Отправни точки при наемане, задържане и развитие на хора
Представям ви още няколко интересни въпроса, чиито данни биха дали отправна точка при наемане, задържане и развитие на хора в организациите.
Ще разгледаме петте икономически сектора с най-голям брой анкетирани лица и мнението им по два въпроса, които имат нужда от още факти и доказателства с локални извадки от повече анкетирани лица, а не от субективни и често привнесени впечатления:
- ИТ/разработване на софтуер – 204 души
- Здравеопазване и фармация (ЗФ) – 97 д.
- Търговия и продажби (ТП) – 95 д.
- Производство (П) – 89 д.
- Банки/застраховане и кредитиране (БЗК) – 74 д.
Смятате ли, че след евентуално въвеждане на 4-дневна работа седмица, Вашата лична продуктивност като служител ще нарасне осезаемо?
Субективното усещане за лична продуктивност придобива по-голяма обективност, когато изследването е анонимно, въпреки модерността на темата. Дали мантрата „4-дневна работна седмица“ ще повиши осезаемо личната ни продуктивност?
Най-убедени в това са малко над половината от представителите на „Търговия и продажби“ – 52%, а най-скептични са заетите в „ИТ/разработване на софтуер“ – 33%., като те са и най-категорични (при избор на опцията „НЕ“) в това, че евентуалното въвеждане на 4-дневната работна седмица би повишила продуктивността им като служители.
Имаше ли повече напускащи Ваши колеги през 2022 г. в сравнение с 2021?
Няма човек, който да не е чул за т.нар. „голямо напускане“, което от моя опит върви ръка за ръка с не по-малкото започване. Дали и доколко това нещо има своите примери и в България?
Най-много напускащи, според анкетираните от тези икономически сектори са в „Търговия и продажби“, след това в „Здравеопазване и фармация“. Най-много посочили отговор „НЕ“ на въпроса Имаше ли повече напускащи Ваши колеги през 2022 г. в сравнение с 2021? са посочили в „ИТ/разработване на софтуер“ те са и същите, които се затрудняват в отговора си и не могат да преценят. Донякъде това е продиктувано от изцяло хибридния или напълно дистанционен начин на работа при тях, а това намалява информираността им „какво става в офиса“. Другите, които са по-далеч от тази информация са представителите в „Производството“, което е един от секторите с по-голямо ниво на текучество.
В продължение на статията „11 въпроса за работното място към мъжете и жените“, още малко интересни данни по отношение приликите и разликите между мъжете и жените в професионалните им очаквания, нагласи и търсения.
Да си припомним – участници в изследването в края на 2022-а бяха 853 души, като от тях 60.8% жени и 39.2% мъже. Ето още малко приликите и разлики между тях.
Кои пет фактора Ви мотивираха най-силно във Вашата работата през 2022 г.?*
Отчетлива е разликата във факторите за мотивация по отношение на монетарните стимули – за мъжете парите (заплати и бонуси) са на първо място, докато за жените те са на 3/4-то. За тях по-важен мотиватор през изминалата 2022-ра е било естеството на работа, която извършват. Първите четири (от общо 18 посочени) мотиватора са еднакви и за двата пола, което е показателно за тяхната сила и тежест и би било солидна отправна точка по отношение на подкрепа при наемане, задържане и развитие на по-голямата част от служителите в компаниите. Случването на същото, а не само неговото назоваване е още по-ключово.
На последното пето място има разлика в предпочитанията, като за жените това е уважението към тях като служители, а за мъжете е гъвкавостта да работят от където искат и качеството на това, което създават със своята работа.
*От общо 18 опции за отговор
Кои са основните Ваши страхове, свързани с работата Ви през 2023 г.?*.
И тук избора на отговори и за двата пола са идентични, разликата е в тежестта, която им е определена на база демографските специфики на извадката и важност за тях. На първо място можем да посочим, че принудата някой да върши неща, които не се вписват в ценностите му е основния и водещ професионален страх за 2023-а при мъжете и жените. Ето защо ценностите са важни, а компромисите са временно решение, в зависимост от големината и честотата.
На второ място е професионалното прегаряне за жените, а липсата на индексация на заплащането е страх номер две за мъжете. Жените ги е страх да не ги вкарат в заговор или интрига, а от това да пострада техния имидж като човек и професионалист (това го няма в ТОП 5 на страховете при мъжете), докато за мъжете страхът от професионален провал е намерил място като нещо, което е валидно за тях, докато при дамите това отсъства.
Минимизираме ли страховете на хората в едно работно място, тяхното усещане за сигурност се увеличава, а с това расте и ангажираността и удовлетвореността им. Да – резултатите, нивата на текучество и мотивация също.
*От общо 17 опции за отговор
Кои са най-важните очаквания към Вашия пряк ръководител през 2023 г.?*
Всички сме чували, че несбъднатите очаквания са най-краткия път към разочарованието у един човек. Затова – нека улесним мнозина и представим най-силните професионални очаквания към преките ръководители. Информацията е измерена, обобщена и поднесена – вие сте!
Справедливостта към трудовото представяне е очакване номер едно за жените към техния пряк ръководител през 2023-а, докато за мъжете развитието от страна на техния началник към тях е ключовото очакване, заедно с по-голямата активност в даване и искане на обратна връзка. Останалите отговори са почти еднакви, но с разменени места и при двата пола. Другата разлика е, че мъжете очакват от своя пряк ръководител от една страна да им е ментор, а от друга – да ги повиши в длъжност/позиция. Жените нямат такива очаквания в ТОП 5.
*От общо 18 опции за отговор
Кое от изброеното по-долу, би Ви мотивирало повече като служител през 2023 г.?*:
Ако са налице необходимите предпоставки, силния личен пример и доза вдъхновение – мотивацията не само да започнем нещо, но и да го завършим е на една ръка разстояние.
И при двата пола нещото, което би ги мотивирало повече през 2023-а е по-високото заплащане. Да, инфлацията е валидна за всички, но се усеща по различен начин. Останалите им отговори също до голяма степен са еднакви, единствено тежестта на местата е разменена. Единствено при мъжете наличието на по-добри кариерни възможности би ги мотивирало повече – нещо, което не се наблюдава при дамите, което е донякъде логично, когато очакванията за баланс между работа и личен живот за тях е на второ място.
Вероятно това мотивира донякъде или би мотивирало повече вас като служител или мениджър, ваши колеги, ваши служители. Въпросът е кое може да се приложи веднага, кое след месец или два – кое е приоритетът за всяка една компания и какви са възможностите й? За навременната, ясна и качествено поднесено комуникация е необходимо време, малко усилие и вяра, че доверието се изгражда и поддържа на база нея. Не оставяйте хората да „се сещат“ за това, което можете да им кажете или обясните защо изпитвате затруднения да случите.
*От общо 16 опции за отговор
Тези данни са поне още една гледна точка за размисъл във време, в което AI е по-интересен и любопитен от хората и предпоставките за тяхното по-добро и удовлетворяващо представяне.
Понякога не е нужно да откриваме топлата вода, нито колелото. По-скоро трябва да попитаме хората. Ако го направим и анонимно, вероятността да казват истината е по-голяма. Какво ще случим след това е въпрос на професионалната ни убеденост, мениджърска подкрепа, подходящата култура на работодателя и човешката ни нагласа, че доброто за останалите е добро за самите нас.