Абициозните планове на Марк Кюбан да свали веднъж завинаги цената на лекарствата с рецепта
Марк Кюбан отваря пощенската кутия на телефона си, която се пълни с бясна скорост и на екрана изскачат имейл след имейл. „Бам, бам, бам, бам, бам, бам“, казва той, запращайки всеки от тях в кошчето, без да се замисля.

Един с тема „Отчаяна молба“ – изтрит. Следва имейл за криптопроект, по който той самият работи – Кюбан е приел да купи дигиталните права върху чертежите на един от архитектите на Световния търговски център и планира да ги превърне в незаменими токени (NFT). После примижава. Шрифтът е твърде дребен. Следващият. Накрая имейл от амбициозен предприемач. Първият му акт на милосърдие: „Харесвам тези момчета. Ще ги запазя за по-късно“.
В реалния живот Кюбан не се различава много от ролята, която играе вече 11 години – или 13 сезона – в телевизионния сериал Shark Tank. Той изслушва всеки, поне за кратко, преди да направи бърза преценка. Адресът на личния му имейл е публичен (mcuban@gmail.com), а милиардерът инвеститор обръща внимание на всеки опит за измама, спам или предложение, изпратени до него. Защо?
Той не може да спре да го прави. „За мен това е спортът, в който мога да се състезавам и в който мога да бъда наистина добър – казва той с усмивка. – След 50 години ще бъда на 110 години и все още ще се занимавам с бъдещия еквивалент на отговарянето на имейли.“
Предприемачът Кюбан е основател на над десетина компании, като се започне от дистрибутора на софтуер MicroSolutions през 1983 г. и се стигне до Cost Plus Drugs, корпорацията, създадена в полза на обществото през януари 2022 г. с цел да се намалят цените на лекарствата, отпускани с рецепта.
Бъдещият милиардер продава на Yahoo интернет радиото за спортни новини Broadcast.com за 5.7 млрд. долара в разгара на дотком балона през 1999 г. (няколко години по-късно Yahoo закрива радиото). Инвеститорът Кюбан е вложил поне 25 млн. долара в крипто концерни (включително dogecoin, валутата, която е известна с това, че е създадена като шега) и е придобил дялове в поне 400 стартиращи компании, много от които е открил чрез Shark Tank.
Някои от залозите му се оказват успешни, а други се провалят (вж. допълнителния текст „Белегът на акулата“). Но повече от две десетилетия по-късно Broadcast.com все още е основната причина за богатството на Кюбан, чиято стойност възлиза на 4.6 млрд. долара и му отрежда 227-о място в тазгодишната класация на Forbes 400 на най-богатите американци. Продажбата на Broadcast.com на Yahoo осигурява на Кюбан приблизително 1.1 млрд. долара след облагане с данъци.
На следващата година той влага 280 млн. долара от тази сума в покупката на отбора от Националната баскетболна лига Dallas Mavericks. Бам! Още един шумен удар. Според оценката на Forbes стойността на отбора сега е 2.2 млрд. долара, а делът на Кюбан от 85% осигурява почти половината от богатството му.
„От една страна, осъзнавам, че никой не бива да има такова богатство, но това е положението – казва Кюбан. – Възползваш се по най-добрия начин от него и аз изобщо не се чувствам виновен за това. Потрудих се, за да стигна дотук.“
Кюбан е от онзи тип милиардери, които истински се наслаждават на богатството си. В по-младите си години той използва парите си, за да си купи обширно имение в Далас, апартамент в Сентръл Парк Уест и частен самолет, за да пътува по света „като рок звезда“. Напоследък се наслаждава да раздава съвети в шоуто Shark Tank и в Twitter, да купува шотове за непознати и да приказва с всеки, желаещ да го слуша.
Той продължава да харчи пари, за да се забавлява. Например наскоро купи градчето Мустанг в щата Тексас (с нулево население) като услуга към умиращ приятел („това беше големият му актив“) и назначи един от другите си приятели за кмет. Милиардерът възнамеряваше да напълни призрачния град с роботизирани динозаври в реални размери, изработени от един от предприемачите, участвали в Shark Tank, но впоследствие реши, че идеята е непрактична. Кюбан остава отворен за всякакви идеи.
В другия край на спектъра на сериозността, точно срещу анимираните тиранозаври, се намира новият му фармацевтичен бизнес, Mark Cuban Cost Plus Drugs, който той позиционира като средство за справяне с растящите цени на лекарствата. Създадената преди девет месеца компания Cost Plus Drugs предлага големи отстъпки на около 350 различни медикамента с изтекъл патент. Генеричният Crestor, който се използва за понижаване на холестерола, струва 151 долара на месец в местната аптека на CVS, което е значително под цената на марковото хапче от 329 долара. Кюбан го продава за 4.80 долара.
Същото се отнася и за лекарството за диабет Glucophage – генеричният препарат струва 20 долара в CVS, в сравнение с 3.90 долара в аптеката на Кюбан Cost Plus. Също и за генерична версия на антидепресанта Zoloft, която в CVS струва 50 долара, а в Cost Plus – 4.20 долара. Кюбан предлага толкова ниски цени, защото заобикаля многобройните посредници във фармацевтичната индустрия, включително онези, които водят преговорите за цените. Кюбан купува лекарствата директно от производителите, като им плаща достатъчно, за да покрие разходите им, после ги продава онлайн с фиксирана надценка от 15%, плюс 8 долара за доставки и такси. Идеята не е нова. Walmart и Costco експериментират с подобни модели.
Но Кюбан, може би благодарение на известността си, бързо набира популярност. Cost Plus Drugs вече има над 1 млн. клиенти и твърди, че продажбите ѝ нарастват с около 10% всяка седмица, като очаква през 2023 г. да излезе на печалба. Forbes оценява продажбите на Cost Plus през първите девет месеца от дейността ѝ на поне 25 млн. долара.
ВСИЧКИ ПРИЯТЕЛИ И РОДНИНИ НА КЮБАН КАЗВАТ ЕДНО И СЪЩО
той е роден предприемач. Израснал в тихото предградие на Питсбърг – Маунт Лебанон, щата Пенсилвания, като най-голям от тримата синове на родители от работническата класа, Марк се отличава от малък с безкрайния си поток от идеи за печелене на пари.
„Винаги се занимаваше с нещо, винаги се стремеше да изкара пари“, казва по-малкият му брат Джеф, който управлява развлекателните имоти на Кюбан, включително дистрибутора на филмови продукции Magnolia Pictures. Веднъж, по време на стачка на печатарите в Пенсилвания, тийнейджърът Кюбан става преди зазоряване и изминава 200 км до Кливланд, за да купи вестници, които да продава в родния си град.
С напредването на възрастта идеите му стават все по-амбициозни. Като студент в University of Indiana той кандидатства и получава назаем достатъчно средства – заедно със студентски заеми – за да купи местния бар Motley’s Pub.
Именно в Motley’s, който в крайна сметка е принуден да затвори заради употребата на алкохол от непълнолетни, Марк се запознава с бъдещия си партньор в Broadcast.com Тод Уагнър. През август Кюбан се е върнал там, където навремето е бил барът Motley’s, а сега се нарича Kilroy’s on Kirkwood, и е оставил бакшиш от 10 хил. долара, след като купил 100 шота за посетителите.
„[Той] винаги е знаел, че или ще напредне много, или ще се разори“, казва Джери Кац, който познава Кюбан още от детската градина.
На 32 години Кюбан става мултимилионер, след като продава MicroSolutions на CompuServe за 6 млн. долара. Тогава решава да се пенсионира. Но това не продължава дълго. През 1995 г. – годината на първичното публично предлагане на Netscape на борсата, той и Уагнър купуват Broadcast.com, тогава наречена AudioNet, която се бори да намери начин да предостави информация за спортни събития извън града, като дори експериментира с радио на къси вълни.
Кюбан и Уагнър пренасят идеята в сферата на интернет. Broadcast.com регистрира най-доброто първично публично предлагане за времето си, приключвайки първия ден на търговия с пазарна капитализация 1 млрд. долара – над 300 пъти повече от продажбите ѝ в размер на 3.2 млн. долара.
Кюбан познава балона, когато го види. Той и Уогнър получават акции на Yahoo, но с помощта на хитър ход, предложен от Кюбан, двамата използват борсови хватки, за да се възползват при възходяща тенденция и да ограничат загубите при рязък спад на акциите. Въпреки това той признава, че са имали късмет.
„Късметът е огромна част от успеха на всеки човек. Шак ми даде важен урок, когато за първи път влязох в НБА. Той каза: „О, ти си късметлия. Искаш да бъдеш два и двадесет висок и да си спортист, така ли?“.
КОЛКОТО И ДА ХАРЕСВА ПАРИТЕ,
Кюбан може би още повече харесва известността. През 2004 г. той участва в Benefactor („Благодетелят“) – отговора на телевизия ABC на шоуто на Доналд Тръмп Apprentice („Стажантът“), в което 16 участници се състезават за 1 млн. долара от състоянието на Кюбан. Предаването е спряно след първия сезон. (По-късно Тръмп пише на Кюбан, за да го утеши за неговото „катастрофално“ и „срамно“ начинание.
„Ако някога решиш да правиш друго шоу, моля те, обади ми се и ще се радвам да ти подам ръка.“) Голямата възможност възниква при срещата с продуцента Клей Нюбил, който по-късно го взима в шоуто Shark Tank. Кюбан не участва в пилотния сезон на шоуто през 2009 г., но се присъединява като „гостуваща акула“ във втория сезон през 2011 г. Оттогава участва във всеки епизод.
„Всеки на определено ниво иска да бъде известен“, казва Кюбан, който участва в десетки телевизионни шоу програми и филми като самия себе си, включително в Entourage и Brooklyn Nine-Nine. Подобно на други холивудски звезди, Кюбан се влюбва в незаменимите токени и придобива един CryptoPunk (№ 869, чиято стойност сега възлиза на 95 хил. долара).

Той е поддръжник на NBA Top Shot, изключително успешния пазар за незаменими токени, посветени на баскетболната лига (от възникването му през октомври 2020 г. общите продажби надвишават 1 млрд. долара), и дори създава собствена платформа за незаменими токени – Lazy.com, където излага личната си колекция. През март 2021 г. отборът му Dallas Mavericks става първият от НБА, който приема криптовалутата dogecoin като форма на плащане – и все още го прави, въпреки че валутата загуби 90% от стойността си от миналата година насам. Това представлява доста сериозна промяна за Кюбан, който през 2019 г. се пошегува, че „по-скоро би притежавал банани“, отколкото биткойни.
През октомври миналата година Mavericks сключиха петгодишно партньорство с Voyager Digital, един от най-бързо развиващите се публично търгувани криптоброкери в САЩ. Оттогава Voyager изгуби 99% от стойността си и обяви фалит, което накара група клиенти да съдят Кюбан, твърдейки, че неговата подкрепа е заблудила обикновените инвеститори да вложат в платформата 5 млрд. долара (които сега са замразени). Кюбан не коментира съдебното дело, освен че то няма да го спре да популяризира криптовалутите.
Стартирането на Cost Plus Drugs през януари е процес, който Кюбан подготвя от години. Той е още по-продължителен за съоснователя му Алекс Ошмянски – рентгенолог от Колорадо, на когото заедно с няколко приятели лекари през 2015 г. хрумнала идеята да продават на производствена цена лекарства с изтекли патенти.
Лекарите си представяли, че това би било нещо като организация с нестопанска цел, и в продължение на три години търсели финансиране. „Провалихме се грандиозно и не събрахме нито цент извън това, което самият аз вложих“, признава Ошмянски. Той е инвестирал около 200 хил. долара. През 2018 г. Ошмянски регистрира аптеката като стопанска организация с обществена полза, което означава, че може да управлява като компания, а не като благотворителна организация. Тогава към него се присъединява и Кюбан.
Първоначалната инвестиция на милиардера е малка, но той постепенно влага допълнителни средства, след като компанията започва да се справя с преодоляването на регулаторните пречки и да убеждава колебаещите се производители на лекарства да се включат в инициативата.
Отнема им цяла година, за да бъде убеден първият производител – базираната в Ню Джърси компания Amneal Pharmaceuticals, да се съгласи да произвежда лекарства за Cost Plus. Първоначално Cost Plus предлага само 100 медикамента от три производителя. Сега тя работи с 20 партньора и добавя по около 100 нови лекарства всеки месец.
Въпреки всичките си предимства Cost Plus има някои сериозни ограничения. Компанията не приема застраховки. Понастоящем тя не продава и лекарства, които все още са защитени с патенти, включително и такива хитови лекарства като Humira (за артрит) и Trulicity (за диабет). „Целта ни е да доставяме евтини лекарства и ще изненадаме много хора, ако предложим маркови лекарства“ – казва Кюбан.
Освен за фармацевтичната индустрия, Кюбан мисли и за висшето образование – друг сектор, който се нуждае от радикални промени. „Единственото нещо, което никога няма да направя, е да дам пари на училище, защото то само ще строи сгради“, казва милиардерът. Кюбан твърди, че по-добрият подход би бил университетите да бъдат изчистени из основи.
Те не трябва да се занимават със строителство на „красиви общежития“, модерни кафенета, стени за скално катерене и първодивизионни спортове, а вместо това да се съсредоточат върху набирането на най-добрите преподаватели и поддържането на ниски такси за обучение.
По природа Кюбан не е песимист, но „единственото нещо“, което го потиска, е американската политика. Той не е привърженик на усилията за увеличаване на данъците на милиардерите и смята, че изборният процес се нуждае от основен ремонт.
„Искам да взривя двупартийната система – казва той. – За мен това е основата на всяко зло.“ Кюбан сериозно обмисляше възможността да се кандидатира за президент през 2020 г., но се отказа, след като събра под 25% от гласовете в национално проучване, което сам поръча.
Преди четири години Кюбан навърши 60 години. Празненството по случай рождения му ден е точно такова, каквото можете да си представите. Множество приятели и знаменитости – колегите му от Shark Tank, певицата Дженифър Лопес и тогавашният ѝ годеник, бившата звезда на New York Yankees Алекс Родригес – се събират на моравата на имението му в Далас, което се простира на 2200 кв. м. За забавлението се грижат Стиви Уондър и Chainsmokers – популярно дуо в електронната музика.
Към края на вечерта Кюбан се приближава до приятелите си от детството Джери Кац и Тод Рийдборд. „Беше най-пияният човек, когото съм виждал, но беше щастлив – спомня си Рийдборд. – Прегърна ни и каза: „Не мога да повярвам, че това ми се случи.“