Само 1 от 10 служители използва AI умения на работното място. Ръководителите искат да променят това.
Когато Тони Нгуен от Минеаполис губи работата си като мениджър в магазин за сандвичи по време на пандемията, той решава, че следващият му ход е да се насочи към технологиите. След като прекарва първите си пет години след университета в ресторантьорството, Нгуен иска да придобие нови умения като автоматизация на процесите и анализ на данни, пише авторът на Forbes Еми Лукас.
За да си помогне, Нгуен се обръща към Trailhead, платформата за обучение и развитие на работната сила на Salesforce, където получава сертификати, завършва програми и в крайна сметка получава работа като администратор, разчитащ данни и правещ анализи за продуктите на Salesforce.
“Докато израствах обичах да играя видеоигри и да работя с компютри – това винаги е било моя страст”, казва Нгуен. Следващото умение, което Нгуен иска да усвои? Генеративен изкуствен интелект.
В глобално проучване сред 11 000 служители, проведено от Salesforce, само един от всеки 10 служители е заявил, че ежедневната му работа в момента включва изкуствен интелект. Но с възхода на технологии като ChatGPT на OpenAI, преминаването към наемане на служители, основано на умения, и все по-големият фокус върху подобряването на съществуващата работна сила в условията на заплаха от рецесия, 80% от висшите ИТ лидери посочват необходимостта от набиране и повишаване на квалификацията на служителите в областта на генеративния AI.
“[AI] се появява навсякъде, във всяка работа”, казва Ан Уиби, старши вицепрезидент на Trailhead в Salesforce, която добавя програми за изкуствен интелект към каталога с курсове на Trailhead. “Уменията се променят, технологиите се променят и работниците започват да изостават.”
Недостигът на талант за умения в областта на AI е широко разпространен. Когато софтуерната компания SAS Institute анкетира мениджъри в 111 организации от САЩ, Великобритания и Ирландия относно недостига на умения, 63% от тях заявиха, че нямат достатъчно служители с умения в сферите на AI и машинното обучение.
Ръководителите се стремят да увеличат развитието на работното място, заради което специалистите по рисков капитал прогнозират, че стартъпите в сферата на изкуствения интелект, виртуалната реалност и виртуалното обучение ще доминират в областта на образователните технологии тази година. Университетите все по-често създават програми и ресурси за обучение на AI, като например специалността на университета “Карнеги Мелън” през 2018 г., инвестицията на Масачузетския технологичен институт (MIT) от 2018 г. в размер на 1 млрд. долара в нов университет за изкуствен интелект и предстоящия Център за обучение на AI в университета Емъри.
Но според производителя на чатботове Tidio близо 69% от завършилите университет смятат, че изкуственият интелект може да отнеме работата им или да я направи ненужна след няколко години.
В SymphonyAI Дженифър Тшепач, главен директор човешки ресурси, споделя, че компанията за корпоративен изкуствен интелект мисли все повече за включването на AI в начина на работа на служителите. “Много хора може да се притесняват какво означава AI за тях или за тяхната работа”, казва Тшепач, но изкуственият интелект намалява административните задачи и освобождава повече време за сътрудничество и иновации.
“AI е част от бъдещето”, добавя тя. “Трябва да бъдем любопитни и да се запознаем с него.” За да помогне на служителите да научат повече за приложенията на изкуствения интелект, Тшепач казва, че компанията е създала инициатива, наречена “AI е за всички”, за да повиши осведомеността на служителите за приложенията и технологиите в сферата.
Компанията за застрахователни технологии Foresight на Дейвид Фонтейн използва изкуствен интелект в своите продукти, за да генерира препоръки за спазване на изискванията за безопасност за своите клиенти.
“[AI] не е просто модерна дума”, казва той. По-скоро вече е полезен във Foresight в практическите приложения и рационализирането на работните процеси, като машинното обучение и AI премахват “играта на гадаене в безопасността на работниците”, разкрива той.
Ръководители като Фонтейн казват, че изкуственият интелект е просто още една технологична еволюция, която работниците трябва да усвоят. И тъй като преминаването към наемане на служители, основано на умения, се засилва, 82% от мениджърите в проучването на Salesforce посочват уменията като най-важното качество при оценяването на кандидатите за работа.
Сега самият Нгуен е мениджър по наемане на персонал и споделя, че преглежда акаунтите на кандидатите за работа в Trailhead, за да определи дали са в крак с технологиите и дали имат желание да придобиват нови умения. “Винаги трябва да повишавате квалификацията си”, завършва той.