Лаборатории Русев: Правилна диагноза – успешно лечение
Качеството трябва да е на първо място, това е в основата на разбирането за това как трябва да се управлява успешно най-голямата частна верига центрове за образна диагностика „Лаборатории Русев“
Качеството, правилната диагностика. Това са нещата, които връщат пациентите при нас. Обстановката също не е за подценяване, но на първо място е нашата техника и специалистите ни – всички те са на световно ниво“, казва д-р Венко Нацков, управител на „Лаборатории Русев“.
Повече от 20 години веригата предлага пълния диапазон от образни изследвания, в това число изследвания с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) и компютърен томограф (КТ). В диагностичните центрове от веригата се извършват също дигитални рентгенографии, ехографии, мамографии, както и триизмерен ехографски анализ на млечни жлези (ABVS).
Първият диагностичен център от веригата отваря врати преди 21 години в Пловдив. Следващата стъпка е откриването на диагностичен център във Варна, който стартира през 2003 г. Към момента „Лаборатории Русев“ включва осем центъра – в София, Пловдив, Варна, Бургас и Хасково, а девети е в процес на изграждане. Пациентите в София могат да се възползват и от услугите на съвременен център за физиотерапия в Студентски град, както и хоспис „Грижа“ в столичната Пета градска болница.
В диагностичните центрове пациентите имат достъп до 10 апарата за ядрено-магнитен резонанс на световно ниво.
„Работим с 3Т ЯМР Магнетом Вида, снабден с изкуствен интелект, с който ние ежедневно успяваме да осигурим едновременно комфортни и качествени изследвания. Способностите на апарата позволяват на пациенти с метални импланти да изследват близки до импланта анатомични области, без наличните метали да нарушат качеството на образите. Удобството и спокойствието на нашите пациенти са едни от основните ни стремежи. В случаи, в които пациентът страда от клаустрофобия, благодарение на силното магнитно поле можем безпроблемно да извършим изследването без бобината, която се поставя на главата, като това няма да наруши качеството на образите“, обяснява д-р Нацков.
„Нашият апарат е първият, снабден с Bio Matrix технология – тя позволява персонализирането на изследването. Благодарение на нея и дизайна на апарата с рекордна широчина от 70 см нашите пациенти не са ограничени в зависимост от теглото и ръста си, а респираторните сензори позволяват изследванията да протичат безпроблемно при пациенти с астма и други. Всички тези характеристики позволяват и по-бързото провеждане на изследванията, тъй като можем да повтаряме по-малко секвенции, планирането на графика е по-прецизно, а всяко едно изследване е висококачествено и персонализирано“, уточнява той.
Самият д-р Нацков има над 36 години стаж като образен диагностик, специалист по конвенционална рентгенова диагностика, ехография, мамография, компютърна томография, магнитно-резонансна томография.
Развитието на технологиите в световен мащаб позволява непрекъснатото усъвършенстване на апаратите за образна диагностика, а „Лаборатории Русев“ прави необходимото, за да осигури на пациентите си достъп до най-новите апарати.
„Непрекъснато обновяваме машините, вкарваме нови и нови. Всичко ново, което се появява като продукт, ние го имаме в някоя от нашите структури“, подчертава управителят на веригата центрове по образна диагностика.
Веригата има огромна база данни и съхранява образите от извършените изследвания с години. Така пациентите, които веднъж вече са изследвани в „Лаборатории Русев“ могат да получат много по-пълноценни резултати, тъй като текущото им изследване може да бъде сравнено с такова, правено преди години. Общата база данни позволява безпроблемно и бързо трансфериране на изследванията, като по този начин те са достъпни във всеки един център.
Допълнителен плюс е, че в диагностичните центрове пациентите имат достъп до едни от най-известните медицински специалисти в България, които са консултанти в „Лаборатории Русев“. Сред тях са проф. Христо Цеков, доц. Владимир Наков, д-р Емануил Найденов и д-р Георги Петров – едни от най-добрите родни неврохирурзи, а също и ортопед-травматологът д-р Георги Дамянов.
За удобство на пациентите диагностични центрове „Лаборатории Русев“ работят с удължено работно време. Веригата предлага и възможност за корпоративни партньорства, с които работодателите да се погрижат за своите служители.
Един от най-успешните проекти на веригата е лабораторията в Пета градска болница. Комуникативната локация на филиала позволява извършването на изследвания под анестезия. От 2022 година пациентите имат достъп до новия 128-срезов компютърен томограф, който позволява провеждането на по-бързи и нискодозови изследвания. Плюсовете на апаратура от такъв тип най-силно се проявяват при сърдечносъдови изследвания, а съвсем скоро в този център ще стартира работа и нов апарат за ядрено-магнитен резонанс.
През есента на предходната година стартира и най-новият център на веригата в София – този в ХXV ДКЦ, ж. к. Младост 3. В него пациентите могат да открият ядрено-магнитен резонанс и компютърен томограф. Новооткритата лаборатория, както и останалите, работи с НЗОК, всички застрахователни дружества, а цените за самофинансиращи се пациенти са едни от най-конкурентните в столицата.
2022 година не се изчерпва само с разширяване на дейността на веригата в столицата. Миналото лято пациентите и специалистите в диагностичния център в Бургас посрещнаха новия 3 Тесла ядрено-магнитен резонанс Magnetom Lumina – изключително прецизен апарат, гарантиращ бързи и качествени изследвания.
През последната година врати отваря и центърът за физиотерапия, част от „Лаборатории Русев“. Той се намира в Студентски град и е естествено продължение на успешния образно-диагностичен център в Студентска поликлиника.
Физиотерапия „Русев“ продължава традицията на веригата, като предоставя първокласни и достъпни терапевтични услуги. Терапевтите насърчават, поддържат и възстановяват функциите на тялото, като извършват задълбочена оценка и създават индивидуален план за лечение, който включва използване на терапевтични модалности, упражнения и съчетани с най-новата технология за рехабилитация със съвременно оборудване.
Непосредственото съседство с центъра за образна диагностика позволява работата на терапевтите в тясно сътрудничество с лекарите от специалност „Образна диагностика“, предлагайки по този начин още по-комплексна грижа. Всичко това е възможно благодарение на отлично подготвения персонал и наличната апаратура, закупена от най-реномирания производител на физиотерапевтична техника ZIMMER-Германия.
В края на разговора ни д-р Нацков подчертава отново качеството на образите, които пациентите ще получат при изследване в диагностични центрове „Лаборатории Русев“, като допълва, че и тази година предстоят инвестиции за нови апарати на най-високо ниво.
„Най-важното е качеството на изследванията. 21 години сме го запазили и ще продължаваме в същия дух. Пациентите се връщат отново и отново. Това говори, че те са доволни от нас, което е най-ценното“, категоричен е той.