Salesforce показа Einstein GPT, подобен на ChatGPT бот за бизнеси
Генеративният изкуствен интелект продължава да привлича вниманието на технологичния свят, а още един гигант от Силициевата долина се включва в битката. Във вторник Salesforce представи нова услуга с изкуствен интелект, наречена Einstein GPT – бот, подобен на популярния ChatGPT, но насочен към служителите в корпоративна среда.
Einstein GPT ще се интегрира с широко използваната система за управление на взаимоотношенията с клиентите (CRM) на Salesforce. Ботът ще позволява на потребителите да въвеждат подсказки, за да генерират резюмета за клиенти, персонализирани имейли, маркетингово копие или код. Софтуерът също така може да създава изображения, като например заглавия на промота, които предприятията да използват в кампании. За услугата Salesforce си партнира със създателя на ChatGPT OpenAI, което позволява на модела да черпи информация от корпоративната версия на ChatGPT, както и от други източници, включително публична информация и данни на Salesforce. Клиентите могат да обучават Einstein GPT и като използват данни за собствената си компания.
Във вторник компанията обяви и ново приложение ChatGPT за Slack – популярния инструмент за продуктивност, който е собственост на Salesforce. Това се случи по време на TrailblazerDX, годишната конференция на Salesforce, насочена към разработчиците, в Сан Франциско.
Новините идват в момент, в който шумът около генеративния изкуствен интелект продължава да расте, а компаниите бързат да интегрират технологията в своите операции. Откакто ChatGPT за пръв път стартира след пускането си през ноември, изкуственият интелект е най-голямата тема в областта на технологиите. Миналият месец Microsoft си партнира с OpenAI, за да интегрира технологията си за чатботове в Bing. Google също пусна конкурент на ChatGPT, наречен Bard, засега само в начален етап на тестване. Китайските технологични гиганти също подготвят свои собствени чатботове.
Залогът е голям, за да се справят добре – особено в корпоративен контекст. Още в самото начало компании като Google и Microsoft бяха подложени на критики заради отговорите, генерирани от техните чатботове с изкуствен интелект. Миналият месец компанията майка на Google – Alphabet, загуби 100 млрд. долара пазарна стойност, след като нейният Bard даде неверен отговор за НАСА по време на промоционален видеоклип на продукта. Microsoft се сблъска с критики, след като чатботът й Bing започна да генерира насилствени и натрапчиви отговори, след като журналисти и първи тестващи се опитаха да проверят границите на софтуера.
От Salesforce заявиха, че са вградили предпазни мерки, като изискват от човешкия потребител да провери отговора, генериран от Einstein GPT, преди да се използва. Например, ако служител иска да използва чатбота, за да генерира имейл, той първо трябва да въведе определено нещо. Оттам нататък може да се прецизира съдържанието, като се въведе нещо друго, например “да не е толкова официално”. Когато потребителят е доволен, той може да щракне, за да премести съдържанието в имейл.
“Учим се, когато грешим и моделът се актуализира сам”, каза Джейш Говиндараджан, главен вицепрезидент на Salesforce по науката за данни и инженерството, по време на брифинг за медиите.
Във вторник компанията обяви и нов фонд от 250 млн. долара от Salesforce Ventures, инвестиционното звено на компанията за стартъпи с генеративен изкуствен интелект. Сред получателите са Anthropic, Cohere, Hearth и You.com.