Поучете се от грешките на Мъск и никога повече не мислете публично
Илон Мъск е известен с визионерското си лидерство и иновациите си във все повече индустрии. Той обаче е правил и грешки, много от които са се разиграли пред очите на обществеността.
От противоречиви туитове до въпросителни възгледи за войната в Украйна и отвъд, публичните изявления на Мъск са причинявали главоболия както на него, така и на компаниите, които са под негово ръководство.
Но какво щеше да стане, ако беше запазил мислите си за себе си и беше избегнал публичното внимание? Нека се ръководим от тази мисъл в следващите параграфи и да проучим как всички ние бихме могли да вземаме по-добри решения, като никога повече не мислим публично.
Първо, спомнете си за последния път, когато сте взели важно решение, което се е оказало успешно. Може би това е бил избор между къщи или партньори, или може би сте решили да напуснете ежедневната си работа и да се занимавате със страничния си бизнес на пълен работен ден. Независимо от ситуацията, вероятно сте се сблъскали с чувство на тревога и несигурност. Вземането на решения, които променят живота ви, никога не е лесно и е нормално да се чувствате некомфортно, когато се сблъскате с непознатото.
Нека увеличим градусите и си представете, че взимате същото решение, докато всеки човек, когото познавате, проверява всяка ваша стъпка във всяка социална медия, позната на човечеството. Поздравления, успешно симулирахте живота на Илон Мъск и на всеки друг известен главен изпълнителен директор сред нас днес.
Личният и професионалният живот на съвременните главни изпълнителни директори се развива под зоркия поглед на масите по начин, който прави невъзможно да се избегне необходимостта да се мисли публично. Няма нищо лошо да използваш дарбата си да говориш, за да плетеш убедителни аргументи на място, но някои неща е по-добре да останат лични. Процесът на взимане на решения определено е един от тях.
Доказателство за това е покупката на Twitter от Мъск, която се превърна в бавна катастрофа. Това, което започна като поредица от тиради и бомбастични туитове, бързо прерасна в публично поет ангажимент за закупуване на платформата за 44 млрд.
Това, което Мъск научи по трудния начин, беше, че вземането на добри решения е трудно, а публичното им вземане е почти невъзможно, като се има предвид дълбоко вкорененото ни желание да останем последователни в очите на другите, дори ако вътрешно се съмняваме в себе си.
Експерти като Адам Грант знаят много добре, че преосмислянето често е по-важно от самото мислене. За да вземаме добри решения, трябва да направим всичко възможно, за да запазим способността си да променяме мнението си, преди нещата да са отишли твърде далеч.
И така, какво можем да направим, за да избегнем публичните грешки, които сполетяха личности като Мъск?
Като за начало, никога да не натрупвате състояние, което възлиза на десетки милиарди, е голяма част от решението, за да се предпазите от подобни неприятности. Ако все пак се окажете с достатъчно дълбоки джобове, за да направите грешки, които да променят света, има стъпки, които можете да предприемете, за да взимате правилни решения дори при обществен интерес.
Можете да започнете, като осъзнаете, че правенето на добри избори е мускул, който се нуждае от редовни упражнения. Раздвижвайте го винаги, когато можете, и се отнасяйте сериозно към вземането на решения, дори когато залогът не е голям. Ако се намирате на ръководна позиция, не се поддавайте на изкушението да изглеждате решителни, като реагирате бързо. Вместо това направете всичко възможно, за да бъдете принципни при вземането на решения, и не се страхувайте да отложите избора за по-късен момент или за по-добре информирани членове на екипа.
Най-важно е винаги да обмисляте насаме това, което правите публично.