Кои компании работят по конкурентни чатботове на ChatGPT?
Успехът на ChatGPT, чатбот с изкуствен интелект, създаден от американската компания OpenAI, предизвика трескаво бързане за пускане на пазара на нови продукти с изкуствен интелект – треска, която поглъща най-големите технологични гиганти и безброй стартъпи, които се борят за място в развиващия се сектор.

Ключови факти
- Microsoft инвестира милиарди в OpenAI и бързо използва чатбота за подобряване на своята търсачка Bing и уеб браузъра Edge и залага много на това, че изкуственият интелект ще определи следващото поколение големи технологии.
- Решението подтикна Google да пусне свой собствен чатбот с изкуствен интелект – Bard, който даде грешен отговор в промоционален видеоклип, не впечатли инвеститорите и изтри 100 млрд. долара от стойността на компанията майка Alphabet.
- Китайският технологичен гигант Baidu обяви плановете си да интегрира своя чатбот с изкуствен интелект Ernie в услугите на своята търсачка от март, въпреки че за възможностите му не се знае много.
- Други китайски гиганти, сред които Alibaba, JD.com и компанията майка на WeChat – Tencent, заявиха, че работят по свои собствени продукти, подобни на ChatGPT, въпреки че подробностите са оскъдни и няма конкретни срокове за пускането им.
- Сред американските гиганти Apple видимо отсъстваше от надпреварата с изкуствения интелект, но според слуховете прави стъпки, които показват, че на хоризонта се задава пускането на такъв продукт. Във вторник пък Amazon, която отдавна работи по подобна технология, обяви партньорство с Hugging Face, стартъп за изкуствен интелект, разработващ конкурент на ChatGPT.
- Според някои твърдения компанията майка на WhatsApp, Facebook и Instagram Meta, която отдавна е лидер в областта на изкуствения интелект е повече от способна да се справи със съперници като ChatGPT, но се въздържа от опасения, че нейният инструмент за изкуствен интелект ще помогне за разпространението на фалшива, пристрастна или подвеждаща информация, което и без това е голям проблем на нейните платформи.
Ключова предистория
Пускането на ChatGPT на OpenAI предизвика златна треска в Силициевата долина и други глобални технологични центрове по света и сега компаниите гледат да поддържат темпото или рискуват да изостанат. Технологията е обединена под заглавието “генеративен изкуствен интелект” – общ термин за системи, които могат сами да създават нови текстове, изображения, видеа и други продукти като код и музика. За обучението на такива системи са необходими огромни количества данни, а резултатите, които зависят от данните, използвани за обучението, могат да отразяват всякакви пристрастия, грешки или неверни данни, присъщи на първоначалния набор от информация.
Способността на продукти като ChatGPT да генерират ново съдържание се обявява за началото на нова ера и за няколкото кратки месеца, откакто ChatGPT е на разположение на обществеността, вече заплашва редица сфери и повдигa нови въпроси пред бизнеса. Учители се борят с това как да се справят с ученици, които използват чатбота, за да преписват или как изобщо да откриват такива ученици. Издатели бяха залети от поток от генерирано от изкуствен интелект съдържание със съмнително качество, а медиите се опитват да използват инструмента за писане на новини. JPMorgan Chase е ограничила използването на ChatGPT от служителите поради регулаторни опасения относно споделянето на данни. Amazon има подобни опасения. ChatGPT е забранен изцяло в Китай като лидерството в страната се възползва от инструмента и го нарече инструмент на западната пропаганда. В Китай не е чуждо правителството да ограничава съдържанието, до което гражданите имат достъп онлайн.