A.I. ерата започва сега
Докато светът се вълнува от A.I. и изумителните способности за писане на ChatGPT, вече се ражда следващо поколение инструменти, които може да предизвикат също толкова голяма трансформация, колкото и интернет
В една невзрачна конферентна зала в офиса на OpenAI, скрити от дъжда, който се сипе над Сан Франциско, президентът на компанията Грег Брокман оценява „нивото на енергия“ на екипа, който работи върху новия модел изкуствен интелект – ChatGPT. „Как се справяме по скалата от „всичко гори и всички са прегорели“ до „току-що сме се върнали от празниците и всичко е наред“? Какъв е спектърът на емоциите?“, пита той.
„Бих казал, че празниците дойдоха в точния момент“, отговаря един от сътрудниците на компанията. Но това е меко казано. Пет дни след стартирането на ChatGPT през ноември 1 млн. потребители претовариха сървърите с тривиални въпроси, желания да бъдат написани стихотворения и търсене на рецепти. (По оценки на Forbes броят на потребителите сега е над 100 млн.) OpenAI пренасочи част от товара към своя тренировъчен суперкомпютър – хиляди взаимносвързани графични процесори (GPU), създадени по поръчка от Microsoft и Nvidia, оставяйки на заден план дългосрочната работа по следващите модели като дългоочаквания GPT-4.
Докато трае заседанието на групата, сървърите на ChatGPT, които работят на предела на възможностите си, продължават да пренасочват потребители. Въпреки умората си служителите в стаята, всички на възраст между 20 и 30 години, очевидно се наслаждават на участието си в този исторически момент. „AI [изкуственият интелект] ще бъде най-горещата тема на 2023 г. И знаете ли какво? Така и трябва да бъде – казва Бил Гейтс, човекът, който е в основата на предишната значима промяна, известна като софтуер. – Това е толкова важно, колкото компютъра, колкото и интернет.“
Пазарите са на същото мнение. С оценка от 29 млрд. долара, получена след обещание на Microsoft да вложи в компанията 10 млрд. долара OpenAI, 34-годишният Брокман и 37-годишният главен изпълнителен директор Сам Олтман са пример за нещо необикновено. Но OpenAI не е единствената компания в сектора. В сферата на изображенията Amazon без много шум подкрепя Stability AI (с неотдавнашна оценка 1 млрд. долара), чийто дързък главен изпълнителен директор Емад Мостак (39) планира да я направи лидер, какъвто е Amazon в категорията на уебуслугите.
Hugging Face (2 млрд. долара) доставя инструменти на гиганти като Intel и Meta, за да изграждат и управляват сами конкурентоспособни модели. Scale AI (7.3 млрд. долара) и други предоставят инфраструктура за генеративен изкуствен интелект в този зараждащ се технологичен сегмент, а около тях се развива екосистема от приложения, които превръщат AI в специализиран софтуер, способен да промени из основи работата на адвокати, търговци, лекари и редица други специалисти.
Около AI много се шуми. Оценката на OpenAI, която смело очаква приходите ѝ тази година да достигнат 200 млн. долара (в сравнение с очакваните през миналата година около 30 млн. долара според част от предишната презентация пред инвеститорите, с която разполага Forbes), предполага съотношението цена/продажби да достигне 145 при обичайно съотношение 10 или 20. (OpenAI отказва да коментира финансовите си данни, освен да каже, че предоставената инвестиция е многогодишна и многомилиардна).
Няма значение, че противниците на AI не са типични разрушители. Amazon, Google, Microsoft, Nvidia печелят, предоставяйки облачна инфраструктура, върху която са изградени много от приложенията. Особено Google, със своите огромни ресурси и десетилетни изследвания в областта на машинното самообучение, се оказва като „слона в стаята, когото никой не забелязва“, казва инвеститорът Майк Волпи от Index Ventures.
Социалните предизвикателства също не подминават сектора. В моделите съществува потенциал за пристрастия и дискриминация, както и за злоупотреба от страна на недобронамерени. Възникват правни спорове относно собствеността на произведенията, генерирани от изкуствен интелект, и информацията, която е била необходима за тяхното обучение.
Съществува и крайна цел, към която се стремят някои, като например ръководителите OpenAI – съзнателен, самоусъвършенстващ се „изкуствен интелект с общо предназначение“, който е в състояние да промени смисъла на капитализма (каквато е надеждата на Олтман) или да застраши човечеството (какъвто е страхът на други, включително на Илън Мъск).
В разговор с над 60 изследователи, инвеститори и предприемачи в сектора става ясно, че златната треска за AI притежава и нещо, което липсва в другите неотдавнашни увлечения – практическа, дори скучна бизнес логика. Вече е в ход надпревара за внедряване на инструментите на изкуствен интелект в работните процеси на големи и малки компании. По данни на доставчика RapidAPI през 2022 г. обажданията към базирани на AI фрагменти от кода или API са се увеличили десетократно, като през декември ръстът е дори още по-голям.
Четвърт век след като Deep Blue на IBM победи гросмайстора по шахмат Гари Каспаров, преходът към AI е в ход. „Това е вълнуващ период, но се надявам, че все още сме далеч от пълния преход“, казва пред Forbes странящият от медиите Олтман.
ПРЕЛОМНИЯТ МОМЕНТ В РАЗВИТИЕТО НА ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ Е СВЪРЗАН С
Лондон, където е централата на компанията на Мостак – Stability. През август 2022 г., след пускането на бета-версията за изображения на OpenAI – DALL-E, Мостак пусна Stability Diffusion, която позволява на всеки да превърне незабавно ред текст в произведение на изкуството или скучно селфи в ефектен автопортрет. За разлика от патентования модел на OpenAI, Stability не притежава Stable Diffusion, защото програмата е с отворен код. Но досега тя се е превърнала в най-голямата движеща сила и източник на печалби за Stability. Всеки ден 10 млн. души използват Stable Diffusion, тоест повече от всеки друг модел на основата на AI.
Бързото налагане на продукта на Stability се оказва решаващо. Преди това изкуственият интелект съществуваше в три направления. Първото беше академичното – преди повече от десетилетие беше публикуван основополагащ документ за мощта на невронните мрежи, които са в основата на GPT и други големи езикови модели (наречени така, защото могат да сканират, превеждат и създават текст).
Второто направление беше демонстрационното – Deep Blue постави началото на надпревара, а подразделението DeepMind на Alphabet в крайна сметка създаде AI лидери в игри като шах и древната настолна игра Го. Третото направление беше на постепенно налагане – приложения като Gmail, които по принцип не използват изкуствен интелект, работят по-добре с функционалности като например автоматичното попълване.
Никой от тях обаче не притежава магията на непосредственото боравене с технологията, която осигури пробива на Stability. Нейната внезапна популярност беше достатъчна за инвеститорите да предложат на компанията през август оценка от 1 млрд. долара и финансиране над 100 млн. долара – само две седмици след създаването ѝ, без да е генерирала все още почти никакви приходи.
Сега изкуственият интелект, който създава съдържание, преживява разцвет. Групата за електронна музика Chainsmokers използва неотдавна Stable Diffusion, за да създаде видеоклип. Мостак прогнозира, че скоро този инструмент ще създава цели филми.
Музеят на Дали в Санкт Петербург, Флорида, използва DALL-E, за да помогне на посетителите да визуализират мечтите си, а подобен инструмент за генериране на изображения, създаден от стартъпа Midjourney, предизвика възмущение в интернет, след като беше използван за създаването на произведение на изкуството, спечелило първа награда на изложение в щата Колорадо. „Смятам, че в историята е настъпил повратен момент“, казва Патрик Колисън, главен изпълнителен директор на Stripe и бивш шеф на Брокман.
Докато популярността на Stability расте, OpenAI решава временно да остави ChatGPT и да се съсредоточи върху алтернативи, фокусирани върху домейни, като запази интерфейса, за да го доразработи и пусне по-късно. Но през ноември променя решението си.
А през януари, когато системата на държавните училища в Ню Йорк забранява ChatGPT на своите компютри, а преподавател в Wharton, изпробвал програмата, ѝ дава оценка „добър“ на изходен тест, компанията предлага на някои потребители тестова платена версия. „Stable Diffusion хвърли бомба, като направи нещата значително по-достъпни – казва инвеститорът от Sequoia Пат Грейди, поддръжник на OpenAI. – Това наистина запали почвата под краката на OpenAI и ги накара да станат много по-ориентирани към печалбата.“
Това ускорява комерсиалния устрем в индустрията. Мостак дава почивка на целия персонал в Stability по време на празниците – самият той се опитва главно да спи, прекъсван само от тревожните обаждания от най-добрите британски училища, използващи GPT – с идеята, че 2023 г. ще бъде изтощителна, тъй като ще трябва да се пребори не само с OpenAI, но и с компании като Google и Meta. Неговото послание към екипа му: „През 2023 г. всички ще работим до смърт“.
НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ТЕХНОЛОГИЧНИ КОМПАНИИ В СВЕТА ПРИЕМАТ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО
В Google се съобщава, че основателите Сергей Брин и Лари Пейдж, които се бяха оттеглили, са се върнали в централата като част от „червения код“, задействан от главния изпълнителен директор Сундар Пичай, за да се справи с ChatGPT и подобните му. Отдавна пенсионираният съосновател Microsoft Бил Гейтс признава пред Forbes, че сега прекарва около 10% от времето си в срещи с различни екипи за обсъждане на техните планове за развитие на продуктите им.
Google би трябвало да има предимство. През 2017 г. изследователите в търсачката изобретиха буквата „Т“ в съкращението GPT, публикувайки свой труд за алгоритми, които правят големите езикови модели по-практични, като анализират контекста на дадена дума. Един от авторите – Ейдън Гомес, си спомня как са внедрили технологията първо във функционалността Google Translate, а след това в приложенията Google Search, Gmail и Docs.
Начинът ѝ на използване обаче остава в голяма степен неясен или тя се използва предимно в реклами, които са основната част от продажбите на Google, поради което потребителите не ѝ обръщат особено внимание. „Очаквах светът да прояви интерес към тази технология и да започне да създава нещо ново с нейна помощ, но това не се случи – казва Гомес, който през 2019 г. стартира свой собствен конкурент на OpenAI – Cohere. – Нищо не се промени.“ От осмината автори на статията шестима напускат Google, за да създадат собствени компании, а един отива на работа в OpenAI.
Вместо това Microsoft изглежда готова да поеме лидерството в индустрията. През 2019 г. Брокман и екипът му осъзнават, че не могат да платят за мащабните изчисления, от които ще се нуждае GPT, с парите, които са успели да съберат като организация с нестопанска цел, включително от хора като Питър Тийл и Илън Мъск.
OpenAI създава търговска компания, за да предостави на служителите си дялово участие и да набере традиционно финансиране, а Олтман се включва на пълен работен ден. Главният изпълнителен директор на Microsoft Сатия Надела обещава на OpenAI 1 млрд. долара и гарантира голяма клиентска база в своята облачна платформа Microsoft Azure.
Сега инвестицията от 10 млрд. долара на Microsoft ще се използва за внедряване на ChatGPT в софтуерния пакет Microsoft Office. Анализаторът от RBC Capital Markets Риши Джалурия, който внимателно следи дейността на Microsoft, си представя свят, в който служителите ще превръщат документите си от Word в елегантни презентации на PowerPoint с натискането на един клавиш.
От години големите компании търсят как да превърнат огромните бази данни в информация, която да им носи приходи, казва съоснователят на FPV Ventures Пега Ебрахими, бивш главен информационен директор на направлението за инвестиционно банкиране на Morgan Stanley.
Сега служителите се интересуват как могат да внедрят инструменти за изкуствен интелект, за да анализират видеокаталози или да вграждат чатботове в своите продукти. „Много от тях направиха това упражнение през последните няколко месеца и стигнаха до заключението, че да, това е интересно и има сфери, където можем да го използваме“, казва Ебрахими.
Големият дебат в настъпващата ера на изкуствения интелект е свързан с още една абревиатура – AGI, или изкуствен интелект с общо предназначение. Това е съзнателна, самообучаваща се система, която теоретично може да се развива без човешка намеса.
Според ръководителите на OpenAI основната мисия е да се подпомогне безопасното разработване на такава технология. „Най-важният въпрос не е как да постигнем технически напредък, а какви ценности да има в него“, казва Брокман. Мостак от Stability смята тази цел за погрешна: „Не ме интересува AGI… Ако искате да се занимавате с AGI, отидете да работите в OpenAI. Ако искате да създадете продукт, който да се ползва от хората, елате при нас.“
Привържениците на OpenAI като милиардера Рийд Хофман, който дари средства за нестопанската организация чрез своята благотворителна фондация, твърдят, че достигането на AGI би било бонус, а не основен източник на приходи. Олтман признава, че „много е размишлявал“ дали ще признаем AGI, ако той се появи. Понастоящем смята, че „това няма да се случи изведнъж, а постепенно“.
Но изследователите предупреждават, че потенциалното въздействие на моделите на AI трябва да се обсъжда сега, защото веднъж създадени и утвърдени, те не могат да бъдат върнати обратно. „Това е като нашественик – казва Авив Овадия, изследовател в Харвардския Център за интернет и общество в Харвард. – Ще трябва да разработваме политиките със скоростта, с която се развиват технологиите.“
В по-близко бъдеще тези модели, както и стоящите зад тях компании, са изправени пред неотложни въпроси относно етичността на техните творения. OpenAI и други играчи използват трети страни, за да маркират данните си и да обучават моделите си да установяват какво излиза извън границите. Направеният неотдавна анализ от Киран Снайдър, главен изпълнителен директор на производителя на софтуер Textio, на стотици описания на длъжности, написани с помощта на ChatGPT, установи, че колкото по-конкретно е търсенето, толкова по-убедителни са резултатите на AI – и толкова потенциално по-пристрастни са те.
Предпазните мерки в OpenAI не допускат сексистки или расистки термини. Но все още се промъква дискриминация по възраст, степен на инвалидност или религия. „Трудно е да се напишат правила за редакция, които да отсяват многобройните прояви на фанатизъм у хората“, казва Снайдър.
Законите за авторското право са друго бойно поле. Срещу Microsoft и OpenAI е заведен колективен иск, в който се твърди, че е използван „пиратски“ код за програмиране. (Неотдавна двете компании внесоха молби за отхвърляне на исковете и отказаха коментари.) Getty Images заведе дело срещу Stability, твърдейки, че Stable Diffusion е била незаконно обучена върху милиони патентовани снимки. Говорител на компанията заяви, че тя все още се запознава с документите.
Още по-вредни са злоумишлениците, които използват генеративен изкуствен интелект за разпространение на дезинформация – например видеоклипове на жестокости, каквито всъщност не са се случвали. „Доверието в информацията е в основата на демокрацията – казва Фей-Фей Ли, един от изпълнителните директори на Станфордския институт за изкуствен интелект, ориентиран към човека. – Върху това ще бъде оказано огромно влияние.“
ТОЙ ЩЕ ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯ НА ТЕЗИ ВЪПРОСИ,
зависи отчасти от това как ще се оформи бързо разрастващият се пазар на изкуствен интелект. „През 90-те години на миналия век имахме AltaVista, Infoseek и около 10 други подобни компании и в този момент можеше да се предвиди, че някоя или някои от тях ще достигнат небесни висоти. Сега всички тях ги няма“, казва партньорът на Benchmark Ерик Вишрия.
Инвестицията на Microsoft в OpenAI, която е обвързана със споразумение за подялба на основната печалба до възвръщане на инвестицията и с ограничен дял в други печалби, е безпрецедентна, както и обещанието OpenAI в крайна сметка да се върне под контрола на нестопански организации. (Олтман и Брокман наричат това съответно „предпазен механизъм“ и „автоматичен прекъсвач“, за да се предотврати концентрирането на власт в OpenAI, в случай че тя стане прекалено голяма.)
Някои наблюдатели в сектора язвително разглеждат сделката като почти придобиване на OpenAI от страна на Microsoft, или поне отдаване под наем, от което най-много се възползва Сатия Надела. „Всеки път, когато сме отивали при тях, за да им кажем: „Хей, трябва да оправим това странно нещо, което вероятно няма да ви хареса“, те отговаряха: „Това е страхотно“, казва Олтман за споразумението. (Microsoft отказва да обсъжда условията на сделката.)
Тази сделка има още един аспект – OpenAI може да получи достъп до огромни нови хранилища на данни в пакета Microsoft Office, което е изключително важно, тъй като моделите на изкуствен интелект вече са преровили наличните документи в интернет.
Google, разбира се, разполага с подобна съкровищница. Нейните огромни отдели за изкуствен интелект от години използват данните, най-вече за защита на собствения си бизнес. През 2023 г. се очаква да бъдат пуснати многобройни алгоритми с AI за ускорено търсене.
В Stability Мостак се старае да обясни, че бизнесът му е фокусиран върху творческата индустрия, по-скоро като Disney и Netflix, само и само да не се меси в работата на Google.
„Те разполагат с повече графични процесори от вас, повече таланти от вас, повече данни от вас“, казва Мостак. Но той вероятно също е подписал договор с дявола, сключвайки сделка с Amazon. В рамките на партньорството със Stability лидерът в областта на облачните услуги е предоставил над 4000 чипа Nvidia AI, за да може Stability да сглоби един от най-големите суперкомпютри в света. Мостак признава, че преди година Stability е разполагала само с 32 такива графични процесора.
„Те ни предложиха изключително изгодна сделка“, твърди Мостак. И има основателна причина за това – синергията осигурява очевидни парични средства от изчисления в облак, извършвани от Amazon Web Services, и би могла да генерира съдържание за развлекателното подразделение на компанията – Studios. Но въпросът какви други планове би могла да има Amazon, остава открит.
Не бива да се забравя, че Apple и компанията майка на Facebook – Meta, също имат големи звена за AI. Apple неотдавна пусна актуализация, чрез която интегрира Stable Diffusion директно в най-новите си операционни системи.
Ян Лекун, главният научен сътрудник на Meta в областта на AI, направи изказване пред репортери и в Twitter за шума около ChatGPT. Освен това съществуват много стартъпи, които се стремят да изградят всичко около или срещу OpenAI, Stability и подобните им. Клем Деланг, 34-годишният главен изпълнителен директор на Hugging Face, която хоства модела с отворен код на Stable Diffusion, прогнозира, че ще се оформи своеобразен съюз на бунтовниците и ще бъде създадена различна екосистема на AI, която да е по-малко зависима от някой голям играч в сферата на технологиите.
В противен случай, твърди Деланг, разходите за такива модели няма да бъдат прозрачни и всеки ще разчита на помощи от голяма компания, за да съществува. „Това е пране на пари в облака“, казва Деланг.
Стартъпи като Jasper – копирайтър, който направи инструменти, изградени върху GPT и получи близо 75 млн. долара приходи миналата година – се борят да останат на повърхността. Компанията вече се преориентира към индивидуалните потребители, някои от които плащат по 100 на месец за функционалности, които сега се предоставят от ChatGPT, а собствените приложения на OpenAI все още не са се появили. „Всичко пробива толкова бързо, като че ли никой няма предимство“, казва главният изпълнителен директор Дейв Рогенмозър.
Същото важи и за OpenAI. През януари стартъп, основан от бивши изследователи от OpenAI – Anthropic (подкрепен неотдавна от Сам Банкман-Фрид от фалиралата компания FTX), пусна свой чатбот, наречен Claude.
Ботът се различава от ChatGPT в много отношения, въпреки че е разработен за малка част от разходите на конкурента си, казва главният изпълнителен директор на Scale AI Александър Уанг, която доставя инфраструктурен софтуер и за двете. „Това повдига въпроса какви са подводните камъни?“
Брокман от OpenAI припомня една клауза в хартата на организацията с нестопанска цел, която казва, че ако друга компания е близо до създаването на изкуствен интелект с общо предназначение, OpenAI ще прекрати своите разработки и ще се влее в конкурентния проект.
„Не съм видял някой друг да приема подобно решение“, казва той. Олтман също не се притеснява от конкуренцията. Ще може ли ChatGPT да победи търсачката на Google? „Хората пропускат възможности, ако се фокусират върху миналото. Много по-интересно ми е да мисля за бъдещето“, казва той.
Автори: Алекс Конрад и Кенрик Кай, Forbes