Героят с хиляди лица – Володимир Зеленски
Украинското издание на Forbes сложи на корицата си президента Володимир Зеленски. Авторите Борис Давиденко и Валерия Федорчук открояват четири аспекта от лидерството на Зеленски през първата година от войната. Ексклузивно ви представяме пълния превод.
В първите дни на руската инвазия ръководителят на Черниговската областна държавна администрация Вячеслав Чауш се обадил на президента. “Идват много руски танкове” – извикал той по телефона. “Трябва да взривим моста”. “Взривете го, защо ми се обаждаш?”, отговорил Володимир Зеленски, 45. “Това е мост от програмата “Великото строителство”” – уточнил Чауш. “Сега имаме нова програма, “Велика война”, отговорил президентът.
Този диалог беше разказан почти година по-късно от ръководителя на партията “Слуга на народа” Давид Арахамия. Той е един от малкото хора, били почти денонощно с президента в бункера в квартал Банкова през първите седмици на войната. Според него още тогава този диалог е предизвиквал усмивки сред всички.
Това не бяха дни за шеги. Руснаците напредваха към Киев, Харков, Суми и Николаев. Херсон беше загубен, а Мариупол беше обкръжен. Резултатът от инвазията беше неясен.
Година по-късно Украйна е в много по-добра позиция: повече от половината от териториите, завзети от Руската федерация през първите седмици на инвазията, са освободени. Държави от Запада предоставят оръжия, за които никой не можеше дори да помечтае преди 12 месеца. Всички опити на Русия да изземе инициативата на бойното поле срещат съпротивата на Въоръжените сили на Украйна.
“Зеленски се оказа изключително ефективен военен президент, много по-ефективен, отколкото в мирно време”, казва Серхий Плохий, директор на Украинския изследователски институт към Харвард. През януари 2023 г. той публикува книга, озаглавена “Руско-украинската война: завръщането на историята”. Дори политическите опоненти на Зеленски оценяват високо действията му по време на инвазията. “От 24-ти февруари Володимир Зеленски ефективно изпълнява задълженията на върховен главнокомандващ”, казва Алексей Гончаренко, член на партия “Европейска солидарност”.
За да разбере рецептата за ръководството на Зеленски през първите 12 месеца на войната, Forbes разговаря със служители на кабинета, военни, дипломати, депутати, членове на кабинета, политолози, историци и с журналисти, които са прекарали много време с президента и висшето военно командване.
Смелчага
“Трябват ми боеприпаси, а не возила” – фразата, с която Зеленски отговаря, когато президентът на САЩ Джо Байдън предлага да помогне за евакуацията на Киев, се превърна в символ на украинската смелост, също като “Руски военен кораб, върви по дяволите…” (коментар: размяна на реплики между украинските войници на остров в Черно море и офицер от руския флот) Личната смелост е качеството, което събеседниците на Forbes най-често споменават, когато описват украинския президент.
“Неговото оставане [в Киев] беше изключително важно”, казва Олга Онух, професор по политически науки в университета в Манчестър. “Това вдъхнови и даде пример на украинските войници, кметове, чиновници и беше мощен сигнал към света, че Украйна се бори и ще продължи да се бори – със или без Запада”. Онух написа книгата “Ефектът Зеленски” през 2022 г.
Смелостта на президента имала заразителен ефект и променяла настроението на хората, които разговарят с него, казва Арахамия. Никой не знае как щеше да се развие историята, ако Зеленски беше приел предложението на Байдън. “В първите дни на войната от Киев избягаха половината от официалните лица. Представете си какво щеше да се случи, ако и Зеленски беше заминал”, казва един от лидерите на пропрезидентската партия “Слуга на народа” при условие за анонимност.
“Той не се смята за герой или че е направил нещо невероятно. За него това е напълно нормално решение”, казва началникът на кабинета на президента Андрей Ермак.
Политиците традиционно се държат по различен начин. Журналистът от TIME Саймън Шустер завършва работа по книга за Зеленски, наречена “Борбата е тук”. Той проучва поведението на държавните лидери по време на война и стига до извода, че типичната реакция е да се евакуират на безопасно място. “Трудно е за хората, които са били в политиката в продължение на десетилетия, да приемат новата военна реалност”, казва журналистът. Те се убеждават, че ще разрешат всичко чрез политика от безопасно място.
В случая на Зеленски това не е било предварителна убеденост. Медийният му опит е помогнал. От три разговора с близки сътрудници на президента авторът чува мнението, че Зеленски лесно влязъл в ролята на типичен военен ръководител, който взима бързи и категорични решения, дори и да са трудни.
“Първо, той е добър актьор, и второ, дори в нормалния живот прескача между ролите: днес снима филм, утре – творчески ръководител на “Квартал” (коментар: комедийната компания на Зеленски), а вдругиден – бизнесмен, който преговаря с Коломойски за цената на сезона на “Плюс” (телевизионен канал 1+1), казва източник от Министерския съвет, говорил при условие за анонимност.
“Трудни решения бяха взети още преди 24-ти февруари”, казва Арахамия. Пример за това е антиолигархичният закон. “Мнозина го призоваваха да се оттегли: те имат телевизионни канали – сега всички ще се удавим”, спомня си той. “Президентът разбираше това, но все пак го направи”.
Точно преди 11 години авторът на тази статия пише голям материал за Зеленски за Forbes. Тогава източниците на изданието настояваха, че “Вова не е плах” (коментар: Вова е съкращение от Володимир). В началото на кариерата си той открито се изправя срещу “шефа” на КВН (хумористично предаване) Александър Масляков. През 2003 г. Зеленски категорично отказва да изреже от скеча си шеги, които не са преминали през цензурата на Масляков. Когато се стигнало до това да се съгласи или да напусне, Зеленски напуснал, разказва Борис Шефир, съосновател на студио “Квартал 95”, в статия от 2012 г. във Forbes.
През 2022 г. Зеленски рискува не само кариерата си, но и живота си. Според ръководителя на Главното разузнаване Кирил Буданов срещу президента са подготвени поне пет опита за убийство. “Говоря за случаи, в които ясно разбрахме, че има намерение и план как да бъде направено”, казва той.
“Когато излезе от бункера на улицата през втората нощ на войната, охраната му беше много притеснена, имаше вероятност вражеските разузнавателни групи вече да са в близките сгради – спомня си Шустер. Но Зеленски беше настоятелен – трябваше да предаде на украинците, че е в Киев”. Пътуването му до наскоро освободения и вече изчистен от мини град Херсон имаше за цел да покаже, че това е украински град.
През третата седмица на войната Зеленски, Ермак и няколко от охранителите им отиват на разходка из покрайнините на Киев. “Те дори стигнаха до украински контролно-пропускателен пункт и бяха съвсем близо до руските позиции”, казва Шустер. След това попитал Зеленски защо поема такива рискове. Той отговорил, че може би е безразсъдно, но трябвало да поговори със защитниците на Киев и да види войната не на екрана. Друг случай – пътуване до Херсон. Когато президентската делегация била на централния площад, военните забелязали руски дрон, но Зеленски наредил събитието да не се отменя, въпреки че бил в обсега на вражеската артилерия.
Комуникатор
В нощта на 13-ти февруари тази година Володимир Зеленски говори пред една много необичайна аудитория – милиони фенове на американския футбол. Финалният мач на Националната футболна лига (НФЛ), така нареченият Супербоул, може да се каже, е американски празник. Той се гледа от около 200 милиона зрители по целия свят. Разходите за реклама по време на излъчването тази година достигнаха 6-7 млн. долара за 30 секунди. Това е най-скъпото рекламно време в света.
Зеленски говори безплатно. Идеята е предложена на посланика на Украйна в САЩ Оксана Маркарова от Андрей Ермак. “Свързахме се със старши вицепрезидента на НФЛ Брандън Плак и намерихме формат”, казва тя.
Тази международна реч, както и над сто други от 24-ти февруари насам, има за цел да осигури подкрепа на високо равнище за Украйна на Запад. “Лидерите на демократичните държави ни дават оръжия, стига избирателите да го поискат, така че това е един от комуникационните приоритети”, казва член на екипа на Зеленски, който говори анонимно.
За речите на Зеленски вече са написани десетки статии. “Те ще бъдат изучавани дълго време”, казва Шустер. “Речите на Зеленски се оказаха ефективен инструмент на дипломацията”.
Според изчисленията на “Форбс” от началото на инвазията до 14-ти февруари 2023 г. Зеленски е направил 563 публични изяви. Общото време е над 32 часа, като около една четвърт от всички речи са насочени към чуждестранна аудитория. Президентът говори средно по 1,6 пъти на ден. “Речите на Зеленски имат една доста уникална особеност”, казва политическият анализатор Онух. “Президентът успешно се обръща към напълно различни аудитории – украинци, британския парламент и японски студенти”.
Как е организирана една машина за производство на качествено съдържание? Повечето от ежедневните и “политическите” текстове се подготвят от бившия журналист Дмитро Литвин. Речите за културни събития и празници като Нова година се пишат от Юрий Костюк, бивш сценарист на “Квартал”. Често на срещите присъства говорителката на Ермак Дария Заривна, която има журналистическо образование.
Друг автор в играта е не кой да е, а самият Зеленски. “Президентът често идва на срещите със 70% от ключовите послания, идеи и движения в главата”, казва Заривна. Използването на движения в речите е това, което ще предизвика емоционална ангажираност в аудиторията, ще се запечата в паметта и ще се превърне в меме. Няма ясно определено време, когато Зеленски работи върху речите. “Може да е половин час между срещите и обажданията, а може да е по време на път – казва член на екипа на президента. Например, речта пред британския парламент беше написана в самолета”.
Всяка реч има прагматична цел. “Нито президентът, нито първата дама ще се съгласят да участват в дадено събитие, ако няма разбиране за това как аудиторията може да помогне на Украйна във войната”, казва събеседник от офиса на президента.
Искреността, директността и емоционалността са общите съставки на речите на Зеленски. Той успява да постави слушателите от различни страни в общ контекст с Украйна, превръщайки украинската война в тяхна собствена. Това се постига чрез исторически алюзии, културни паралели и споделен опит.
Служителите на посолствата в съответните държави оказват съдействие при търсенето. “Преди да започнем работа, установяваме какво мисли тази страна за Украйна и какво трябва да се направи, за да започне да мисли”, казва събеседник от кабинета на президента. “След това се определят основните цели, като например самолетите. И след това екипът прекарва 24 часа на ден в търсене на думи, които да превърнат самолетите в реалност”.
В процеса на работа се включват и експерти от трети страни. “Трябваше да разберем нюансите на Женевската конвенция. За по-малко от ден вече имахме среща с водещ експерт”, казва Арахамия. В момента никой не отказва на Украйна в “световния LinkedIn””.
Дипломат
“Участвам и във война, и в дипломация, но дипломацията е необходима, за да има за какво да се воюва”. Този принцип на Зеленски е споменат от двама събеседници на “Форбс”. Графикът на президента го потвърждава. “Един типичен ден започва със среща с военните и силите за сигурност”, казва Ермак. “След това може да има от три до пет телефонни разговора или международни срещи, като същото важи и за почивните дни”. Според източници дори през относително спокойният първи месец и половина на тази година Зеленски е провел 45 международни разговора и 21 срещи. “Президентът несъмнено сега е главният дипломат на страната”, казва Павло Климкин, който оглавяваше Министерството на външните работи по време на президентството на Петро Порошенко.
Доколко успешна е дипломацията на Зеленски? “Ако говорим за западния свят, то той се е справил добре”, казва Климкин. “Преди войната Украйна имаше надеждни партньори, но това беше фрагментирана среда. Сега това е монолитна коалиция, която с всеки изминал месец става все по-силна. Няма умора от Украйна”. Сред постиженията, в допълнение към доставката на все по-сложни и ефективни оръжия, Климкин посочва напредъка към създаването на трибунал за руските военни престъпления и кандидатурата на Украйна за членство в ЕС. През май-юни 2022 г. публичната активност на Зеленски достигна своя връх, съответно с 23 и 29 речи. На 23-и юни в Брюксел лидерите на 27-те държави от ЕС гласуват за предоставяне на статут на кандидат за членство в ЕС на Украйна.
Зеленски води преговорите не по начина, по който ги преподават в дипломатическите академии. “Изисква максимума, казва неприятни неща в лицето на всички, подчертавайки равноправието на Украйна”, казва Саймън Шустер. “Това дразнеше партньорите в началото”. Байдън дори веднъж се обидил на Зеленски. На 1-и юни Белият дом обяви предоставянето на ракетни системи HIMARS на Украйна. А когато две седмици по-късно американският президент се обади на Зеленски, за да го информира, че току-що е одобрен нов пакет от максимална помощ в размер на 1 млрд. долара, той веднага чу нов списък с нужди, след изразената благодарност.
Още в самото начало на войната Зеленски заяви, че няма време за игри и ще говори с всеки директно и честно, сподели Арахамия. Трябвало е да преодолеят недоверието. Според Арахамия всички все още помнели скандала с т.нар. касети “Деркач”, когато година и половина преди войната изтекоха записи на разговори между Байдън и Порошенко. “Имаше много неофициални разговори на най-високо ниво, обсъждаха се невинаги приятни неща, но от наша страна нищо не изтече”, казва Арахамия. “Доверието растеше”. Президентът се възползва от това. “Изпращайки на Макрон видео в WhatsApp от фронтовата линия и питайки защо тук има танкове? Лесно”, казва член на екипа на Зеленски.
Върховен главнокомандващ
Според Олга Онух победата на Зеленски на президентските избори до голяма степен се дължи на обещанието му за мир на украинците. Тя допълва, че Зеленски явно се е докоснал до обществото, но възгледите му за руско-украинския конфликт са били наивни. Три месеца преди изборите Зеленски изказа рецептата си за разрешаване на конфликта в интервю с Дмитрий Гордон: да се седне на масата за преговори с Путин и “да се срещнат някъде по средата”. Наивността бързо се сблъска с реалността, тъй като украинският и руският президент се срещнаха в Париж през декември 2019 г. и не успяха да се споразумеят за нищо. Зеленски не се интересуваше особено от военните дела. “Военните споделиха, че през първите години на неговото президентство той им е имал голямо доверие и им е дал голяма свобода”, казва Шустер.
Опозицията критикува Зеленски за подобна дистанцираност. “Има много въпроси за това какво се е случило преди 24-ти февруари и как сме стигнали до 24-ти февруари”, казва Гончаренко за ЕС. Парадоксално, пацифизмът на Зеленски играе срещу Путин, казва историкът Плохий. Всички в Украйна и по света знаеха, че Зеленски иска мир, и когато Русия нападна, украинската позиция имаше голяма легитимност. Пълномащабното нахлуване принуди Зеленски да се заинтересува от войната. “Той превключи мигновено”, казва Арахамия. “През първите два месеца нямаше друг дневен ред”.
Вечерта на 24-ти февруари Зеленски се облича във военно облекло и оттогава не е виждан в цивилни дрехи. Това не било планирано умишлено споделя Арахамия. “На сутринта всички дойдоха в Банкова [Администрацията на президента] в обикновени дрехи. Не беше удобно да се носят костюми в бункера. Отидохме в склада на М-Так и купихме куп военни дрехи – разказва той. Всички ги харесаха – бяха удобни. Единственият проблем – да не изглеждаш като президента”.
Денят на Зеленски започнал с разговор с началника на Генералния щаб Валерий Залужний, последван от комуникация с десетки военни през целия ден. “Не е имало особени “културни” трудности или търкания между президента и военните”, казва Буданов. Той добавя, че може да има моменти на различни мнения, но процентът на тези случаи не надвишава нормата.
През първите месеци на войната Зеленски се вслушва повече в генералите. “Ставайки символ на съпротивата, Зеленски се въздържа от изкушението да се превърне във върховен главнокомандващ”, казва Плохий. “Това е изключително важен плюс”. С течение на времето ситуацията започва да се променя, смята Шустер. “Военните съобщават, че президентът играе по-активна роля при вземането на важни решения”, казва журналистът. “Дебатите в щаба продължават, но последната дума по отношение на ключови действия, като например контраатаката, принадлежи на него”. Взимането на окончателното решение е задължение на Зеленски като върховен главнокомандващ, уточнява Буданов, но потвърждава, че щабът е “жив” орган с понякога много оживени дискусии.
В началото на 2023 г. стратегията на Украйна започва да бъде критикувана в чуждестранните медии, като някои предполагат, че решенията често се ръководят от политически цели. Така например на 13-ти февруари вестник “Washingtion Post” съобщава, позовавайки се на неназовани американски служители, че “Зеленски не иска да се оттегли от Бахмут, защото се опасява, че това ще навреди на морала на украинците”. Според събеседниците на вестника това решение е грешно, защото изразходва много ограничени ресурси, а и е “нереалистично едновременно да се защитава Бахмут и да се предприеме контраатака през пролетта”.
“На първо място, в реалния свят няма военни решения, които да са напълно отделени от политиката,” споделя старшият военен анализатор на фонда “Return Alive” Николай Бйелисков. “Второ, ако се оттеглим от Бахмут, руснаците няма да спрат да настъпват, докато имат ресурси. А в момента те разполагат с тези ресурси”.
Нито един от интервюираните от Forbes не потвърди наличието на конфликт между Зеленски и висшето военно командване. “Координирана работа на щаба, ръководителите се срещат няколко пъти седмично като това е отговор на всички критики”, казва Ермак. “Има разногласия, но никой не чупи ничие коляно”, казва източник, близък до Зеленски. “Когато военните се нуждаят от нещо, дори то да е непопулярно от политическа гледна точка, те се съобразяват с него”. Като пример той посочва закона за увеличаване на отговорността на военните, който Зеленски подписа на 24-ти януари.
След войната
“Войната означава автокрация”. Това е фраза, която често се приписва на бившия американски президент Удроу Уилсън.
След началото на войната в Украйна настъпва безпрецедентна централизация на властта. Парламентът загуби своята субективност, а в Министерския съвет останаха само верните служители на Банкова. Най-влиятелните медии в Украйна бяха поставени под контрола на щаба на президента като част от Единния маратон. В изпълнителната власт все повече започнаха да доминират “хората в униформа”. Трима ръководители на регионални администрации, назначени в началото на февруари, произхождат от правоохранителните структури. Влиянието на бизнеса и опозиционните политици е намалено значително.
Електоралната подкрепа за президента е рекордна. “Последното проучване на общественото мнение, което проведохме, беше през есента и тогава 80-90% от украинците заявиха, че ще гласуват за Зеленски. Друга методика показва, че този процент е 65%”, коментира Онух.
Ще успее ли Зеленски да се откаже от централизацията на властта след края на войната? “Скорошната история показа, че украинският народ е “водещият партньор” в страната, така че решението за правомощията и личността на президента ще бъде взето от обществото” смята Плохий. “Политическият талант на Зеленски се крие в способността му да усеща публиката”. Подобни мисли изказва и Олга Онух, автор на книгата “Ефектът Зеленски”. “Зеленски е невероятен лидер, но той е продукт и отражение на съвременна Украйна, а не неин създател”.
Как войната е променила Зеленски?
Андрий Ермак, началник на кабинета на президента
Ако говорим за политик, то, разбира се, той е придобил невероятно разнообразен опит. Този опит му е позволил да стане по-решителен и да взима по-бързо важни решения. За щастие, той не се е променил. Президентът остана нормален човек, не се смята за герой. Сигурен е, че прави това, което трябва да прави. Това, за което говори целият свят, че е останал на 24-ти и не е отишъл никъде, или за пътуванията му до фронтовите линии и новоосвободените градове, са просто нормално поведение за него. Той не си мисли, че прави нещо невероятно. И украинците оценяват това много високо, както и факта, че той е загрижен преди всичко за хората. За него те са приоритет. Президентът и сега изслушва много хора, той умее да слуша. За него е важно да се обменят идеи, за да се проведе дискусия. Президентът оценява необикновените хора, които имат нестандартни и силни идеи. Всеки ден общува с десетки хора: от военни, политици, членове на правителството и парламента до представители на творческата индустрия, IT експерти и артисти. Той има таланта да чува всяка мисъл и да си съставя цялостна картина. Понякога прилича на дирижирането на оркестър, в който има много трудни личности, защото повечето интелигентни хора, които имат идеи, не са с лесен характер.
Светлана Арефня, кандидат на психологическите науки, физиогномист
Forbes помоли експерта да изгледа последните видеоклипове със Зеленски и да ги сравни с предвоенните.
Промените са очевидни. Той се е научил да сдържа емоциите си и да ги насочва към конструктивна агресия. Той има склонност към активно взимане на решения. Преместването на фокуса при работа сега е много важно за него, това се отразява на мускулите под очите. Ако трябва да обобщим, той стана емоционален, понякога доста лесно раним, по-устойчив на стрес, със силна воля и много по-уверен в действията си. Въпреки това е запазил емпатията и състраданието към другите. Промените в долната част на лицето, в брадичката, показват, че това е много целеустремен човек, дори упорит, който е готов да постига целите си чрез монотонно потупване. При него няма черти на жестокост, но има черти на агресивност. Той трябва да канализира агресията при вземането на решения. Той има интересна полярност: умее да контролира емпатията, както и агресията и гнева. Емоционалното му състояние е изравнено, ясно е, че е издръжлив човек, който знае как да върви, но това е много изтощително.