От Netflix до „Бързи и яростни“: Как изкуственият интелект на Scios помага на бизнеса да расте
Андрей Анев ври и кипи в света на изкуствения интелект – компанията му Scios.ai работи с Coca-Cola, Toyota, Nike, Universal
Един от най-студените дни на зимата, температурите са под минус 10 градуса. И докато по улиците бързо вървят сгушени хора, в офиса на Scios.ai енергията е като при юлски жеги. Тя идва от разказа на Андрей Анев, 41-годишния съсобственик на компанията. Той със страст говори за изкуствения интелект и за OpenAI – ChatGPT, гореща тема в началото на 2023-тa. Дали той, захранен с 570 гигабайта данни и 300 млрд. думи, който може да анализира по 157 млрд. параметри – всякакви текстове, от книги, публикации в интернет, статии в „Уикипедия“, компютърни програми, разговори онлайн, ще промени света?
„Скоро ще излязат много подобни на ChatGPT приложения, които ще преобърнат начина, по който работим. Важното е ние като общество да направим правилния избор. Ние искаме AI да ни служи, да бъде в наша полза. Обратното може да е катастрофално“, казва Андрей Анев.
Съоснованата от него Scios.ai разработва AI, който помага на компаниите да развиват бранда си. Сред клиентите на компанията са Coca-Cola, Toyota, Ford, PSA, Nike, Uniliver, Nilsen. И много интересни проекти – със софтуер, разработен от Андрей Анев, Universal решава да остави Вин Дизел в култовата поредица „Бързи и яростни“, а американската армия избира варианти как да спечели симпатии сред населението в Афганистан.
Андрей Анев отпива от кафето си и говори категорично, със самочувствие, някак с американски маниер. И това е нормално, макар да е роден в София, той е живял дълго отвъд Океана и е прихванал някои национални особености.
ОТ МАЛЪК АНДРЕЙ АНЕВ ОБИЧА ЧИСЛАТА, ТОЧНИТЕ НАУКИ И КИТАРАТА (днес свири почти професионално). Когато е на 12, прочита „Банкери“ на Артър Хейли и се запалва по живота на Уолстрийт.
„Тогава си казах – ще работя там.“ Решава да преследва мечтата си, завършва Американския колеж и кандидатства в Connecticut College. Дни преди Коледа на 1999 г. получава писмо, че е приет в специалност „Икономика“ и в началото на новото хилядолетие заминава за страната на неограничените възможности.
Оказва се, че и в университета възможностите са неограничени. Системата е такава, че може да учи различни предмети, които на пръв поглед нямат общо помежду си. В края на първи курс неговият съветник, който е ръководител на Катедрата по изкуствен интелект, го кани да отиде на неговите лекции.
„Беше впечатлен от резултатите ми по физика и математика. Казах си защо не, макар в началото да ми звучеше малко като научна фантастика.“
Андрей Анев отива на две лекции, а на третата вече е във възторг. „Осъзнах, че изкуственият интелект дава възможност да решаваме много сложни проблеми по иновативен начин и да създадем алгоритмите, които намират решенията.“ Казва, че колежът му е дал необятна за онова време територия. „Имаха лаборатории – по роботика, изкуствен интелект, виртуална реалност. Усещането бе, че съм попаднал в „Стар Трек“.
Продължава усилено да изучава икономиката, но в същото време влага сърце и ум и в изкуствения интелект. Става един от любимите студенти на преподавателите – заради нестандартното мислене и намирането на решения там, където изглежда, че няма такива.
При един подобен сблъсък с нерешима задача Андрей Анев измисля генетичен алгоритъм за AI, чиято идея е да имитира как работи еволюцията. Проблемът се пресъздава като генотип и се оставя на алгоритъма да еволюира и да намери решение. „Бях много горд, казах си – това е нещо невероятно.“
Започва да се занимава с научни разработки в сферата на роботиката, където по онова време най-често се използват началните форми на изкуствения интелект. С труда си за еволюцията на морфологията и контролер на робот участва в конференция в Австралия. „Страхотни години. Connecticut College ми даде толкова много.“
Въпреки забележителното развитие в областта на изкуствения интелект Андрей Анев завършва икономика и започва да си търси работа на Уолстрийт. Но нещата не се случват така, както ги е мислил.
Новата страст го отвежда на интервю в базираната в Бостън Icosystem – една от първите компании в света, която се опитва да вкара AI модели в бизнес приложение. Интервюто водят едни от големите имена в света на изкуствения интелект, които Андрей Анев често е цитирал в своите научни разработки. Както той е впечатлен от тях, така и те от него и от знанията, които вече е натрупал.
Годината е 2004-тa и думи като генетични алгоритми, изкуствен интелект все още звучат като Sci-fi, дори и в САЩ. Все повече компании, особено големите, започват да си задават въпроса как ще се развие бизнесът им в следващите три, пет, десет години. Времеви хоризонт, който е труден за планиране. Тук се намесва Андрей Анев и Icosystem с изкуствения интелект, който дава прогнози.
„Моята работа беше да моделирам сложни бизнес процеси и да намирам ефективни решения на различни стратегически проблеми с помощта на алгоритми от областта изкуствен интелект“.
Започва да трупа авторитет в компанията, работи с все по-големи клиенти. За Intel работи върху система за оптимизация на споделени изчислителните ресурси, за да бъдат екипите максимално ефективни.
За British Petrolium с екипа си създава инструмент, който чрез Machine Learning определя дневните продажни цени, прогнозирайки бъдещите стойности на петрола, и съобразявайки се с клиентските договори и регулаторните рамки. Работи и по проект на НАСА, насочен към дизайн на храна на молекулярна основа. „Толкова различни бизнеси. За човек с първа работа беше много креативно, учех изключителни неща.“
РАБОТЕЙКИ С ОГРОМНИ КОМПАНИИ, вижда техния размах и започва да мисли дали да се хвърли в дълбоките води на предприемача. Предлага на Icosystem партньорство – да развие софтуерен екип, който да се занимава единствено с AI технологии на компанията. „Лидерите на бизнеса искаха да работят по-научно, така че решенията, които даваха, да могат да се публикуват. Но често те не отговаряха на специфичните нужди на клиентите. Имаха нужда от стабилен софтуер, който да се комбинира с техните данни и да може да се разчита на него. Това беше нишата, която исках да заема.“
Анев решава да не се отказва. Идеята е ясна, но реализацията – по-сложна. Без американско гражданство, той се връща в България и основава компания. Кръщава я Motivo Labs. Началото е свързано със сериозни предизвикателства, най-вече с намирането и обучението на правилните хора.
През 2008 г. почти липсват специалисти, които да се занимават с AI. Отделно, настъпващата криза попарва надеждите на Андрей Анев за бърз размах на бизнеса. „Стартирах със собствени средства, без партньор, грешка, която не бих повторил.“
С конкретни решения как да маркетират правилно продуктите си, печелят Deutsche Telekom, Havas Media и фармацевтичната компания Eli Lilly – едни от първите клиенти.
Много интересен проект идва от Icosystem – за американската армия в Афганистан. Задачата е нетипична – как да се спечели съпричастността от местните хора? Дали да се инвестира в инфраструктура, чиста вода, обучения? Какъв микс ще има най-положително въздействие върху отношението на изтерзаните от войната жители. Армията дава на българския екип много данни, с които създава виртуални хора. Те започват да си комуникират помежду си, да гледат телевизия, реклами.
„Можем да погледнем в нестабилни времена, при това без ясна прогнозируема линия. Стъпваме върху основата – какво е поведението на клиента. Как реално работи мозъкът на един потребител, какво се случва, какви са нивата на знание, кои са ключовите възприятия? И ако имаме няколко фактора, на базата на които се взема едно решение, то тогава ние можем да създадем една много по-солидна основа. И върху нея да предскажем какво ще се случи“, разяснява Андрей Анев на пръв поглед сложната технология.
Дава пример със слънчевите изригвания. „Имаме много малко данни за тях, на фона на живота на Слънцето. Ако искаме да предскажем тези изригвания, единият вариант е да ползваме чиста статистика. Взимаме тези малко данни и казваме спрямо тях кога евентуално би имало изригване. Другият подход е да пресъздадем всеки атом на Слънцето и ако успеем в това, ще имаме абсолютна реплика как работи Слънцето и ще знаем точно кога какво ще се случи. Това е, което се опитваме да постигнем и с потребителския пазар.“
ПРОЕКТИТЕ, ПО КОИТО БЪЛГАРСКИЯТ ЕКИП РАБОТИ, са интересни, но клиентите са малко. Затова през 2016 г. Андрей Анев се обединява с Concentric Маrket, която развива платформа за стратегически решения. „Motivo Labs помогна в създаването на компанията и изграждането на платформата. През 2016-а решихме да обединим сили, за да достигнем до повече клиенти, да оптимизираме решенията, които взимат, и да им покажем вярната посока, в която да се развиват.“
Netflix например достига до решението да прави собствено съдържание на база на стотици разиграни „какво, ако“ сценарии, създадени с платформата на Concentric и Motivo. Чрез различни симулации/анализи пък Creative Arts Association разбират, че не могат да си позволят да заменят Вин Дизел във филма „Бързи и яростни“.
Как се стига до такива важни заключения, Андрей Анев обяснява на разбираем език. „Компаниите ни предоставят множество данни, на база на които ние изграждаме изкуствен интелект. Предоставяме готовия продукт и клиентът започва да разиграва различни сценарии, на които AI дава отговори. Нашият продукт наподобява GPS навигация. Кажи ни къде искаш да отидеш стратегически и нашата система ще ти покаже пътя. Но ще ти покаже не само него, но и други варианти как да стигнеш до целта. Дали искаш да минеш по най-близкото и кратко разстояние, или по пейзажен маршрут, дали имаш междинни спирки.“
През 2021 г. Андрей Анев предприема смел ход – интелектуалната собственост на Concentric в сделка, чиито параметри не разкрива заради конфиденциалност. Но споделя, че голямата част от инвестицията покрива сам. След като сделката е финализирана и минала през регулаторните органи, през 2022 г. компанията е ребрандирана на Scios.ai. Екипът е малък – от около 15 души, като по-голямата част са в България, четири-пет са в САЩ.
„Високо ценя хората да имат страст, да дават частица от себе си, да изпитват гордост от свършената работа, да харесват науката и да проявяват емпатия. Така създаваме култура, в която заедно експериментираме, решаваме проблеми, учим се и с гордост постигаме целите си.“
Работейки основно с Fortune 500 компании, Motivo предлага два типа лиценз. Единият наричат „model-as-a-service“ и е насочен към организации, които искат да направят ad-hoc анализи. Чрез този тип лиценз, чиято цена е $35 хил. на проект, Coca-Cola и Тоyota са планирали пускането на пазара на някой от продуктите си. Другият тип са Enterprise лицензи и са подходящи за организации, които интегрират решението в своята екосистема и регулярно оценяват и калибрират стратегиите си.
Една от основните цели на Андрей Анев е да разшири бизнеса си и да достигне и до малки и средни компании. „Нашата мисия е фирмите да могат да взимат решения на базата на работещи хипотези, на различните сценарии, на „какво, ако…“ Например на въпроса – как мога да си увелича продажбите с 5%, системата да дава конкретна насока в кой комуникационен канал увеличението на рекламните бюджети ще доведе до желания резултат. Искаме хората да си инсталират нашата система и тя да стане Alexa за бизнеса.“