Как Мирослав Мирославов и OfficeRnD се възползваха от пандемията
Мирослав Мирославов с удоволствие позира за снимка пред огромен надпис „Да работиш от вкъщи е гадно“, намиращ се в един от големите споделени офиси в София.
Обсипаното с дизайнерски мебели и остроумни графити по стените помещение е един от клиентите на OfficeRnD – съоснована от Мирославов компания, която разработва софтуер за управление на офисни пространства.
Flex и Hybrid, основните продукти на OfficeRnD, помагат на собствениците на офиси да управляват всички процеси в ежедневието: от заетостта на отделните бюра до издаването на фактури. Клиенти на компанията са основно споделени офиси, но също и обикновени компании, които искат да управляват по-ефективно своите офиси.
Управлението на офисни пространства е индустрия, която преживя дрaматично развитие през последните две десетилетия. Още по-драматичен беше обратът, който настъпи с идването на пандемията. „За нас това беше перфектната буря – казва Мирослав Мирославов (36). – Казахме си: „Край“. Логиката беше, че ако хората не могат да ходят в офисите си, коуъркингите ще са първите, които ще пострадат.“
Но тези мрачни прогнози не се сбъднаха. Вместо бизнесът на OfficeRnD да се срине, той получи неочаквана възможност да се разрасне. През 2022 г. приходите от абонаменти на компанията са нараснали с 65% до над 8 млн. долара, казва Мирославов. През 2023 г. се очаква показателят да се увеличи с още 70%.
Какво толкова се е случило през тези две години?
Да, пандемията затвори офисите по целия свят и накара компании като OfficeRnD да вървят по ръба на оцеляването. Но COVID промени и начина, по който повечето компании управляват офисните си пространства.
Допреди пандемията клиентите на OfficeRnD бяха собственици на споделени офиси. COVID накара много компании да преминат към хибриден модел на работа. Появи се нужда от софтуер, с който фирмите да управляват собствените си офиси: по същия начин, по който го правят собствениците на споделени офиси. Всичко това създаде изцяло нова пазарна ниша за OfficeRnD. Така потенциалните клиенти на OfficeRnD изведнъж нараснаха многократно.
РОДЕН В ПЛЕВЕН, МИРОСЛАВ МИРОСЛАВОВ СЪЗДАВА OFFICERND
заедно с дългогодишния си приятел Мирослав Недялков (36). Двамата се познават още от годините, прекарани в математическата гимназия в града, след което учат заедно в университет и накрая се озовават заедно в софтуерната компания Telerik. През 2014 г. и двамата са лидери на екипи и се сблъскват с проблеми, често срещани във всеки офис: например как се разпределя офисът, така че служителите да са доволни.
„Постоянно имаше някакви промени, тъй като Telerik беше много бързорастяща компания – спомня си Мирославов. – Имахме чувството, че офисът може да се менажира по един по-прозрачен и ясен за хората начин, да е максимално фокусиран върху хората и тяхното добруване.“
Наистина – ако някога сте работили в офис, вероятно сте били свидетели във вечната борба за климатика, конферентната зала или осветлението в помещението. Планът на Мирославов и Недялков е да създадат софтуерен продукт, чрез който служителите могат да дават обратна връзка за предпочитанията си в офиса, така че работната среда да е по-приятна за тях.
Междувременно в края на 2014 г. американската компания Progress Software купува Telerik. Мирославов и Недялков виждат това като възможност да се отделят и да развият идеята си за софтуерен продукт до бизнес.
Напускат Telerik в началото на 2015 г. и скоро след това се присъединяват към акселераторската програма на британския фонд PILabs. Фондът инвестира 30 хил. паунда в проекта срещу малък дял от новосъздадената компания. Мирославов и Недялков поемат ангажимента да се преместят в споделен офис в Лондон, където да работят по компанията.
Двамата си стягат куфарите и заминават за британската столица. Работят в Second Home – един от популярните споделени офиси в Лондон, където не е необичайно да се сблъскате на стълбите с хора като Ричард Брансън.
Под крилото на акселератоската програма Мирославов и Недялков получават познания по продажби, маркетинг и всичко останало, от което един стартъп има нужда. Но бидейки софтуерни инженери, двамата съоснователи на OfficeRnD се съсредоточават върху това какво правят, а не върху това за кого го правят. „Много бързо мениджърите на фонда ни хванаха, че това не е добре – казва Мирославов. – Казаха ни: „Излизайте от офиса да говорите с хора. Отивайте да търсите потенциалните си клиенти и да говорите с тях на живо.“
Колкото и да не познават клиентите си, Мирославов и Недялков си дават сметка, че първоначалната им идея да продават софтуера си на компании, които искат да менажират собствените си офиси, е наивна. „Не бяхме наясно какви са клиентите, какъв е бизнес казусът – спомня си Мирославов. – Ние тръгнахме да правим решение за един проблем, който не бяхме дефинирали съвсем ясно.“
Под предлог, че си търсят офис, Мирославов и Недялков се свързват със споделените офиси в Лондон и искат да се срещнат с техните мениджъри. Истинската цел на тези срещи е да разберат какви са проблемите на споделените офисни пространства, за да могат да им предложат софтуерния си продукт като решение.
„Още след първите пет-шест срещи видяхме, че тези проблеми нямат нищо общо с това, което ние правим – казва Мирославов. – Нашето решение беше за управление на бюра и офисно пространство, което се оказа проблем номер десет. А преди това имаше много други.“
Тогава двамата съоснователи решават да се префокусират върху разработката на софтуер специално за споделени офиси. „С Миро седнахме и си казахме, че явно споделените офиси имат много проблеми, които ние не решаваме, но е много интересна ниша – казва Мирославов. – Беше лесно решение.“
Проблемите наистина са много: как клиентите си купуват абонамент, как се фактурира всичко, как се вземат парите от членовете, подписване на договори, кои са свободните бюра, кой къде стои, кое място колко струва и т.н.
С новата набелязана цел бизнесът на OfficeRnD отлита. През 2017 г. компанията привлича 1 млн. долара от българския фонд LAUNCHub и съоснователите на Teletrik Светозар Георгиев и Васил Терзиев. Именно с Терзиев е свързана една от забавните случки, за които Мирославов се сеща и до днес. „Видях се с Васил и той ме попита: „Миро, как успя да избереш толкова малка ниша, че за нея буквално не съществува пазар?“, спомня си той. Шега или не, думите на Терзиев не се сбъдват.
Концепцията за споделени офиси – така както е популярна днес, се заражда през 90-те години. Тя започва от ИТ индустрията, където пишещите код се събират в общи офиси. Така те могат не просто да работят, но и да обсъждат идеи и най-общо казано да създадат своя малка общност.
Споделените работни пространства набират популярност и броят им започва да се множи. Някои от първите проекти за споделени офиси отварят врати в Европа. През 2005 г. е създаден San Francisco Coworking Space, който популяризира в Силициевата долина концепцията да си наемаш работно бюро с всичко необходимо: интернет, принтер, рецепция и не на последно място: съмишленици, с които да пиеш бира след работа.
Според данни на Openwork Agency между 2006 и 2009 г. по света са отворили едва 70 споделени офисни пространства. До края на 2016 г. обаче броят им е нараснал до 10 хил. Една от причините за това е икономическата криза. Тя кара работодатели, предприемачи и хора със свободни професии да търсят по-гъвкави алтернативи на традиционния офис, който е скъп и закотвя наемателите с непосилни неустойки при изнасяне.
„Между 2016 и 2019 г. започнаха да се появяват коуъркинг пространства на всеки ъгъл във всеки голям град – казва Мирослав Мирославов. – Навсякъде избухваха и растяха със зверски темпове.“ OfficeRnD изглежда правилно позиционирана, за да поеме новото търсене. През 2019 г. компанията получава още една инвестиция от фондове в размер на 3 млн. долара. Изглежда, че всичко върви по мед и масло.
И тогава идва пандемията.
Навсякъде по света събирането на хора в затворени помещения е забранено и бизнесът със споделени офиси веднага усеща удара. Изведнъж OfficeRnD се оказва софтуерен доставчик на индустрия, която е напът да пресъхне. „Почнахме да планираме най-лошото: че трябва да режем разходи, така че да се подготвяме за перфектната буря“, казва Мирославов.
НО КОРАБЪТ НА OFFICERND НЕ КОРАБОКРУШИРА
Напливът към споделени офиси намалява, но това не дърпа повечето компании във водовъртежа на фалита. Те продължават да работят, макар и на забавени обороти. А това е добра новина за OfficeRnD.
„Те (компаниите за споделени офиси – бел. авт.) ни казаха: Дори ние да имаме изключително трудни времена, вашият софтуер за нас е като тока: не можем да го спрем. Докато лампите светят, вас ще ви има“, пресъздава разговора Мирославов. Така дори и в най-трудните месеци OfficeRnD продължава да добавя нови клиенти и да расте като приходи. Приходите на българското дружество „Офисаренди“, където е съсредоточена развойната дейност на бизнеса, нарастват през 2020 г. с 49% до 4.2 млн. лв.
Междувременно на световния пазар се случва нещо любопитно. Компаниите започват да отварят офисите си. Но културата на ходене на работа се е променила. Някои служители предпочитат да си седят вкъщи. Други искат да избират кога да идват в офиса. В отговор все повече компании избират нов модел на работа, при който присъствието в офиса не е задължително или е задължително само в определени дни от седмицата.
Започва апогеят на хибридния модел на работа. А работодателите имат нужда от софтуерно решение, с което да управляват офисите си.
„В един момент започнахме да получаваме все повече и повече запитвания от най-обикновени компании, които ни питаха дали могат да използват нашия коуъркинг софтуер, за да трансформират офисите си в споделен офис, така че хората да искат да се върнат в офиса“, казва Мирославов.
Първосигналният отговор на двамата основатели на OfficeRnD е „Не“. Софтуерът е направен за коуъркинг компании, които имат много специфични нужди. Но в един момент OfficeRnD започва да получава по 100 такива запитвания на месец. Това кара Мирославов да се замисли. „Казахме си, че това, което се случва в момента по света, е уникална възможност за нас да разширим това, което правим, и да влезем на един нов пазар, който е суперрелевантен на това да направим гъвкавия начин на работа по-широкодостъпен.“
Екипът на OfficeRnD преработва софтуера така, че да пасва на нуждите на обикновените компании. Към края на 2021 г. компанията вече има някакъв минимален жизнеспособен продукт и дори успява да намери първите си десетина клиенти. „Получи се много яко“, спомня си Мирослав Мирославов. Новият продукт Hybrid позволява на служителите в една компания да се организират кога искат да ходят в офиса по някакъв структуриран начин. Така най-ранната идея зад OfficeRnD – да продава софтуер, който управлява офисните площи, – в крайна сметка се превръща в реалност. Разликата е, че този път основателите виждат ясно търсене на такъв продукт.
Вземете за пример Tavistock Restaurant Collection, която управлява верига от ресторанти в САЩ. Преди COVID целият персонал на компанията работи изключително в офиси. По време на пандемията компанията продава значителна част от имотите си и служителите трябва да преминат в режим на споделен офис.
В крайна сметка компанията минава към хибриден модел и има нужда от софтуер, с който служителите да могат да посочват в кои дни ще са на място в офиса. Намират го в Hybrid; софтуерът позволява на служителите да си запазват места в офиса директно през комуникационната платформа Teams, както и да виждат графика на другите служители. Така всеки служител може да каже на колегите си: „В четвъртък между 10:00 и 15:00 часа това място е мое“.
Мирослав Мирославов твърди, че в момента Hybrid се използва от над 150 клиенти по света, сред които компании с десетки хиляди служители и учебни заведения. Основният продукт на OfficeRnD за управление на споделени офиси – Flex, също не изостава. „Светът на коуъркингите продължава да се развива бурно – казва Мирославов. – Те отново избухват в цял свят. Те дават продукт, който е много по-достъпен за компаниите. Там очакваме нашият продукт, който вече е лидер на пазара, да порасне значително тази година.“
ГОЛЯМАТА ЦЕЛ НА МИРОСЛАВОВ Е ОFFICERND
да слее двата си основни продукта в една цялостна платформа. По този начин, вярва той, потребителите ще могат да управляват не само местата в собствения си офис, но и бюра в споделените офисни пространства. Мирославов дава пример със собствената си компания, чийто основен офис се намира в споделеното работно място Campus X. С едва 50 места, този офис е крайно недостатъчен за 120-те души, които работят за OfficeRnD в София. Но те могат да използват като сателитен офис някое от споделените работни места в София, които също използват продукта на OfficeRnD.
Консултантската компания Verdantix оценява на 1.1. млрд. долара пазара на софтуер за управление на офисни площи. „Въпреки икономичексата несигурност големи и малки компании, както и инвеститорите бяха принудени да преосмислят инвестициите си в имоти и да заложат на технологии и решения за управление на офисните пространства“, казва Бен Хекст, анализатор на Verdantix. Той очаква, че пазарът на софтуерни решения ще се удвои (2.2 млрд. долара) до 2027 г., тласкан нагоре именно от постпандемичния ръст в хибридния модел на работа по цял свят.
В края на 2021 г. OfficeRnD получи 10 млн. долара инвестиция от фондове, която компанията използва, за да навлезе на хибридния пазар. „Тя ни позволи ние да сме изключително конкурентни на този пазар“, казва Мирославов. По думите му компанията е приключила 2022 г. с над 8 млн. долара приходи от абонаменти, което е ръст от 65% на годишна база. Целите за 2023 г. са тези повтарящи се приходи да нараснат с над 70%, което би увеличило показателя до около 14-15 млн. долара.
„Тази година ще е изключително странна за всички бизнеси – казва Мирославов. – Пазарите са в неясен статус, много надолу падна всичко и всички очакват рецесия.“
Несигурността около икономиката и възможността за продължителна рецесия биха могли да помогнат за постигането на тази цел. Икономическият натиск принуждава много компании да търсят гъвкави решения за оптимизиране на разходите си, а офисът винаги е бил значително разходно перо.
Какъвто и растеж да постигне, OfficeRnD като че ли основно ще разчита на собствените си сили, за да го постигне. Мирославов признава, че с Недялков са обмисляли възможността да привлекат нова инвестиция от фондове. „Имаме доста добри показатели, но пазарите са в състояние, в което няма смисъл, тъй като не предполагат добри оценки.“