Как поезията стана модерна
Как поезията стана модерна? Отговора на този въпрос търсим с Диана Алексиева – добре познато име в телевизионния свят, с дълъг професионален опит като водещ и редактор на десетки предавания и мащабни продукции в различни медии, сред които „Българският Топ 100“, Survivor, Big Brother.
До 2014 г. – когато уморена от ограниченията в големите медии решава да скочи в собствен журналистически проект. По това време е вкъщи в майчинство с второто си дете, чете с огромен интерес американски сайт с интервюта на известни личности и се чуди защо в България няма подобна медия само за разговори – задълбочени, смислени, вълнуващи.
Така се ражда Interview.to – първоначално замислен като място, което да ѝ носи лично удовлетворение и възможност да се потопи в света на вдъхновяващите хора, които интервюира. „Винаги съм мислела, че ако правиш нещо, което искрено те вълнува, няма начин да не достигнеш и до други хора, които да се развълнуват по същия начин“, казва Алексиева. Първото интервю на сайта е с Камен Донев и постига моментален успех, достигайки до хиляди читатели.
С всеки следващ разговор, публикуван в платформата, публиката се увеличава, а Алексиева се потапя още повече в магията на интервютата. „В телевизията имаш определено време за разговор, а някой в ухото винаги ти казва: „Край, край, приключвай, това ти е последният въпрос!“ – казва журналистката и добавя, че целта ѝ е била да води спокоен разговор по вечни теми, бягайки от злободневието, скандала и жълтините. Интервютата ѝ са по-скоро портрети на отделни личности, „като любимо старо списание, към което да се връщаш“.
Интервю след интервю, намира своята публика, която цени качествените текстове и снимки, без непременно да има скандал. Създаването на съдържание в интернет я сблъсква с неминуемия проблем с авторските права – текстовете ѝ и специалните фотосесии, които правят, се копират „безобразно“, а всеки опит да търси контакт с нарушителите я сблъсква със стена от надменност и арогантност.
„В България има хора, които дори не са чували за авторското право. Има медии, които са с много по-голямо самочувствие и много повече възможности, отколкото малката медия Interview.to, и те са си позволявали да крадат от нас, а при опит да говоря с тях ми казват: Хайде, съди ни, да видим!“, казва Алексиева и с тъжна усмивка добавя, че вече се е отказала от тази битка.
По отношение на бизнес развитието на платформата, първоначално замисля сайта като медия, която да се издържа от реклами, но признава, че това не е работещ бизнес модел. През годините е имала няколко партньорства с големи компании, но „да кажем, че финансово сме били квит – аз и Interview.to.
Оказа се прекалено бутикова медия за нашия малък пазар. Но то ми даде много повече от финансов успех – увереност, че мога да бъда професионално независима“, казва тя. С лоялна публика от над 95 хил. последователи в социалните мрежи е време за следващ проект.
ДЪЛГО ВРЕМЕ В ГЛАВАТА НА ДИАНА АЛЕКСИЕВА
се върти идеята как поезията, която тя много обича, да бъде представена по различен начин, така че повече хора да пожелаят да я чуят. Решава, че стиховете трябва да звучат на нетипични за рецитал места.
През 2017 г. записва видео на актьора Владо Пенев, който рецитира „Да се завърнеш в бащината къща“ на Летище София. Пуска видеото във Фейсбук страницата на Interview.to и за часове събира стотици хиляди гледания, а коментарите са окриляващи. Последователите искат още стихотворения.
В следващите месеци снима още две видеа – Теодора Духовникова с „До моето първо либе“ (над 1.5 млн. гледания) и Юлиан Вергов – „Наистина ли си отива лятото“ (почти 2 млн. гледания). Последното снимат в дълбоки преспи сняг в Борисовата градина.
„Винаги съм си представяла, че поетите пишат, където ги свари музата. Поезията трябва да бъде извадена от сцената, от театъра, от учебната стая, да бъде представена някъде, където не сме свикнали да я чуваме. Където реално се е случвала – на улицата, край морето, в бара“, казва Алексиева и предполага, че с милионите гледания на видеата са уцелили точния момент, място, човек и стихотворение.
Натрупаният опит от телевизията и създадените приятелства през Interview.to намират перфектната си пресечна точка в новия творчески проект „Поетите Live“. Постепенно започва да планира още подобни стихотворения и хора, които да покани – първоначално нейни приятели, които ѝ се доверяват. През 2017–2018 г. снимат видеа, които се радват на огромна популярност и одобрение онлайн, а коментарите са: „Искаме още“.
През 2019 г. на Алексиева ѝ хрумва нова идея – може ли всички тези стихотворения, които вече са снимали, да бъдат представени на живо, но отново в нетипичната за поезия среда – например в клуб, където хората да се отпуснат и да им е приятно. Първото събитие организира в Sofia Live Club и ѝ се налага да убеди управителя, че „това не е литературно четене за 16 часа следобед“, а вечерно събитие.
И до днес си спомня огромното напрежение и очакване, защото никой, дори самата тя, не са знаели какво ще се случи, събирайки известни актьори да рецитират стихотворения пред публика. Събитието е през октомври, а още през август билетите за целия клуб са разпродадени. В края на репетицията управителят идва при нея и ѝ казва, че отвън е лудница и иска да започне да пуска хората.
„Знаех, че сме продали 700 билета, но не можех да си представя колко хора са това. Отвън имаше тълпа. Бяха дошли, но и те не знаеха какво ще се случи“, казва Алексиева. Още с първото стихотворение вижда вълнението в публиката и осъзнава, че може би е добра идея да направят още едно събиране на живо.
Правят още три представления преди локдауна в началото на 2020 г. През септември правят представление с малко публика и онлайн стрийминг, а за Коледа същата година тестват само стрийминг вариант. За да стигнат до представлението от 8 март 2021 г., за което имат продадени над 7000 кода и се превръща в най-успешното стрийминг събитие на платформата Streamer.bg.
Но всъщност спектакълът е гледан от много повече хора – Алексиева споделя, че българи от Щатите, Англия, Канада, Нова Зеландия са им изпращали снимки как са се събирали по домовете си или са наемали зали, в които да гледат „Поетите“. За това събитие правят и мащабна маркетингова кампания към корпоративни клиенти, в резултат на която над 200 големи фирми подаряват на служителките си за 8 март код на „Поетите“. „Вместо банкет с колегите те подариха на служителите си код, което беше супер жест и към нас, и към тях“, казва Алексиева.
С отпускането на противоепидемичните мерки спектаклите продължават на живо, като всеки месец имат представление в София, през лятото – във Варна и Бургас. През 2022 г. по покана на Българския културен институт в Рим и на българската общност в Лондон организират „Поетите“ и зад граница.
През декември пълнят зала 1 на НДК, като билетите за събитието са разпродадени два месеца по-рано на цени между 45 и 120 лв. НДК е голямо предизвикателство за Алексиева. „Залогът е много голям, не само финансово, но и като отговорност пред публиката, те идват да гледат „Поетите“ в зала 1 на НДК, не на брега на морето.“
Работи с Жокер медия, които създават огромна видеостена с визуални и звукови ефекти, режисьорът Диана Добрева и сценографът Мира Каланова допълват визията на спектакъла. Алексиева споделя, че всеки път се опитват да надскочат себе си, дори това да е съпроводено с много безсънни нощи.
Издава, че преди представление в бекстейджа е много весело… докато не остане половин час до началото. Тогава настава тишина и всички актьори се вглъбяват в себе си и в текстовете си. „Подготвяме видео от бекстейджа в НДК и има едни много хубави кадри – актьорите се бяха наредили като войници, преди да излязат на сцената, и като ги гледах, си казах: „Това е моята армия, армията на „Поетите“.“
ННЕЙНАТА АРМИЯ ИМА ДЕВЕТ АКТЬОРИ И ЕДИН МУЗИКАНТ:
Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Теодора Духовникова, Владо Пенев, Иван Бърнев, Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Бойко Кръстанов, Малин Кръстев и маестро Антони Дончев, който отговаря за музикалното оформление на рециталите. Алексиева смята, че голямата популярност на проекта се дължи на първо място на актьорите, тъй като много зрители идват на представленията заради тях.
Но вярва, че и голяма част от публиката просто е имала нужда от такъв проект. Все повече хора идват, за да чуят и любими стихове, като тайната мисия на организаторите е да популяризират малко познати български поети.
Като генерал на своята армия Алексиева отговаря за цялата организация – от това дали Бойко Кръстанов си е взел чорапите, през ушиването на роклите на дамите, до осветлението в залата. Заедно с актьорите подбира и търси стихотворения, подрежда ги в логична последователност и изготвя програмата.
„Това е демократичен процес, макар че доста актьори биха казали, че невинаги е така. Те предлагат, аз отказвам, често се случва и обратното“, шегува се Алексиева, но при избора на стихотворения се водят от това да пасва на човека, който ще го казва, така че накрая да звучи като монолог.
Когато актьорите се припознаят дотолкова със стихотворението, това се усеща и от публиката, която се потапя в спектакъла. Не липсват и забравени текстове или смешни ситуации. „Имахме едно издание на „Поетите и любовта“, Юлиан (Вергов) започва стихотворението на Яворов „Обичам те – въздушно нежна…“ и на „Обичам те“ отдолу една жена отговаря: „И аз!“. И край. Публика избухва в смях, той също… Трудно се продължава драматичен текст в подобни случаи.“
Любимата поезия в съчетание с любими актьори се оказва печелившата комбинация, така че това бизнес начинание не само да се издържа, но и да може да се развива, да си позволи пътувания зад граница, „да си позволи да отиде само в зала 1 на НДК и да наеме всичко“. Основният източник на средства са продажбата на билети за представления и на книги с поезия, които отскоро издават.
По време на локдауна кандидатстват за субсидия от Национален фонд Култура, с която финансират първия онлайн стрийминг. Оттам нататък разчитат изцяло на собствени средства, което е изключително важно за Алексиева. „Най-големият успех на „Поетите“ не е, че е успешен бизнес модел, а че е независим бизнес модел.“ Тя не разчита на спонсори, за да реализират събитията си, нито на медии, които да ги популяризират и с чиято помощ да продават билети.
Освен продажбата на билети, продават и книги – както през онлайн магазина на „Поетите“, така и по време на събития. Шегува се, че е влязла и в книгоиздателския бизнес, защото издават три сборника със стихове, два от които са вече с втори тираж.
Успехът на проекта ѝ позволява да организира и благотворителни спектакли или да отделя процент от приходите за различни инициативи, в които вярва – по този начин прави дарения в подкрепа на пострадалите от войната в Украйна и в помощ на Дом на ветераните на културата и изкуствата.
Вече почти 10 години Диана Алексиева плува във водите на предприемачеството – за тези години създава собствени проекти, сблъсква се с финансови неуспехи и започва отначало, за да достигне до хиляди зрители, и то с поезия. Казва, че професионалната независимост е ключова част от щастието ѝ, а някои от големите уроци, които е научила в това приключение, са, че „винаги трябва да поемаш риск и никога не трябва да плуваш в спокойни води, хвърляй се в голямото, бурно море“.