Кроношпан България: По спиралата нагоре-надолу
Точно когато разполага със супермодерно производство за плоскости от дървесина и широка гама продукти, управителят на австрийската Кроношпан България Николай Банков трябва да се справя със спада в мебелния бранш и високите цени на суровината
Не е минал и ден в последните месеци, в който управителят на австрийската „Кроношпан България“ Николай Банков да не поглежда с тревога пазарите на мебелната индустрия, белязана от голям спад още миналата есен. Дружеството изработва плоскости от дървесина за мебелния бранш, който след две силни години в пандемията сега стагнира заради инфлацията.
Малко са хората, които мислят за обновяване на дома. На всичко отгоре „Кроношпан България“ попадна под ударите на високите цени на енергията и на дървесината тази зима, които разклатиха здраво дървообработващата индустрия в България и направиха продукцията им неконкурентна на ключови пазари. „Били сме във всякакви ситуации с трудни зими, с намалени доставки на суровина, но толкова тежко не е било“, казва Николай Банков.
„Кроношпан България“ е сред лидерите в страната в производството на дървесни плоскости с 360 млн. лв. приходи за 2022 г., но през януари заради недостиг на суровина спират няколко линии в двата завода в Бургас и Велико Търново. Не е рентабилно да се произвежда при двойно по-висока цена на индустриалната дървесина, която скача от 70 на 130 лв. на кубик.
Основните причини за сътресението Банков вижда в „прецедента“ с една заповед на служебен министър за намаляване с 30% на сечта във вековни гори, която повлиява добива, и в криза на енергийните пазари, довела до повишено търсене на дървесина за огрев и спекулативно високи цени. В тази ситуация дружеството започва да изпитва сериозни проблеми да обслужва договорите си в чужбина.
Близо 70% от продукцията е за износ. Банков преживява тежко загубата на турския пазар, където компанията постига най-големите обеми в износа. Дори не му се говори за това. Става невъзможно да се конкурира с турските производители, които „ползват по-евтина дървесина и имат по-ниски разходи за енергия и работна ръка“.
Той гледа да запази работната сила, без да се разделя с никого от близо 500 души технолози, дизайнери, лесовъди в двата завода. Част от хората изпраща в другите фабрики на Kronospan в Европа. Kronospan – основана през 1897 г. и контролирана от залцбургската предприемаческа династия Кайндл, е глобална компания с клонове в над 40 страни – от Испания до Австрия, от Беларус до САЩ.
Малко позната на широката публика, тя е един от най-големите производители на ПДЧ и панели от дървесина в света с годишен оборот, около четири милиарда евро и над 14 хил. служители, според индустриалното списание Holzkurier. Kronospan, според австрийския всекидневник Der Standard, има толкова сложна и изключително непрозрачна структура, че реалните собственици трудно може да бъдат определени, тъй като разклоненията на компанията се простират до Нормандските острови, Лихтенщайн и Кипър.
Никой от собствениците не е доволен, защото заводът във Велико Търново, в който наскоро са инвестирани 500 млн. лв., работи на 50% от капацитета си. Търсещ решения, които да изведат дружеството от тежката ситуация, Николай Банков очаква доставчиците на дървесина скоро да свалят цената, което е логично да се случи при намалено потребление. Хората му търсят нови източници на суровина.
„В съседните страни Гърция и Турция са наложили защитен механизъм за износ на дървесина. България изнася дървесина, включително за огрев“, недоволен е той. Най-важното в този момент е да се засили присъствието на новите пазари в Северна Африка и Близкия изток, спечелени през силната 2021 г.
„Успяхме да разширим територията си не заради бума в пандемията, а благодарение на инвестициите, с които може да отговорим с модерни продукти на високите изисквания“, обяснява Банков, седнал на дългата маса в презентационната зала на „Кроношпан дизайн център“ в София.
Шоурумът е открит през лятото на 2021 г., за да могат дизайнери в архитектурата и мебелното производство и строителството да се почувстват уютно сред тематичните мострени композиции и да оценят материалите, декорите, цветовете и текстурите с марката на Kronospan. Банков разказва за продуктите от ново поколение, със специално покритие, по което не се задържат пръстови отпечатъци, компактните плочи Slim Line за работни плотове и новата колекция със синхронни текстури, която замества скъпите фурнировани плоскости с масивна дървесина.
Изважда каталога и отгръща на страницата с впечатляващата индустриална сграда с три разширения, изградена във Велико Търново за година и половина. Новите мощности, въведени през 2021 г., осигуряват богат асортимент и увеличават капацитета на дружеството в пъти. „Пазарът сега е надолу, но ние пак можем да растем с голямото си разнообразие от продукти“, казва той, изпълнен с оптимизъм.
НИКОЛАЙ БАНКОВ УПРАВЛЯВА „КРОНОШПАН БЪЛГАРИЯ“ ОТ 20 ГОДИНИ
Първоначално кандидатства за позиция, свързана с доставките на дървесина през 2000 г., със самочувствие на отличник от Лесотехническия университет, който току-що е направил магистратура за управление на възобновяеми ресурси в Гърция. След интервюто му предлагат да стане търговски мениджър за Гърция. Говори гръцки и приема с охота: „Беше шанс за мен да се развивам, макар в отдела да имаше само два компютъра и няколко пишещи машини“.
Компанията тъкмо се е закрепила в България, след като през 1997 г. приватизира бившата фабрика „Гочо Иванов“ („Булес“ ЕАД), която произвежда базови плоскости от дървесни частици (ПДЧ), и с идеята да развива източните пазари. Като отговорник за гръцкия пазар Николай Банков е изправен пред сериозен проблем с местните дистрибутори, които бавят плащанията до безкрай. Трябва да прояви и специално отношение към тях, защото в местните заводи вижда сериозна конкуренция. Зад гърба си обаче има силна австрийска компания и един иновативен продукт.
През 2001 г. „Кроношпан“ инвестира в линия за плочи от ориентирани частици (OSB), които в Европа се използват в изграждането на временни постройки и дървени къщи, преградни стени и подове, но за региона са абсолютно непознати. Първите плоскости буквално подарява на дистрибуторите, за да разберат функцията и да започнат да ги предлагат. OSB плочите отварят пътя към Балканите и дори Италия. Kronospan има линия за OSB в Люксембург, но там няма капацитет за Италия, което дава възможност доставката да се извършва от базата в България.
През 2003 г. в дружеството се извършва и смяна на ръководството и бившият управител предлага на тогава 31-годишния Николай Банков да заеме неговото място. Теоретично е добре подготвен с магистратура по бизнес администрация, но на практика първата му работа е да потуши разногласията в отделите и да накара екипите да гледат в една посока. Основният му проблем идва от липсата на разнообразие в продуктите.
„Възприемаха ни като доставчик на нисък клас базови плоскости, от които не може да се печели много“, казва той. Времето за промяна настъпва, когато на изложение при него идва клиент с мостри от конкурентна фирма и му казва: „Виж какво ми предлагат другите. Да знаеш, че не виждам как да продължи работата с вас“. Думите му го прерязват. Хваща го яд, че компанията има желание и възможности да предложи нещо по-добро, но не го прави. След този разговор той се свързва с продуктовия мениджър за региона да му каже, че със старата техника няма да стигне целите с пазарите.
Компанията тогава взема решение да инвестира в технологии, които ще придадат търговски вид на продуктите, но промяната е само козметична. Проблемите с качеството на носещата плоча остават.
През 2005 г. дружеството купува още едно предприятие от най-големите дървообработвателни в региона на Велико Търново, което доставя масивни елементи за мебелни компании с продукция за IKEA.
„Беше изгодна сделка, а пазарът за плоскости се развиваше динамично“, казва Банков. Макар да са вложени средства в реконструкция на линиите, той отново се сблъсква с проблемите на старите и енергоемки мощности. Всеки път, когато обикаля модерните заводи в Централна Европа, мечтае да има един такъв в България, но капацитетът на пазара не оправдава инвестиция.
По някакъв начин трябва да убеди компанията за голяма дългосрочна инвестиция в модерно съоръжение. Със своя екип той изготвя бизнес план за навлизане на пазарите от Средиземноморието и Близкия изток и го представя на високо ниво. Въз основа на това през 2016 г. „Кроношпан“ започва поетапно разширяване и модернизация на предприятието. Инвестицията стига 500 млн. лв. с осигурени 100 млн. евро банков кредит.
„Кроношпан България“ се нарежда сред най-мащабните чуждестранни инвеститори в страната. Още при проектирането се залага линия за производство на плочи от рециклирана дървесина. Такива има в заводите в Централна и Западна Европа, където съществуват вериги за доставка на рециклирана дървесина. В България обаче цялата отпадъчна дървесина отива в депата за изгаряне, влага се в производство на пелети, брикети, както и на други нерегламентирани дейности.
„Трябваше да накараме големите общини да започнат да отделят дървените отпадъци от боклуците за депониране. Във Франция е забранено депонирането на дървесни отпадъци. Ние настояваме това да се случи в България“, казва Банков.
Още преди линията да е готова, дружеството започва да създава депа за събиране на отпадъчна дървесина. Първото е в Кремиковци на мястото на бивша площадка за скрап. Създава и собствена логистика за транспортиране на дървесния отпадък и поставя големи сини контейнери в градските зони и при производителите на мебели, строителни компании и фирми от дъскорезното и амбалажното производство.
През 2019 г. заработва линията, която троши и раздробява отпадъците и ги пренася до силозите за съхранение на суровини. Всичко е автоматизирано, а „от комина излиза само пречистена водна пара“. Дружеството постоянно е обект на проверки за чистотата на атмосферния въздух в Бургас и Велико Търново заради сигнали на граждани и управата много внимава да не допуска инциденти.
С МАЩАБНАТА СИ ИНВЕСТИЦИЯ „КРОНОШПАН БЪЛГАРИЯ“
вече е сред водещите производители на плочести материали от дървесина за мебелната индустрия, строителния сектор и веригите магазини „Направи си сам“. Ако стъпите на ламиниран паркет или сглобите рафт от мебелния магазин, е много вероятно да се докоснете до продуктите на фирмата. „Вече предлагаме плоскости от ниския до най-високия сегмент и може да работим с големите мебелни производители.“
Той уговаря лично Григор Виденов да пробва плоскостите в производството на новия мебелен завод на „Мебели Виденов“ в Ямбол. Представя му един декор с дъб, актуален на пазара, и решения с монохромни декори. До този момент „Мебели Виденов“ никога не са работили с „Кроношпан“: „Дълго време нямахме с какво да ги впечатлим, а сега създадоха нова линия само с наши плоскости“, изказва задоволство Банков. Българският пазар е много важен за него по няколко причини.
Веднъж, защото може да излезе срещу силната конкуренция от внос и местно производство, и заради по-малкото разходи за транспрот. Колкото повече продукция реализира на близки разстояния, толкова повече стойност добавя. „Ако си силен на местния пазар, ще успяваш и на чуждите“, казва той. На българския пазар се тестват новите продукти и се работи за добро обслужване. Компанията вече може да отговори на нуждите на дистрибутори на луксозни стоки, които искат единични плоскости, а не цели палети и пълни камиони.
Остава само да се реши въпросът с цената на суровината. „Кроношпан България“ ползва само дребноразмерна дървесина, която се възстановява за 25 години. Банков вярва, че в България има достатъчно ресурс от дървесина, стига да се управлява добре: „Над 6.5 млн. кубика дървесина се добиват на година, което е 50% от прираста на насажденията“.
За сравнение дава страните от Централна и Западна Европа с добре развито горско стопанство, които добиват до 75% от прираста. Според него регулациите, лошото управление на горите и липса на модернизация в сектора възпрепятстват санитарната и възобновителната сеч, с което се намалява добивът. „Миналата година са добити с 800 хил. кубика по-малко, което е с 15% спад от предходната“, допълва той.
Липсата на суровина застрашава цялата дървообработваща и мебелна индустрия, които осигуряват близо 3% от брутния вътрешен продукт на България и дават препитание на близо 55 хил. души. Секторът има и социална функция за малките селища в планински региони, където дървообработването е основен поминък.
Тежките регулации, от друга страна, се отразяват негативно върху привличането на чуждестранни инвеститори. Банков има план да създаде мебелен клъстър във Велико Търново, като привлече водещ производител от Централна и Западна Европа или Близкия изток и други компании, които ще използват продуктите на „Кроношпан“. Базата е осигурена. „Имаме само нужда от предвидимост“, казва той.