Облигациите – доходоносна алтернатива на депозитите в настоящата среда
Главният инвестиционен стратег на Карол Капитал Мениджмънт, Константин Проданов разказва за обстановката на капиталовите пазари и възможностите пред инвеститорите през 2023г.
Несигурността на финансовите пазари е факт, притесненията от забавяне на икономическия растеж в развития свят и предстояща рецесия продължават да диктуват настроенията на пазарните участници. В тази ситуация много инвеститори си задават въпроса в какво да инвестирам и как да предпазя парите си. Песимисти или оптимисти по отношение на пазарната среда е добре да бъдем?
Факт е, че „перфектната буря“на 2022 г. – комбинация от война, рекордна инфлация и „мечи“ пазари – разколеба много инвеститори. Покачването на лихвените проценти и преминаването към политика на изтегляне на свръх-ликвидността от страна на централните банки ограничава икономическия растеж, но това не означава, че добрите инвестиционни възможности са се изчерпали.
Крайният песимизъм или оптимизъм не са добри съветници що се отнася до инвестициите. Преди всичко инвеститорите трябва да приемат, че икономиката и финансовите пазари се намират в нов цикъл. Може да се каже, че времето на стабилно възходящо движение на пазарите и пасивното инвестиране, което носи лесна доходност, отмина. В момента е добре инвеститорите да пренасочат част от средствата си към активно управлявани стратегии, които по-често и целенасочено ре-алокират средства между отделни класове активи.
Инвестиции, които могат да донесат потенциална доходност има винаги, дори във време на „мечи“ пазари и кризи, но очакванията за възвращаемост също трябва да се коригират, както и да се отчита повишената волатилност на цените на финансовите активи в такива периоди.
Високата волатилност на капиталовите пазари кара много инвеститори да забавят темпа, да изчакат, да оставят парите си кеш. Това подходяща стратегия ли е?
Един от основните фактори за влошаване на икономическия цикъл през изминалата година беше рекордната инфлация. В момента има забавяне на темпа ѝ на растеж, но доколко това е устойчива тенденция, все още е рано да се каже. В България инфлацията остава на едни от най-високите нива в Европа. В тази ситуация парите в кеш се обезценяват бързо и изчакването може да не се окаже най-подходяща стратегия.
Инвестирането не е спринт, а маратонско бягане. За успешна инвестиция са необходими дългосрочен финансов хоризонт, дисциплина и правилни очаквания. Един финансов актив може да бележи спад в определен момент, но придобиването му на ниска цена да донесе висока възвращаемост след време. Затова професионалните инвеститори често казват, че кризите същност представляват възможности. Добре е да гледаме в перспектива и да следим историческите тенденции за пазарите, те дават по-голямо спокойствие на инвеститорите.
Исторически погледнато „мечи“ пазари се случват средно веднъж на 4 години. Когато са съпроводени и от рецесия, те могат да бъдат по-дълбоки. Корекциите имат здравословно влияние на пазарите, защото изчистват натрупаните дисбаланси в системата. От гледна точка на индивидуалните инвеститори, тези корекции са полезни, защото са свързани с разпродажби на активи и дават възможност за покупка на акции на атрактивни нива. Дори след дълбоки спадове, пазарът винаги се възстановява. При това възходите обикновено са доста по-силни и продължителни от спадовете.
Категоричен сте, че инвестирането е по-добра стратегия от изчакването и парите в кеш. Но все пак кои са подходящите активи за инвестиция в момента?
В Карол Капитал Мениджмънт виждаме 3 потенциално добри възможности за инвестиции през 2023 г. предвид настоящата пазарна среда. На първо място това са облигациите, следвани от акции на развиващите се пазари и от по-рисковите, но с потенциално по-висока доходност, облигации на развиващите се пазари.
Облигациите са много добра възможност за инвеститори, които търсят добра доходност при сравнително ниско ниво на риск. Докато през последните 3 години облигациите с негативна доходност бяха достигнали близо 25% от всички емисии в света, в момента този дял отново се сви почти до нула. Покачването на лихвите от страна на централните банки се отрaзява и в повишаване на лихвите по дълговите книжа.
Повишението на лихвени проценти от централните банки обаче, все още не е отразено от депозитните продукти, предлагани в българската банкова система, поради което ние предлагаме различни инструменти за тези, които търсят ниско-рискови алтернативи. Например, инвестицията в нискорисков портфейл на Доверително управление или Готова консервативна стратегия, създадена от Карол Капитал Мениджмънт, може да донесе до 5% доходност на годишна база. Наред с очакваната доходност, предимства на тази инвестиционна стратегия са бързата ликвидност (бърз достъп до парите без „заключване“ за фиксиран срок), диверсификацията и активното управление.
Инвестиционният ни екип прави активна селекция на инструментите в стратегията и ребалансира пропорциите им в зависимост от пазарната конюнктура. За да постигне оптимално съотношения между риск и възвръщаемост тази стратегия залага на комбинация от краткосрочни и дългосрочни държавни облигации, корпоративни облигации и малък дял в облигации на развиващи се пазари, които носят по-висок риск, но и по-висока очаквана годишна доходност.
Облигациите на развиващите се пазари са актив, който според нас крие потенциал за висока доходност, но те са подходящи за инвеститори, склонни да толерират по-висок риск. Голямо значение за представянето на облигациите на развиващите се пазари има силата на американския долар, а очакванията ни са спадът му спрямо местните валути да продължи.
През последните месеци забелязваме, че трендът се обръща и паричните потоци към облигациите на развиващите се пазари вече са позитивни. Виждат се първи знаци, че в някои развиващите се пазари инфлацията започва да се забавя. Лихвата по книжата е в порядъка на 8%, което e компенсaция за по-високите рискове.
Скорошните сътресения във финансовия сектор, които започнаха първо в САЩ с фалита на Silicon Valley Bank и още две банки, но се прехвърлиха и в Европа, представляват ли опасност за инвестициите в облигации, както и по-общо за пазарите, и има ли опасност от повторение на 2008 г.?
Според нас, не могат да се правят паралели със случилото се през 2008 г., когато беше засегнат целия финансов сектор, но преди всичко големите инвестиционни банки със системно значение.
Основната причина тогава бяха огромните инвестиции в ниско-качествени ипотечни книжа, за които нямаше дори хипотетична стойност да възстановят стойността си. Сега става дума по-скоро за изолирани случаи на по-малки банки с регионално значение и много специфичен бизнес модел, които не са управлявали адекватно лихвения риск по балансите си.
Последното излезе наяве при смяната на лихвената политика на Федералния Резерв от лесни пари към повишаване на лихвените проценти и изтегляне на парична ликвидност. Както казва Уорън Бъфет: Когато настъпи отливът става ясно кой е плувал без бански! Тези проблеми обаче не могат да се екстраполират към целия банков сектор, още повече, че за разлика от 2008 г. сега централните банки и регулаторите действаха изключително бързо и категорично, като защитиха депозантите и предоставиха на практика неограничена ликвидна подкрепа на финансовия сектор.
Посланието беше съвсем ясно: Няма да позволим повторение на „момента Lehman Brothers”. Нещо повече, текущите сътресения настроиха повечето пазарни играчи по-консервативно и ги накараха да се насочат към по-ниско рискови инвестиции, а облигациите (особено държавните ценни книжа) са именно такива и това засилено търсене подкрепя цените им.
Споменавате както облигациите, така и акциите на развиващите се пазари. Голяма част от инвеститорите обаче като че ли все още са фокусирани към САЩ и развита Европа. Как си го обяснявате?
Сред основните причини са, че за тях е налична много повече информация и достъпни инвестиционни инструменти, както и това, че представянето им в последното десетилетие беше много силно. Хората трудно се разделят с формула, която доскоро е била печеливша.
Във финансите обаче не съществува философски камък и инвеститорите трябва да са максимално гъвкави и отворени към възможности, за да могат да се възползват от променящата се пазарна конюнктура. Може да се каже, че развиващите се пазари отдавна са на радара на професионалните инвеститори поради потенциала си, който тепърва ще бива откриван и от по-малките играчи.
Прогнозата ни, а и на редица други анализатори е, че след близо 15-годишен период на изоставане, развиващите се пазари ще се представят по-добре през 2023 г. В основата на прогнозата ни е отслабващият долар в комбинация с подценените местни валути.
Отварянето на Китай и заявеното намерение на властите да стимулират сектора на недвижимите имоти, могат да дадат нов импулс на суровините, което на свой ред е позитивно за всички развиващи се пазари. От друга страна, корекцията, започнала през миналата година при американските акции, според нас не е приключила.
Очакваме допълнителен спад в печалбите на компаниите, поради забавянето на икономиката, което все още не е напълно отразено от пазара, и което според нас ще тежи на представянето на американския индекс S&P 500 през първото полугодие. След това, краят на цикъла от лихвени повишения от страна на ФЕД ще даде възможност за постепенно формиране на нов възходящ тренд.
Говорихме за необходимостта от активно управление на финансите в несигурната среда в момента. Това обаче означава по-голяма информираност и ангажираност на всеки инвеститор. Доколко е изпълнима тази препоръка?
Активното управление на финансови активи наистина изисква повече време и енергия, както и специфична финансова експертиза, които не са по възможностите на повечето непрофесионални инвеститори. Тези пречки могат да бъдат преодолени чрез инвестиции в активно управлявани фондове, при които стратегията за внимателен подбор на отделните активи и по-честата им ротация за постигане на по-висока доходност се извършва от професионалния инвестиционен екип на съответния фонд.
Ние в Карол Капитал предлагаме инвестиции в множество активно управлявани договорни фондове, съвместно с нашите партньори от Schroders – един от най-големите и реномирани глобални асет мениджъри. Портфолио мениджърите, ангажирани с активно инвестиране, анализират пазарните тенденции, промените в икономиката, корпоративните финансови резултати, промените в геополитическия пейзаж и всякакви други фактори, които могат да засегнат конкретни компании.
На база на тези данни и анализа им се вземат инвестиционни решения за покупка или продажба на съответните финансови активи, както и за конкретния времеви период. Така например, когато рисковете за определени позиции или сектори, или очакванията за доходността им, се променят, теглата им в портфейла биват своевременно коригирани. Активното инвестиране може да използва и редица други способи за застраховане срещу загуби като хеджиране с деривативни инструменти или къси позиции.
Инвеститорите могат да избират между множество договорни фондове, като в нашия списък с фокус фондове ние открояваме активите, които смятаме, че имат най-висок текущ потенциал за доходност. За инвеститорите с по-големи суми от над 50 000лв, препоръчваме услугата Доверително Управление, чрез която да изградят изцяло индивидуален портфейл заедно с екипа ни от портфолио мениджъри, които активно след това да управляват портфейла.
Предупреждение за риск:
Информацията, поместена в този материал не представлява инвестиционен съвет, не е препоръка или инвестиционна консултация от страна на „Карол Капитал Мениджмънт“ ЕАД относно каквито и да са инвестиционни стратегии или предлаганите финансови инструменти.Всички инвестиции, посочени тук, могат да включват значителен риск и да не са подходящи за всички инвеститори. Инвеститорите трябва да имат предвид, че приходите от инвестиции могат да се колебаят и стойността на дяловете на фондовете и доходът от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не получат пълна възвръщаемост в сравнение с първоначално инвестираните средства. Инвестициите във фондове не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата или с друг вид гаранция. Предходни резултати от дейността не са показателни за бъдещите резултати на договорните фондове. Настоящото представлява маркетингово съобщение. Преди вземането на окончателно инвестиционно решение, моля прегледайте проспекта и основния информационен документ на фонда, в който бихте желали да инвестирате.