Най-богатите хора през 2023
Почти половината от всички милиардери са по-бедни, отколкото са били преди година.
Спадът на акциите, ранените еднорози и повишаването на лихвените проценти са част от причината за неблагоприятната година за най-богатите хора в света. В световен мащаб преброихме 2640 десетцифрени богатства. За сравенение миналата година са били 2668. Като цяло милиардерите на планетата сега са на стойност 12,2 трлн. долара, което е спад с 500 милиарда долара спрямо 12,7 трлн. през март 2022 г. Почти половината от списъка е по-беден, отколкото преди година, включително Илън Мъск, който пада от №1 на №2, след като скъпото му придобиване на Туитър помогна за потъването на акциите на Тесла.
Бернар Арно, ръководител на гиганта за луксозни стоки LVMH, заема мястото на Мъск и вече е най-богатият човек в света, като за първи път французин оглавява класацията. Съединените щати все още се гордеят с най-много милиардери – 735 в списъка, чиято обща стойност възлиза на 4,5 трлн. долара. Китай (включително Хонконг и Макао) остава на второ място с 562 милиардери на стойност 2 трлн. долара, следвана от Индия със 169 милиардери на стойност 675 млрд. долара.
За да изчисли нетното състояние Forbes използва цените на акциите и обменните курсове от 10-ти март 2023 г.
Стойността на 2640-те милиардери на планетата е 12,2 трлн. долара. Ето кои от тях са увеличили богатсвото си, кои са го намалили и кои са изпаднали от списъка.
Партито за много от най-богатите хора в света приключи. За втора поредна година броят на милиардерите по света е намалял – от 2668 през 2022 г. на 2640 през тази година, а общото богатство на милиардерите също е спаднало – с 500 млрд. долара до 12,2 трлн. долара, тъй като бурните времена засегнаха както публичните, така и частните пазари.
Вижте пълния списък на на най-богатите хора на планетата
Почти половината от милиардерите на планетата са по-бедни, отколкото са били преди една година. Общо 254 души са загубили статута си на милиардери – особено крипто вундеркиндът, превърнал се в обвиняем за измама, Сам Банкман-Фрийд, неговият съосновател и евентуален опонент в съдебната зала Гари Уанг, музикантът Кание Уест, както и десетки технологични магнати и поне 19 основатели на компании “еднорози” за милиарди долари, сред които Алекс Атала и Девин Финцер от пазара на NFT OpenSea и Енрик Дюбуграс и Педро Франчески от финтехa за кредитни карти Brex.
Един човек отпадна от клуба на милиардерите по собствено желание: Ивон Шуинар, който основа през 1973 г. производителя на дрехи и екипировка за открито Patagonia – и през септември 2022 г. го дари на тръст и нестопанска организация, бореща се с екологични кризи, като по този начин се махна от класацията за богатство, която дълго време критикуваше.
Сред големите печеливши през последните 12 месеца са испанският търговец на дребно Амансио Ортега (+17,7 млрд. долара), китайският крал на електронната търговия Колин Джън Хуанг (+18,9 млрд. долара) и индонезийският въглищен барон Лоу Так Куонг (+21,8 млрд. долара).
Никой не е имал по-добра година от Бернар Арно, който за първи път е №1 в списъка на милиардерите в света. Рекордни продажби и печалби изстреляха акциите на неговата компания за луксозни стоки LVMH, която притежава марки като Louis Vuitton, Christian Dior и Tiffany, на нови висоти. Арно, чието състояние се оценява на 211 млрд. долара, го е увеличил с още 53 млрд. долара през изминалата година благодарение на ръст от 18% на акциите на LVMH. За първи път френски гражданин оглавява класацията на световните милиардери, която започва през 1987 г.
Къде са милиардерите
Най-много членове на списъка на Forbes са американци. След САЩ (735 милиардери), следват Китай (495), Индия (169), Германия (126) и Русия (105).
Годината беше добра за 150 свежи лица, които попаднаха в списъка на милиардерите за първи път през 2023 г. – звездна група, която включва баскетболната легенда Леброн Джеймс (1 млрд. долара), голфърът Тайгър Уудс (1,1 млрд. долара) и модната икона Том Форд (2,2 млрд. долара). Други нови членове на клуба с три запетайки са австриецът Тото Волф (1 млрд. долара), бивш състезател, който притежава дял в отбора на Mercedes-AMG Petronas във Формула 1; Бен Франсис (1,2 млрд. долара), 30-годишният основател на британската компания за спортно облекло Gymshark; и Нитин и Нихил Каматх (съответно 2,7 млрд. долара и 1,1 млрд. долара), братята, които създадоха Zerodha, най-големия борсов посредник в Индия. 65 души, били в предишен списък, но отпаднали през миналата година, се завръщат в класацията през 2023 г.
Вижте пълния списък на на най-богатите хора на планетата
Средната възраст на милиардерите в света е 65 години, а най-възрастният милиардер е 101-годишният застрахователен магнат Джордж Джоузеф (1,3 млрд. долара). Но има и много млади хора, които са забогатели супер бързо, включително 15 души, които са на 30 години или по-малко. Сред тях са: 30-годишният Михал Стрнад (2 млрд. долара), чиято Czechoslovak Group, която той пое от баща си през 2018 г., е един от най-големите доставчици на оръжия и боеприпаси за украинската армия; 30-годишният Марк Матешиц (34,7 млрд. долара), който е най-богатият новобранец тази година, след като наследи 49% от бизнеса с енергийни напитки Red Bull от баща си Дитрих Матешиц (починал през октомври 2022 г.). Има и няколко много заможни тийнейджъри: Ким Джунг-ян (1,7 млрд. долара), наследничка на южнокорейски гейминг магнат, и Клементе Дел Векио (3,5 млрд. долара), наследник на италианската компания за очила Luxottica. Дел Векио е на 18 години, докато за Ким се смята, че е на 19 години, въпреки че Forbes не успя да потвърди рождената й дата.
Най-богатите хора на планетата все още са предимно мъже. В тазгодишната класация на Forbes се откриват 337 жени, в сравнение с 327 през 2022 г., което отговаря на около 13% от списъка, в сравнение с 12% през миналата година. Най-богатата жена в света остава французойката Франсоа Бетенкур Майерс (80,5 млрд. долара), чийто дядо е основал козметичния гигант L’Oréal. 96 жени милиардери са създали самостоятелно богатсвото си, като най-богатата е Рафаела Апонте-Диамант (31,2 млрд. долара), швейцарска предприемачка, която през 1970 г. основава заедно със съпруга си Джанлуиджи корабния гигант MSC. Преди това тя бива включвана в списъка заедно с Джанлуиджи, но сега е отделно като част от по-широкото преразглеждане на начина, по който обозначаваме споделеното семейно богатство.
Като цяло 69% от списъка са основали или съосновали собствена компания или са създали собственото си състояние, а не са го наследили – спад спрямо 71% през миналата година.
През изминалата година починаха общо 33 милиардери, сред които съоснователят на Red Bull Дитрих Матешиц, бразилският банков наследник Лили Сафра и магнатът в областта на недвижимите имоти Тед Лернер. (Това не включва съоснователя на Intel Гордън Мур, който почина в края на март, след като Forbes вече беше завършил списъка и затова фигурира в тазгодишната класация).