Служители не искат да бъдат принуждавани да се връщат в офиса
В най-новата вълна от заповеди за задълженията в офиса, главният изпълнителен директор на Disney Боб Айгър поиска служителите да ходят поне четири дни в седмицата на място през март. Мотивите му повтарят думите на главния изпълнителен директор на Apple Тим Кук, който защити политиката на технологичния гигант за работа на място – което накара работниците да стартират петиция – като подчерта, че работата в офиса е от съществено значение за иновациите и сътрудничеството.
Но докато лидерите продължават да призовават за завръщане в офиса, нови данни показват, че работниците в компании с гъвкави политики за работа, където дистанционната работа е добре дошла и служителите имат възможност да отидат в офиса, казват, че компромисът работи. Служителите с гъвкави модели на работа, анкетирани от Future Forum, консорциум на Slack, фокусиран върху бъдещето на работата, e 57% по-вероятно да кажат, че културата на компанията им се е подобрила през последните две години в сравнение с тези, които работят изцяло на място – като посочват гъвкавите политики за работа като основна причина за подобряване на културата.
Но гъвкавата и хибридна работна среда не е универсален подход. Компаниите, които експериментират, вместо да се връщат към нормите отпреди пандемията, са тези, които успяват, казва Шила Субраманян, съосновател и вицепрезидент на Future Forum на Slack.
“Нещото, което забравяме, е, че това не е краят на този мащабен експеримент. Все още сме по средата”, казва Субраманян. “И тези, които казват: “Всичко свърши. Всички се връщаме към предишното положение”, получават много отпор и съпротива от страна на служителите си.”
От стартирането си през 2020 г. Future Forum е провел проучване сред повече от 10 000 глобални служители на пълно работно време. В този тримесечен период са анкетирани 10 243 работници между 16-ти ноември и 22-ри декември 2022 г.
Шестдесет и седем процента от анкетираните заявяват, че предпочитат хибридно работно споразумение с достъп до физическо работно място като опция. Но когато става въпрос за предлагане на гъвкави работни политики, ръководителите са най-загрижени за ангажираността на служителите, фирмената култура, производителността и иновациите, казва Кейт Листър, президент на Global Workplace Analytics.
Двадесет и пет процента от ръководителите, участвали в проучването на Future Forum, посочват “негативното влияние върху културата на работа” като основна причина за предлагане на повече гъвкавост и гъвкави политики за работа.
Въпреки това, в сравнение с 35 % от работниците, които са изцяло в офиса, служителите с гъвкава работна политика са еднакво или по-склонни да се чувстват свързани с непосредствените си екипи, прекия си ръководител и ценностите на работодателя, сочи проучването.
“[Шефовете] осъзнават, че ако искат да запазят хората си, трябва да направят компромис”, казва Листър. “Дори и тези, които са много против, като Илон Мъск, сега, когато сме изправени пред рецесия и натиск за намаляване на разходите, виждат потенциала на дистанционната работа за драстично намаляване на офисните им площи.”
SymphonyAI, компания за корпоративен изкуствен интелект, намира начини да гарантира, че когато работниците са в офиса, “те са продуктивни за това, за което е трябвало”, казва главният директор по персонала Дженифър Тшепач. Как? Те нормализират известията “в офиса”, вместо съобщенията “извън офиса”. “Знаете как има съобщение извън офиса, което гласи: “Извън офиса съм, не съм на разположение”? Искаме да има и: “Аз съм в офиса, не съм на разположение”, казва тя.
Три четвърти от анкетираните от Future Forum заявяват, че използват офиса за сътрудничество с колеги и клиенти, за улесняване на лични срещи и за изграждане на приятелство, а 15 % казват, че го използват за тихо място, където да се съсредоточат върху работата си.
Листър смята, че хибридните форми на работа “винаги са довеждали до по-висока ангажираност, отколкото изцяло дистанционните или изцяло офисните”.
“Виждала съм това от проучване на проучване”, споделя Листър. “[Служителите] ще ви кажат, че културата е станала по-добра по време на пандемията, защото са почувствали, че са били изслушани и са чувствали, че им имат повече доверие. Това започна да изчезва след 2021 г.”
Сега компаниите предефинират културата, инвестирайки в нови начини за създаване на връзки в хибридния свят, казва Субраманян.
“Най-успешните ръководители са тези, които поставят общите условия по отношение на това, което биха искали да видят”, казва Субраманян. “И след това не пречат.”