен от стрес на работното място, и не е припознат като болест в Международната класификация на болестите на Световната здравна организация.
„Описанието на СЗО е непълно – казва Начев. – Свежда се до професионалния контекст, но подобни фактори и липса на баланс между действията и мислите ни могат да доведат до прегаряне в личен, студентски, приятелски, интимен или родителски план.“ Поради тези специфики според него тепърва предстои стандартизация както на диагнозата бърнаут, така и на различните възможни терапии.
Преди тази стандартизация Digiburn предлага на потребителите си продукт, който нарича инструмент за самопомощ. Първата му версия излиза през ноември 2021 г., но днес компанията е на прага да пусне това, което вътрешно нарича трета версия на софтуера. Според Начев обаче това ще е първата пълнокръвна негова версия. Затова и в трите години, в които работят по продукта, хората зад Digiburn са концентрирани почти напълно върху разработката както на приложението, така и на процеса, през който преминават потребителите му.
„Продуктът ни е холистичен, затова и екипът ни е такъв“, казва Начев, като отбелязва, че темата за бърнаута е лична за всеки от съоснователите. Той не назовава конкретни имена, но казва, че някои от тях имат личен опит с професионално прегаряне, докато за други е явление, което са наблюдавали у свои близки хора.
Самият той от години се движи по ръба на прегарянето, което го прави „тестово зайче“ за част от подходите, които използват. За разработката на приложението работят още около четирима души, които се грижат за всичко от техническата разработка, поддръжка и дизайн до съдържанието, нужната регулаторна рамка и бизнес развитието. Част от бизнес целите на Digiburn са да удвои екипа си до края на тази година и отново през следващата година.
За да се случи това, компанията насочва усилията си не само към частни потребители, но и към бизнес сегмента. „Искаме всичко, което правим, да е достъпно за максимално широк кръг хора, но източникът на растеж е B2B“, казва Начев. Според него бърнаутът е мащабен глобален проблем, който продължава да се задълбочава, но все още не е стигнал своя пик. Това носи последствия на лично ниво, но има огромен отзвук и върху бизнеса и здравето на организациите.
Затова Digiburn предлага на компаниите инструмент, с който да могат да правят оценка на работната среда и променящите се рискови фактори в нея. Това ще помага на индивидите в компаниите, но също може да е сигнализация за зараждащи се проблеми много преди да излязат извън контрол. Така хората, които взимат решения, ще имат неутрална гледна точка към процеси, които могат да влошат както удовлетворението на служителите, така и цялостно средата и постиженията на компанията.
Не на последно място са и събитията, които Digiburn организира за свои клиенти. „Това са специализирани събития от висок клас за особено иновативни организации, които, от една страна, са много интерактивни, а от друга – провокативни – казва Начев. – Наричаме нещата с истинските им имена и говорим през езика на преживяването и автентичността.“ Част от този подход е, че динамиката на събитията не е предаване на информация от експерти към някой, който не знае, а по-скоро споделяне на опит и познание по темата с цел вдъхновение към промяна.
СЪС ЗАВЪРШВАНЕТО НА ПЪРВАТА СЪЩИНСКА ВЕРСИЯ НА ПРИЛОЖЕНИЕТО Начев и екипът му са готови за следващите стъпки, с които да увеличат значително потребителите си, които в момента са малко над 1000. Една от целите му, чието изпълнение е в много ранен етап, е набиране на допълнително финансиране. До момента в компанията са инвестирани под 200 хил. евро, които са лични средства. В рамките на следващите 16 месеца целта е да привлекат още 500 хил. евро финансиране, с които да изпълнят амбициите си за увеличение както на екипа, така и на потребителската база.
С това целта на Начев е Digiburn да бъде пазарен лидер сред дигиталните терапевтици на тема бърнаут, поне в Европа. Основните хора в компанията и разработката на продукта са базирани между България, Австрия и Дания, като приложението в момента е достъпно само на английски. Част от плана за покоряване на света включва работата по локализации първо на испански и немски. „Гордеем се, че от нашата мила родина създаваме нещо, което да има ако не глобален, то поне европейски отзвук“, казва Начев.
Въпреки че работи по иновативен продукт, който решава проблем с неустановени рамки, Начев остава изключително уверен в светлото бъдеще на компанията. Необичайно за повечето бизнеси, особено на толкова ранен етап от развитието си, конкуренцията не просто не притеснява Начев, а даже напротив.
Според него е хубаво, че в трите години, откакто екипът му разработва приложението, са се появили конкуренти както в САЩ, така и в Европа. Причината за тази радост е, че Начев вижда достатъчно пространство за поне няколко много големи бизнеса в тази сфера. „Вероятно само в Европа има място за поне 15–20 големи доставчика и един-два еднорога“, казва той.
Това не изменя основната мисия на Digiburn, която Начев определя като това да служат на обществото. Увереността му и желанието му за справяне с бърнаута всъщност го карат да вярва, че най-важното е хората да бъдат осъзнати и да работят за това да се чувстват по-добре. „Дали потребителят ще работи с нашето приложение, с друг софтуер, или ще отиде при специалист, е второстепенно – казва той. – Мисията ни е да служим на обществото, а първата крачка е осъзнаването. Обичаме да помагаме на хората да сияят, вместо да прега