Соларна терапия
Инженерът Калоян Димов съосновава Solar MD, за да доставя чиста енергия до всеки африкански дом. Сега компанията е водещият производител на системи за енергийно съхранение в Африка и съвсем скоро ще отвори фабрика за батерии в България
С Калоян Димов сме в средата на разговора, когато точно в 10 сутринта българско и южноафриканско време токът в Кейптаун спира. Той не е изненадан. Режимът на електричеството може да е неприятен спомен от миналото за много от нас, източноевропейците, но в Африка е всекидневие.
И ЮАР, страната с най-развита икономика на континента, не прави изключение. Никой не е застрахован. Дори СЕО-то и съосновател на Solar MD, африканският лидер в производството на батерии за съхранение на възобновяема енергия, какъвто е Калоян Димов (38). Но затова пък и никой не е по-подготвен от него.
Компанията му произвежда системи от литиево-желязофосфатни батерии за съхранение на „зелена“ енергия. Специализирана е в продуктите с голям капацитет и в иновативен енергиен мениджмънт на батериите чрез собствена технология, която прави системите им издръжливи и икономически ефективни.
С оборот от около 100 млн. лв. за 2022 г. и растеж от 100%, по думите на Димов, Solar MD се развива и разширява постоянно. Освен че доминира на вътрешния пазар – около 70% от продукцията ѝ се разпространява в Африка и ЮАР, тя увеличава и експорта си в САЩ, Турция, Европа. Ако всичко върви по план, съвсем скоро в Русе, родния град на Димов, трябва да заработи втора фабрика на компанията.
Калоян Димов стига от крайдунавския град до Кейптаун не по план, а по случайност. С диплома за инженер по електроника от Техническия университет в Кобленц, той трупа опит във възобновяемата енергия, работейки за Juwi Group, световен експерт в сектора. Димов е мениджър проекти и обикаля света, за да строи соларни паркове.
Когато през 2013 г. идва в ЮАР, Кейптаун му допада, а той е на етап, в който се нуждае от промяна. Мислейки за собствен бизнес, съвсем естествено се насочва към батериите за съхранение на слънчева енергия, които да осигуряват ток в онези часове от деня, когато генерирането ѝ е невъзможно.
Така през лятото на 2014 г. с трима партньори, сред които още един българин, и капитал от 100 хил. лв. основават Solar MD. Междувременно Димов напуска Juwi Group и се жени за южноафриканка.
Той не уточнява последователността на събитията, но всички те водят до нова страница в живота му – на предприемач в зеления сектор на континент, разчитащ на въглища за 80% от производството на електричество и където 597 млн. души живеят без ток, според данните на Statista за 2021 г.
Solar MD започва да инсталира енергосъхраняващи системи на домакинствата, следвайки мисията си „да донесем достъпна и чиста енергия във всеки дом в Африка“.
Електрозахранването в ЮАР е нередовно от 2005 г. насам, а хората трябва да се справят „натурално“ – без финансиране от държавата, заради бързата възвръщаемост на инвестициите в соларни инсталации. Но въпреки че услугата на Solar MD е необходимост, в началото фирмата е „на сериозна загуба“ и единият съдружник се оттегля. „Продавахме с прекалено ниски печалби, понеже вярвах, че трябва да има смисъл за хората“, казва предприемачът. Смисъл наистина има, но трябва различен подход.
През 2017 г. основателите преминават към B2B продажби чрез дистрибутори и още същата година Solar MD отбелязва 300% растеж. За пробива допринася и пускането на първото мащабно решение – контейнер с батерии с 1.2 мВт мощност, като днес такива решения се появяват постоянно.
Подкрепен и от стратегия за авансови плащания от клиентите, бизнесът започва да скалира успешно. Компанията се концентрира само върху производството на батерии по собствен дизайн и технологии.
Продуктите са насочени към жилищни, комерсиални и индустриални потребности и енергийни доставчици, които искат да оптимизират продажбите си на ток. Solar MD произвежда модули с различна мощност, които могат да се свържат в серия за по-голям капацитет и интересът към контейнерите ѝ с огромни батерии непрекъснато се повишава.
Но няма как Solar MD да изпревари конкуренцията, без да иновира. Ключовата ѝ иновация е „софтуер с революционна технология, позволяваща енергиен мениджмънт и over the air updates“. Той е безплатен, а клиентите закупуват само хардуера за скромните 350 лв. „По този начин те вземат по-лесно решения да използват нашите батерии“, посочва Димов.
Следващата стъпка на Solar MD е да се разгърне още повече на континента и на чуждите пазари. България също е приоритет в тазгодишната адженда. Официалното откриване на фабриката в Русе – инвестиция за 3 млн. лв., която ще покрива нуждите на местните и европейски клиенти, е в началото на май т.г.
Каква е стратегията на Димов за нея? „Също като в ЮАР ще се разширяваме натурално, без да се надяваме на политически решения и финансирания. Бизнесът трябва да върви без допълнителни стимули, за да е устойчив“, казва Калоян Димов. В дългосрочен план амбицията е много по-мащабна – Solar MD да стане първата гигафабрика в Африка.