В избите на Североизтока
съавтор
Пътешествениците, които обичат виното, вероятно добре познават залите за дегустация в избите на България, но някои по-малко известни региони в Североизточна България, може се окажат много интересна и атрактивна дестинация за винен тур.
Североизтокът между река Дунав, Черно море и старите български столици е от най-живописните региони с богата история и природни забележителности, които добре допълват винените маршрути. Ако отворите „Картата за вино тур Североизток“, изготвена по съвместна инициатива на винопроизводителите от региона, ще намерите много интересни изби, където майсторите винари умело съчетават хилядолетните традиции в отглеждането на лозя, иновативните технологии в производството и стиловото разнообразие на вината.
Поречието на река Дунав отвежда в „Младеновата изба“ в Тутракан, в „Пинк Пеликан“ в Силистра, в изба „Опрев“ в Добротица, а също и в близкия резерват Сребърна. През лятото в района около Варна може да се посетят изби като DeVina, „Одесос“, „Винарска къща Варна“, както и прочутият винен бар в морската столица Wineground Вottles & Beans и комплексът Black sea rama.
Всеки сезон е подходящ за винени отбивки край Шумен, Провадия, Търговище – в утвърдените вече изби „Царев Брод“, „Сала“, „Лозето“, „Вила Овчарово“. Ценителите на виното могат да посетят старопрестолния град Велико Търново с неговия впечатляващ Винен дегустационен център заедно с избите Old School в Ялово и „Марян“.
Разстоянията между избите са големи, но са обособени в няколко микрорайона така, че човек винаги може да ги съчетае в рамките на дълъг уикенд. По груби сметки за три дни може да опитате около 100 вина, ако последвате маршрута на Forbes Travel.
Гергана от “Царев брод”
Бутиковата изба е близо до село Мадара. Собствениците – семейство агрономи … Иванови сбъдват романтичната си мечта да запазят старите български сортове грозде и да приложат новите стилове във винарството с модерно производство. Те единствени в света правят вино от сорта гергана – кръстоска между димят и мускат отонел, създаден през 1972 г. и изпадвал в забвение. Случва се така, че
Иванов е имал в двора си асми гергана и решава да отнесе няколко щайги на технолога Николай Кръстев в Стара Загора. Кръстев го окуражава да направи нещо повече с този сорт и дори се включва в проекта. През 2011 г. Иванов засажда първите масиви гергана и основава изба “Царев брод”.
В лозето до избата се отглеждат совиньон блан, ризлинг, шардоне, траминер, отскоро пино гри, също и червени сортове – пино ноар и каберне фран. През 2017 г. Иванови намират български червен сорт, който да вирее в по-суровия климат – евмолпия, кръстоска между мерло и мавруд. Днес в “Царев брод” правят 50 хил. бутилки годишно и работят с италианската платформа за винен туризъм “WineAround”.
Николай Кръстев посреща гостите с пенливо вино от гергана направо на лозето. Лимитираната серия с 300 бутилки е направена по класическия метод на Шампан. В избата може да пробвате вино, което зрее, и да обогатите палитрата от вкусове. Кулминацията на винения тур може да е обяд във вила “Сейнт Мишел” наблизо, където предлагат фюжън гурме вкусотии, приготвени от MasterChef Стефан Стефанов и прекрасните вина на „Царев брод“. А за финал може да направите разходка до мемориалния комплекс “1300 години България” и до Мадарския конник. Билетът за “Царев брод” ви осигурява безплатен достъп.
Конете и Salla Estate
Село Блъсково, в близост до Провадия, има дълга лозарска история. Хълмовете на Шуменското плато са били лозови масиви и после заличени. През 2010 г. братята Иван Иванов и Георги Анастасов възстановяват 300 декара лозе с ризлинг, совиньон блан, траминер, шардоне, каберне фран и пино ноар.
Континенталният климат и тероарът според тях се доближават до тези на Бургундия. На бутиковата си винарна Salla Estate дават името на селото – Салла, което означава чисто, хубаво, добро. Първоначалното им намерение е да правят 20 хил. бутилки за отбрани ресторанти, а останалото грозде да продават.
Производството обаче нараства и започват да продават вино в специализирани магазини. Технологът Анелия Христакиева прави страхотни вина от шардоне без дъб, врачанския мискет, които оставят силно впечатление. Тя също така успешно съчетава каберне фран и пино ноар, което е смело решение. За това два пъти печели титлата Енолог на годината – престижна награда, която се гласува само от професионалисти от бранша.
Освен че правят вино, в стопанството отглеждат конете от австрийската порода липицанер. Конете са навсякъде, включително и на етикетите на новия бранд Sallinas. В Salla Estate разполагат с къща за гости, уютен ресторант в български стил. Имат пикник зона, конна база, живописни лозя и грижовен персонал.
През лятото отварят ресторанта на хълма, откъдето се открива великолепна панорамна гледка към лозята – вкусна домашна кухня, езда на елитни коне, разходка с файтони и много история на едно красиво място.
На вино в бар Wineground Bottles & Beans
Виненият бар Wineground е култово място във Варна, където сомелиерът Марин Атанасов се е заел с мисията да покаже богатството на избите в региона. Той смята, че виното може да бъде знаменосец на българския туризъм, и е радетел това да се случи. В листата са имената на местните изби “Одесос”, “ДеВина”, “Лозето”, “Бошнаков”, “Розов пеликан”, “Вила Овчарово”, “Опрев”.
Дегустациите започват още от входа с пенливи вина, през неутрални и ароматни бели вина, бели вина с отлежаване в бъчви, бледи и тъмни розета. Марин Атанасов дава възможност да се опитат всички вина от района на едно място.
Той организира дегустации за ресторантьори и представители от хорека бранша, за да им покаже какво биха могли да включат във винените си листи за сезона, а и самите производители да добият представа какво правят колегите им. „В България се правят вина от стари лозя, включително над 50-годишни.
Това е рядкост дори и по света“, казва той. Питайте за възрастта на лозята и за конкретните лозови масиви, от които идва бутилката, и се опитайте да ги помните, е неговият съвет.
„Правят се и чудати вина като розе от совиньон блан и каберне совиньон. Има десетки любопитни експерименти, кои по-успешни, кои по-малко, но си струва да се опитат“, допълва той. България може да е на Стария континент, но е Нов свят, и „този новаторски дух може да бъде двигател на развитие“.
By Gri от винарска изба “Варна”
Влиянието на морския климат се усеща във вкуса на всяко от вината от „Винарска изба – Варна”. Разположена е на 2 км от морския бряг, в непосредствена близост до курортните комплекси Албена, Балчик, Златни пясъци.
Двамата основатели – Григор Григоров, лозар и инвеститор, и Цанко Станчев, технолог и енолог, прокарват в проекта се идеята за възраждане на забравените винарски традиции в региона. Те инвестират в 450 дка собствени лозя със совиньон блан, пино гри, ризлинг, грюнер велтлинер, шардоне и в красив комплекс за преработка на грозде, производство на вино и ракия.
В някаква степен пътуването дотам е насочено към добрите бели вина, но си струва да се опитат и розетата в три различни профила и в сравнително сходен среден ценови клас – Blush от пино ноар, By Gri от гренаш и едно от санджовезе.
Санджовезе е експеримент, породен от любовта на Григор Григоров към Италия, но поради спецификите на климата узрява твърде късно и затова се превръща в розе. В тази част на България всички правят розе от пино ноар, но някои го правят по-добре.
Дегустации във Велико Търново
Накъде по стръмните улички на Самоводската чаршия се намира вратата на „Дегустационен център Велико Търново“. Собственикът Станимир Стоянов, който е председател на Съюза на енолозите в България, създава уникално място за всички, които искат да опитат и да научат повече за виното в региона на Велико Търново.
Място, където се представят вината на различни работилници и местните занаятчии. „В региона от много години се произвеждат вина. Докато преди имаше големи производители, с времето това се промени. Сега има много нови и интересни винарни“, казва Станимир Стоянов. Той насочва вниманието към някои от тях:
Алиготе от Dragshinov
В село Нацовци, в близост до Килифаревския манастир, се намира семейното винено имение на Даниел и Мая Драгошинови. Годишно правят между 5000 и 8000 бутилки в серии между 1000 и 1500 бутилки.
Всичко в стопанството е ръчен труд. Тяхното алиготе и мерло резерва са забележителни.
“Резерва не правиш, когато искаш, а когато реколтата ти дава. Такова вино се прави в сферата на метафизиката, има нещо отвъд”, казва Даниел Драгошинов. Той е сред малцината производители на качествен пелин от 28 билки, които сами в семейството берат. Затова и сериите са доста малки. Винарната има дегустационни на открито и закрито, в които посреща гости целогодишно.
Димят от Maryan
Сгушена в пазвите на Стара планина до град Елена, винарска изба Марян се слави с добрите условия за създаване на уникални вина. Носи името на едноименното село. Ударението е на първата сричка. Семейство Светла и Илия Иванови нямат собствени лозя. Те купуват гроздето от подбрани производители и следят много внимателно за показателите на плода, което гарантира високо качество на виното произведено след това. Енологът и агроном Стефан Чоранов поддържа традициите на правене на вино с много любов и вяра в уникалността на Еленския край. В малки серии и общо около 50 хил. бутилки. Отличителен за бранда е димятът, преминал през малолактична ферментация и придобил малко по-кремав вкус и аромат от няколкомесечния престой в стари бъчви.
Varbovka
В продължение на години собствениците на изба “Върбовка” преработват чуждо грозде – 3 млн. литра. Докато не решават да направят своя серия вина в доста ограничена серия – до 2000 бутилки. „Това, че нямаме лозя, ни позволява да експериментираме със сортовете, коментира Калоян Пенев. В по-голямата си част вината се правят от чужди сортове – „гренашът по тези ширини напомня южните части на Франция“, но имат и кайлъшки мискет и гъмза, които си струва да се опитат.
Ruevit
“Руевит естейт” е малка винарска изба в района на Павликени, която произвежда вино само от 100 декара собствени 20-годишни лозя. Работят предимно с френски сортове (шардоне, мерло, каберне совиньон), но си струва да се опитат местните – рубин и димят. „Българският пазар вече е много наситен на шардоне и бордо блендове, затова ние поддържаме голямо сортово разнообразие. Правим около 20 хил. бутилки годишно. Някои в много ограничени серии с под 1000 бутилки“, споделя собственикът на винарната Тодор Цивнев.
Винарна “Ялово”
Занаятчийската бутикова изба е емблемата на живописното село Ялово в подножието на Стара планина, на 15 км от Велико Търново. Бившето училище, строено в началото на ХХ век, сега е красивата каменна сграда и дом на винарна “Ялово” През 2014 г. визионерът Антон Танев и енологът Димитър Димов реконструират сградата във винарна. Именно за това и вината тематично носят бранда „Old School wines“.
Бившите класни стаи са превърнати в артистични пространства, зала за дегустации с бар и отворена кухня. Най-впечатляващо помещение е избата. Дървеният под на бившата класна стая е избит и помещението е свързано с подземието. През стъклена витрина се открива уютно пространство за отлежаване на вина.
С голям ентусиазъм Димитър Димов възражда традиционните местни сортове и стари техники за отглеждане и винопроизводството в региона. Той обикаля изоставени лозя и събира изчезнали сортове грозде като „виненка“, „кокорко“, „варненски мавруд“, „варненска гъмза“, „сивка“ или „папазка“. Годишно в избата правят около 40 хил. бутилки по-стари традиционни методи с ръчен труд. Виното продават на място. Винарната е част от туризма на региона.
Масата в зеления двор с люлката стои винаги подготвена за дегустация на открито.
Всяка пролет в последния уикенд на месец май, избите традиционно отварят вратите си за Дни на отворените врати на Североизток. Тази година отново всички винолюбители и пътешественици, могат да опитат Североизтока в чаша вино на 27-28 Май, много дегустации и интересни мероприятия във всяка винарна.
През октомври, верни на каузата за популяризиране на българското вино екипа на Българската Асоциация на Винените Професионалисти организира и четири фестивала посветени на Международния ден на мавруда и българските сортове. Два от тях ще се проведат във Велико Търново и Варна, както и множество други събития посветени на българското вино, с активното участие на винарните от региона.