Защо работните места в сферата на канабиса се изпаряват?
За първи път в историята на 26-милиардния легален пазар на канабис заетостта е намаляла през миналата година, според ново проучване, получено ексклузивно от Forbes. Анализатори обаче имат големи надежди за 2023 г.
Лоша новина за индустрията с канабис: След шест години на двуцифрен ръст на работните места, през 2023 г. заетостта е намаляла с 2%.
Според нов доклад на платформата за работа в сферата Vangst, който беше получен ексклузивно от Forbes, в момента в САЩ има 417 493 легални работни места за канабис, което е спад от 428 059 през 2022 г. Този спад от 2% може да не звучи като драматична промяна, но тъй като марихуаната се превърна в шестата най-ценна парична култура в страната, спадът сигнализира, че индустрията с оборот от 26 млрд. долара преминава през “пренастройване” според Карсън Хюмистън, основател и главен изпълнителен директор на базираната в Денвър Vangst.
“Индустрията е изправена пред някои препятствия, но най-голямото предизвикателство е липсата на капитал”, казва Хюмистън. “Рисковото финансиране в областта на канабиса е намаляло с 96% на годишна база. Компаниите се нуждаят от капитал, за да инвестират в бизнеса си, а разход номер едно за една компания е човешкият труд.”
Според Хюмистън почти всеки бранд в бранша е намалил броя на служителите си през изминалата година и за това са виновни няколко фактора, включително краят на пандемията и провалените усилия за легализация.
Поради федерална забрана компаниите имат ограничен достъп до американската банкова система. Но през първите две години от управлението на Джо Байдън ентусиазмът на инвеститорите нарасна, тъй като контролираният от демократите Конгрес изглеждаше готов да легализира марихуаната на федерално ниво. Но когато 2022 г. завърши без гласуване за прекратяване на забраната на канабис в страната и икономиката започна да се охлажда, инвеститорите от публичния и частния сектор насочиха парите си другаде.
Цените на акциите на компаниите за производство на марихуана спаднаха с 50-70 % на годишна база. В същото време, докато компаниите за канабис видяха, че продажбите скачат средно с 20% през първите две години на пандемията, когато рестрикциите предизвикаха драматичен ръст на неща като марихуаната, спортните хазартни игри и абонатите на съдържание за възрастни, предизвиканият от КОВИД висок ръст на приходите се завърна на земята миналата година.
“Когато през 2022 г. пандемията започна да отшумява, търсенето на канабис се върна на нивата отпреди пандемията”, се отбелязва в доклада. “Това остави много компании с нива на персонал, несъвместими с новата среда на завръщане към нормалността.”
На гребена на вълната
Ръстът на работните места в канабисния сектор беше двуцифрен в продължение на шест години до 2023 г.
Хюмистън добавя, че след като приходите на компаниите за канабис са намалели, а настроенията на инвеститорите са се охладили, те е трябвало да започнат да съкращават работни места. “Хора ми се обаждат и казват, че не им остават пари”, казва Хюмистън. “Причина номер едно, поради която компаниите ми казват, че съкращават хора, не е, че са наели грешен човек или заради лошо представяне. Причината е, че не разполагат с капитал и не могат да го наберат. Тази индустрия е с ограничени парични възможности.”
Въпреки че повечето работни места, свързани с канабис, са нископлатени, те създават голяма икономическа стойност. Миналата година пунктовете за продажба на марихуана за развлечение и медицински цели в САЩ са генерирали законни продажби на стойност 26,1 млрд. долара, което е повече в сравнение с 2021 – 25,25 млрд. Vangst изчислява, че средната заплата в индустрията е около 40 000 долара. При 10 566 работни места по-малко през тази година това означава, че страната губи приблизително 423 млн. долара под формата на комбинирани заплати само в индустрията за канабис.
Повечето работни места на пазара, около 31%, са в селското стопанство, като повечето работници получават по 16-20 долара на час. Магазините за търговия на дребно съставляват 23% от всички работни места за канабис, като най-голяма е ролята на продавач, който получава 17-28 долара на час. Седемнадесет процента от работните места са помощници, главен съветник, контрольор, маркетинг, човешки ресурси, като всички те са със заплащане между 55 000 и 225 000 долара годишно. Работните места в производството съставляват 17%, в търговията на едро 7%, а в дистрибуцията – 2%.
Най-големият пазар на марихуана в страната, Калифорния, отбелязва най-голям спад на работните места – 13% от 2022 г. насам. Сега в Калифорния има 83 593 работни места, или с 12 600 по-малко, отколкото преди година. Миналата година щатът е генерирал 5,3 млрд. долара от законни продажби, което е с 8,2% по-малко от 2021 г. и е първият спад, откакто пазарът за употреба от възрастни стартира през 2018 г. Свръхпроизводството и твърде малкият брой законни диспансери доведоха и до ценова война на едро, като цената на килограм канабис е спаднала с 50% между 2017 г. и есенната реколта на 2022 г., според New Leaf Data Services, институционално ниво на проследяване на цените на едро.
Работните места се свиват и в други пазари за марихуана. В Колорадо, който стартира легални продажби за развлечение през 2014 г., броят на работните места е намалял с 28% – 10 481 работници – от началото на 2022 г. Същевременно работните места за канабис в Орегон са намалели с 21%. Според проучването на Vangst Колорадо е пострадал особено много, тъй като околните щати последваха пътя му и легализираха марихуаната. Легалните продажби в Колорадо са намалели от 2,2 млрд. долара през 2021 г. до 1,8 млрд. долара през 2022 г.
“Тъй като повече щати отвориха легални магазини, [Колорадо] загуби част от очарованието си като дестинация за канабисов туризъм”, се обяснява в доклада. “Потребителите в близките щати – Ню Мексико, Аризона, Невада, Оклахома, Монтана – вече не трябва да пътуват, за да изпитат тръпката от закупуването на регулиран канабис.”
Въпреки първия спад в ръста на работните места от 2016 г. насам, не всички новини са лоши. В щати, които легализираха наскоро, като Мисури, както и в щатите, които бързо отвориха стотици нови диспансери, като Мичиган, работните места и приходите растат ръка за ръка. Мисури е на първо място по брой добавени работни места: 6 958, в сравнение с 2 775 през 2022 г., или увеличение с 350%. През 2022 г. и Мичиган, и Илинойс прескочиха Колорадо по отношение на продажбите на канабис. Мичиган увеличи законните си продажби с 36% спрямо 2021 г. до 2,25 млрд. долара, докато Илинойс увеличи продажбите си със 7%, достигайки 1,9 млрд. долара. Във Флорида, най-големият пазар на медицинска марихуана в страната, продажбите на трева са скочили с 23% през 2022 г. и достигнаха 1,8 млрд. долара, само с малко под Колорадо. Този скок в продажбите доведе до създаването на 3 000 нови работни места.
В условията на несигурност около федералната легализация, наказателни федерални данъци, обременителни щатски разпоредби и недостатъчно легални магазини за продажба на дребно потенциалът на легалната индустрия засега е ограничен. Според Vangst в Калифорния, където живеят 40 милиона души, има само 1200 диспансера, а легалната индустрия в щата улавя само 50% от търсенето. Това означава, че Калифорния би трябвало да разполага с пазар за 10 млрд. долара (годишни продажби) със 130 000 работни места. При 83 000 работни места в момента това означава, че “Златният щат” пропуска 1,9 млрд. долара годишни заплати.
Зараждащи се възможности – щатите с най-голям потенциал за растеж на работните места.
В Ню Йорк, който страда от процъфтяващ нерегулиран пазар, легалните продажби са едва около 150 млн. долара годишно. В доклада на Vangst се казва, че търсенето на пазара е около 5 млрд. долара и трябва да бъде подкрепено от 65 000 работни места. Вместо това на легалния пазар с обем 150 млн. долара има само 2100 работни места. Пропуснатият икономически потенциал е около 2,5 млрд. долара под формата на годишни заплати.
Емили Пахия, съосновател на базираната в Сан Франциско инвестиционна компания за канабис Poseidon, която управлява активи за 160 млн. долара, казва, че загубеният икономически потенциал в индустрията е влудяващ. “Това е най-голямата пропиляна възможност на американска земя, за която мога да се сетя”, казва Пахия. “Работните места в сферата на канабиса по своята същност трябва да останат тук, не можете да ги изнасяте в други държави, дори не можете да ги изнасяте през границите на щата. Това е невероятна пропусната възможност от нашата страна да стимулира растежа на вътрешните работни места.”
Но надеждите за 2023 г. са големи. Тази година се очаква продажбите на канабис да нараснат с почти 12% според Whitney Economics, фирма за данни, фокусирана върху канабиса. До 2024 г. Whitney прогнозира 20% ръст на продажбите в цялата страна.
“Канабисът ще бъде един от най-големите сектори на потребителските продукти и се надяваме индустрията да се пренастрои”, казва Хюмистън. “Няколко компании ще бъдат изхвърлени, а тези, които успеят, ще се справят добре. Ще бъде като това, което се случи по време на срива на дот-ком компаниите. Просто не знаем кои ще бъдат тези победители.”