ATANA: Обувки с история
Предприемачеството е в кръвта на сестрите Анелия и Таня Кюркчиеви, а брандът им ATANA, роден по време на криза, завладява модния свят
Париж, един от градовете на модата в света, силно вълнува и привлича две млади българки в началото на тази година. Това са сестрите Анелия и Таня Кюркчиеви, които за първи път представят собствения си бранд обувки ATANA на Who’s next, водещо международно модно търговско изложение за дамско облекло в Европа. Еxpo Porte de Versailles събира дизайнери, производители, артисти, модни журналисти, търговци от повече от 100 страни.
Анелия и Таня Кюркичиеви макар за първи път да се представят на тазгодишното издание, отиват на него с настроение и със самочувствието на победители в конкурса на Who’s next за най-млад дизайнер. На специално изграден щанд за млади дизайнери те представят най-новите обувки на ATANA. „Изключително горди сме с наградата, но по-голямото признание е, че модната общност може да види нашите модели“, казват с ентусиазъм двете сестри.
Анелия и Таня Кюркичиеви имат силно гориво, бизнесът е в кръвта им. Баща им Жечко и чичо им Красен Кюркчиеви са сред най-известните и активни предприемачи, собственици на „Фикосота“ и „Теси“. Те са от самоизградилите се успешни българи, от хората, които постигат успехи с размах и визия, с внимание към детайла и комуникацията. Двамата започват със съвсем скромен капитал през 1990 г., за да стигнат днес до общ успешен бизнес за над 600 млн. лв., който развиват в повече от 70 страни.
„Баща ни и чичо ни са изключително модерни и прогресивни хора. Действат със замах. Техният заряд е много вдъхновяващ за нас. Предприемачеството и предприемаческият дух винаги са били част от нас, знаели сме, че един ден ще тръгнем по този път“, казват сестрите Кюркчиеви.
Но въпреки че имат мечтата от деца, за реализацията ѝ трябва да минат доста години. Двете сестри тръгват по своите пътища. Таня завършва бакалавър по бизнес администрация и мениджмънт в университета в Bath, Англия, след което започва работа в Citigroup в Лондон. Става анализатор и се потапя в динамичния свят на финансите.
Откъсва се от предприемаческите си идеи и мечти. Но не задълго. През следващите две години се издига до инвестиционен банкер в Citibank. През 2008 г. се включва в Инициативата за управление на Африка на Тони Блеър и помага на президентите на Руанда и Сиера Леоне да набират повече чуждестранни инвестиции за държавите си. Точно там предприемаческата искра в Таня проблясва отново.
„Срещах се с лидери на много бизнеси, които мислеха и планираха в сериозни мащаби, въпреки скромния си произход и география. Изведнъж всичко в мен се преобърна“. Последва импулса и напуска Лондонското сити и записва MBA в Harvard, където предприемачеството е на особена почит.
През 2011 г. се връща в България и се включва в семейния бизнес. Във „Фикосота холдинг“ се занимава с финанси, сливания, придобивания, инвестиции и нови пазари. „Искам да добавям стойност. Да се уча от хората, с които работя, от баща ми и чичо ми и да мога да допринеса със своя личен опит и познания“, казва тя.
Сестра ѝ Анелия завършва бакалавър по бизнес в Warwick Business School през 2011 г. От малка тя е артистична натура, обича да твори с ръцете си, прави бижута и често бродира. Решава, че иска да се посвети повече на своите хобита, и записва моден дизайн в Istituto Marangoni в Милано.
След като завършва през 2013 г., се завръща в Англия и започва стаж по бродерия в световноизвестната луксозна модна къща Alexander McQueen. Когато работата идва от сърцето, качествата на Анелия бързо са забелязани. През следващите години получава предизвикателни и перспективни проекти, в които талантът ѝ блясва. Надгражда знанията си със специализация в Кралския колеж по бродерии, където всеки ден в замъка „Хамптън Корт“ на Хенри VII изучава в детайли тънкостите на този граничещ с изкуството занаят.
Става име и в Alexander McQueen за пет години работен стаж се издига до позиция на дизайнер и мениджър на отдел бродерии за мъжко и дамско облекло. Ръководи екип от млади хора, които искат да научат този занаят и да се посветят в сферата на модния дизайн. За работата си там тя казва, че е „изключително вдъхновяваща, със страхотен екип от хора“.
Пътищата на сестрите Кюркчиеви продължават да са много раздалечени и по нищо не личи, че ще се съберат и ще започнат да мислят в една посока. Но както често се случва, съдбата се намесва. През март 2020 г. Анелия се прибира в България за Деня на майката и повече не излита за Лондон. Ковид затваря Европа и света. Двете сестри прекарват дълго време заедно. „Тази пандемия, която ни връхлетя и беше много страшна, ни даде шанс да сме отново заедно, да говорим, мислим и да родим идея за собствен бизнес.“
Двете бързо решават какво искат да развиват. Таня Кюркчиева е страстен почитател на обувките. Казва, че това е модният аксесоар, който най-добре описва стила и начина на живот на една жена. И решават да правят именно обувки. Но не какви да е, а отличителни, с история и заряд.
Като човек, който идва от модните среди, Анелия има богат опит и започва да нищи концепция и да чертае модели. Таня от своя страна задейства контактите си, да намери правилните партньори. Не след дълго е решено как да направят бранда си запомнящ се и разпознаваем. Стъпват на огромния опит на Анелия с бродериите, които присъстват в обувките. „За мен те са най-голямата ми страст, обичам да ги измислям и да ги правя.
Важно е да знаеш оригиналните техники, за да можеш да ги интегрираш и да ги превърнеш в нещо, което изглежда различно и модерно. Това е нашият отличителен белег. Приятелите ми не разбираха това ми влечение към този древен занаят, но щом видеха работите ми, си променяха мнението. Това беше нашата посока – обувки с бродерии.“
След като избистрят идеята, Анелия и Таня бързо измислят първи модел и намират партньор за ръчно производство. Това е „Ингилиз Груп“, фабрика с дългогодишни традиции в бранша, работеща за световни брандове, която покрива всички изисквания и има международни сертификати.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО ЗА БИЗНЕСА НА ATANA Е НАВЛИЗАНЕТО ВЪВ ФИЗИЧЕСКИ МАГАЗИНИ. „ЦЕЛТА НИ Е ДА ПРИСЪСТВАМЕ В ГОЛЕМИ ВЕРИГИ, ЗА ДА МОГАТ ХОРАТА ДА ВИДЯТ НА ЖИВО КРАСОТАТА НА НАШИТЕ ОБУВКИ.“
Но дотук с лесните неща. Минава година преди моделите да видят бял свят. Причината – ковид и сложната изработка заради бродерията. „Бяхме в добра позиция, заради контактите, които имам в Италия от Alexander McQueen. Така че кожи, материали, токове си набавихме от доставчиците на луксозните брандове. Заради пандемията обаче беше трудно да развиваме продукт, не знаехме кой кога ще работи“, разказва Анелия. Но двете с Таня гледат с оптимизъм на предизвикателствата. „Въпреки трудностите имахме късмета да намерим правилните хора.“
Идеята е избистрена, материалите са ясни, партньорите – осигурени, време е за името на бранда. „Искахме да е нещо, което говори за нас.“ Кръщелното име ATANA е анаграма от буквите на три поколения жени вдъхновителки в семейството. Другата символика идва от гръцкото „Атанасус“, което означава безсмъртен и безкраен.
„Искаме с ATANA да създаваме красиви обувки, съвременни и класически, които не са за един сезон. Жените, които ги купуват, правят инвестиция в себе си, в продукта и във времето. Той е направен така, че да е дълго актуален, качествен и да може да се носи дълго.“
Дизайните на обувките измисля Анелия, а вдъхновението ѝ идва от различни неща и в различни моменти. „Често обикалям винтидж пазари. Там виждам нещо старо, което ме запалва. Всяка обувка на ATANA има собствена история“, казва Анелия и дава пример с модел, който ще бъде пуснат през лятото. Неговият ток наподобява бутилка от стар френски парфюм, която придава тежест на самата обувка, но има обем и прозрачност за допълнителен стил.
Най-голямото предизвикателство е с бродериите. „Това беше много нов елемент, партньорът ни, който произвежда обувките, не беше правил нещо подобно. Но досега не е имало дизайн, за който да каже, че не може да стане. Ние сме млад, прохождащ бранд, те работят със световни компании. Това, че ни отделят толкова много внимание и имат вяра в нас, е изключително ценно и мотивиращо“, разказват сестрите Кюркчиеви.
Всеки детайл от обувката е ръчно изработен. С изключение на бродерията – нейната мостра и скицата са направени на ръка, после фабрика в Италия ги изработва със специална машина. „По мострата говорим с дизайнера във фабриката, заедно намираме решение как да се произведе. Готовата бродерия ни я пращат обратно в България, където се добавя ръчно към обувката“, разказва за процеса Анелия.
Колелото на бизнеса се завърта през юни 2021 г., когато е пуснат сайтът на ATANA. Стартират с двайсетина модела в различни цветове и номерация. Залагат на средно висок ток, което се оказва печелившо. „В този момент липсваха луксозни обувки на среден ток.“ Сестрите Кюркчиеви разказват, че средният ток прави обувките не само по-удобни, но и по-практични.
Те могат да се комбинират с различни дрехи, за различни случаи – по-стилни и елегантни, всекидневни, спортни. Това е и маркетинговата им стратегия. „Показваме по много канали едни и същи модели, снимани с различни жени, в различни моменти от всекидневието. Това се забелязва и запомня“, разказва Таня Кюркчиева.
В налагането на бранда им помага тяхна приятелка, която живее между Лондон и Дубай. Правят много красив каталог, който се разпраща на стилисти, модни журналисти, известни личности, инфлуенсъри, които започват да „шумят“ около новата колекция. За да са актуални, следват модния календар, което означава, че трябва да правят колекции шест месеца преди сезона. За пример лятната колекция за 2023 г. е била готова и заснета през октомври 2022 г.
„В този каталог разказваме накратко какво ни е вдъхновило, символиката в бродериите. Много е важно всяка колекция да има история. Тя не се ражда от нищото, а идва органично. И е много важно да я разкажем и да я комуникираме правилно.“
За историята на обувките е много важна бродерията. Елементът, който най-често използват, е малко геометрично цвете, което идва от българските носии и шевици. То е символ на посоките в света, нещо като компас на живота. „Ние го стилизирахме силно, за да изглежда модерно, използваме техники, с които да изглежда като бижу. Доста е красиво, а обратната връзка е много положителна.“
С правилната концепция бизнесът на ATANA започва да расте и да се говори за него в модните среди. За по-малко от две години имат създадени пет колекции, от които са произведени около 2000 чифта, при средна крайна цена от 300-400 евро. Като най-голямо предизвикателство в момента Кюркчиеви посочват навлизането във физически магазини.
„Целта ни е да присъстваме в големи вериги, за да могат хората да видят на живо красотата на нашите обувки. Това ще спомогне за разгръщането на бизнеса, тъй като статистиката показва, че все още 50% от потребителите на обувки ги купуват от физически магазини.“
Продават основно онлайн през собствен сайт и бутикови онлайн търговци. САЩ е най-силният пазар, след това са Великобритания, Западна Европа и Арабският свят. „Най-мило ни е, когато имаме продажби у нас и получим обратна връзка от клиентки с възхищение, че обувките са създадени в България.“
Анелия и Таня Кюркчиеви залагат много на преживяването на клиента, обувките се поднасят с лично послание. Опаковката е със специфичен екологичен дизайн. Доставката и връщането, ако се налага, са изцяло за сметка на ATANA. „Искаме клиентът да получава нещо красиво и зареждащо с нашите обувки, да вижда историята в тях. С лекота да ги избира и да носи продуктите, които излизат от нашето студио.“