ELG: Холдинг на модерните хора
Как Асен Асенов и Ивайло Петков превърнаха ELG, доскоро „Евролийз Груп“, в модерен автомобилен оператор
Светът е пълен с хора, които мечтаят да свирят в „Карнеги Хол“, да участват в маратон и да притежават собствен бизнес. Разликата между тези, които стигат там, закъдето са тръгнали, и всички останали е, че имат стратегия и план, знаят в какво са силни и в какво не са, както и как да увеличават уменията си. Маратонците например тренират здраво, но през цялото време си представят всичките метри в 42.195-километровото трасе, обмислят кога да намалят и кога да увеличат темпото, така че да са в добра форма през цялото време и да завършат с успех. Нещо много подобно се случва и при предприемачите.
Като едни опитни бегачи, участвали в няколко маратона, Асен Асенов (44) и Ивайло Петков (43) вече 18 години чертаят планове за успешни бизнес начинания. Днес двамата са съсобственици в ELG холдинг, който обединява пет компании, предоставящи различни финансови и нефинансови услуги в областта на автомобилите, с активи от 80 млн. лв. към края на 2022 г. и очакване за ръст от 20% през 2023 г. Инвеститори са в стартъпи и мечтаят да създават компании, които улесняват различни процеси, с модерна технология и отношение към клиентите и природата.
През 2005 г. донякъде случайно пътищата на Асен Асенов и Ивайло Петков се пресичат, за да сложат началото на успешното си партньорство. Едва 25-годишен Асен Асенов е поставен начело на новосформираната компания в „Еврохолд“ – „Евролийз Ауто“, чиято цел е да лизингова автомобили.
Току-що е завършил „Финанси и счетоводство“ в УНСС, а докато е следвал, е преминал през различни дейности в „Еврохолд“ – от подреждане на документи до счетоводство. Точно доброто му справяне с числата окуражава ръководството на холдинга да го хвърли в дълбоките води на новата компания. „Бях само аз и се нуждаех от още хора, за да започна да развивам дейност“.
Асенов пуска обява, че търси човек с финансова грамотност. Не след дълго на интервю пристига 24-годишен младеж с дълга буйна коса и леко небрежен вид, малко далеч от представата за сериозен финансист. Това е Ивайло Петков, който е завършил „Икономика“ в УНСС и „Финанси“ в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов.
„Отидох без особени очаквания, но си тръгнах с предложение за работа. После разбрах, че съм бил единственият кандидат“, спомня си през смях Ивайло Петков, посрещайки екипа на Forbes в офиса на ELG – приятно голямо отворено пространство с много млади хора. Екипът е около 100 души, стените са изрисувани с вдъхновяващи слогани. Настаняваме се в една от малкото зали, която не е изолирана, цялата е в стъкла.
„За нас екипът е много важен. Занимавайки се със сравнително нови бизнеси, държим да имаме млади хора, които мислят извън рамката“, казва Асен Асенов. Той е висок, слаб, с оформена прическа. Ивайло Петков е добре сложен, облечен спортно-официално. „Искаме хората, които работят за нас, да имат много интереси и непрекъснато да се развиват. Нашата структура е с малко, но важни правила, които не спъват креативността или доброто обслужване“, казва Ивайло Петков.
Доброто отношение към клиентите е в основата на компанията, която започват да управляват двамата през 2005 г. Бизнесът преминава през редица обрати, за да се превърне днес в ELG холдинг – модерен автомобилен оператор. Стартират небанковата лизингова компания „Евролийз Ауто“ без опит, но с много хъс. Без солидния гръб на банките, Асен Асенов и Ивайло Петков си дават ясна сметка, че трябва да предлагат добра добавена стойност на клиентите, за да успеят. Компанията майка „Еврохолд“ им дава пълна свобода да развиват бизнеса, което им позволява да са гъвкави и да излязат извън рамките на класическия лизинг.
„Комуникирахме с клиентите, подписвахме договори, след това самите ние регистрирахме колите и им ги доставяхме“, разказват за първите крачки на бизнеса. Стават толкова добри в дейността, че компанията тръгва бързо да расте и да става предпочитан избор за клиентите. „Донякъде успехът ни се дължеше и на самия пазар, който по онова време се отваряше за подобна дейност“.
Повечето клиенти се научават да ползват лизинг вместо автокредит, който в ранните години на новото хилядолетие е предпочитан инструмент при покупка на автомобили. С много безсънни нощи и труд през периода 2005-2009 г. Асен Асенов и Ивайло Петков успяват да направят една голяма за размерите на България небанкова лизингова компания. Стигнат до портфейл от 100 млн. евро.
По всичко личи, че няма какво да спре устрема на бизнеса, но не е така. Идва глобалната криза от 2008 г., която засяга всеки бизнес – лизинговия особено силно. „Влакче на ужасите“ – така описват ситуацията Асен Асенов и Ивайло Петков. Клиентите започват да не могат да си изплащат задълженията, налага се „Евролийз Ауто“ да прибира автомобили заради неизпълнение на договори, реалност, непозната до момента у нас. Бизнесът замръзва, а перспективите не са добри.
НО ВМЕСТО ДА МИСЛЯТ ЗА СВИВАНЕ,
двамата млади управители решават да се разрастват. Основават „Евролийз Груп“, под чиято шапка освен „Евролийз Ауто“, влизат „Евролийз Рента Кар“, франчайз на американската компания за отдаване на коли под наем Avis Budget Group, както и Autoplaza. Втората е създадена именно вследствие на кризата – чрез нея върнатите коли се препродават. „Трябваше да реагираме на променената среда. Това е пример как кризата е възможност и ако си гъвкав, успяваш. Създадохме услуга, която успяхме да предложим и на други лизингови компании.“
С новите идеи и дейности успяват да стабилизират бизнеса, да заздравят дружествата и да излязат силни от кризата. Виждайки, че се справят добре, дори в трудни ситуации, двамата започват да мислят с по-голям размах. Търсят начини за завземане на повече пазарен дял и се насочват в посоки, които считат, че никой друг не разглежда като възможност. Проучват световните трендове, технологии и опита на компании, които правят иновативни неща. Искат да изградят система, която да предоставя всичко, свързано с ползването на автомобил.
Един от трендовете, който забелязват на Запад, е че хората предпочитат да наемат автомобил, вместо да го купуват. Асен Асенов и Ивайло Петков пренасят модела у нас, основавайки компания – „София Моторс“, чрез която развиват услугата Simpl. Тя позволява дългосрочен наем на автомобили, в който е включено всичко, поддръжка, застраховки, дори гориво с карта. Услугата се приема добре от пазара, въпреки нагласата на българина колко е престижно да има свой автомобил. Клиенти на Simpl стават експати, малки и средни компании.
„Те търсеха услуга, в която всичко бе включено и не мислеха за автомобила“. Това е и една от причината да пуснат и Simpl асистент, мобилно приложение, което всеки може да си свали безплатно, да регистрира автомобила си, след което то става важен посредник. „Напомня кога изтича гражданската отговорност, предстои преглед. Чрез нея клиентът може да заяви смяна на гуми, сервиз, общо взето всичко, свързано с автомобила“, разказват бизнесмените.
Паралелно със „София Моторс“ Асен Асенов и Ивайло Петков отварят офис в Северна Македония и създават две нови лизингови компании – Uplease и Amigo Leasing. Първата е насочена към лизинговане на по-нови автомобили в сегмента от чисто нов до седем-осемгодишни. „В Uplease работим с партньори, които предоставят качествени автомобили и добри клиенти с високи очаквания към услугата, такива, които биха били одобрени от всяка банка“, обяснява Ивайло Петков.
Втората предоставя лизинг на употребявани автомобили, на възраст между 10 и 20 години. По думите на Асен Асенов и Ивайло Петков това е нова услуга, която тепърва ще се развива, тъй като пазарът е седем-осем пъти по-голям от останалия.
„Това е огромен сегмент в България. Нивото на проникване на лизинговата услуга обаче е много ниско, все още хората не знаят, че може да ползват лизинг за силно употребявани автомобили. Вярваме че следващите няколко години ще има сериозен ръст на този бизнес“, обяснява Асен Асенов.
„Евролийз Груп“ се развива възходящо, но предстоят сериозни размествания. „Еврохолд“ обявява, че ще се фокусира в две направления – „застраховане“ и „енергия“, а лизинговият и автомобилният бизнес ще бъдат продадени. Открива се възможност Асен Асенов и Ивайло Петков да станат основни акционери на „Евролийз Груп“, чрез компанията си „Финансити Кепитъл“, но без два от големите бизнеси „Евролийз Ауто“ и „Евролийз Рента Кар“. Двамата не разкриват параметри на сделката. Справка в Търговския регистър показва, че освен тях дялове притежава и „Астерион България“ на Николай Киневски.
След смяната на собствеността „Евролийз Груп“ е преименувана на ELG, а посоката е ясна – „да превърнем холдинга в модерен автомобилен оператор“. По пътя към постигането на целта създават съвсем нова услуга – първият изцяло онлайн магазин за автомобили – Cazam. Платформата, която стартира в края на 2022 г., дава всички възможности за финансиране на една кола – лизинг, наем и директна покупка, като за удобството на потребителя процесът е изцяло дигитализиран.
Най-големите предимства на услугата са 360-градусовият дигитален оглед на всяка кола, доставка до дома, удължена или фабрична гаранция за всеки автомобил и 100-точков DEKRA чек за изправност на превозното средство.
„Cazam беше естественото продължение на нещата, които сме правили досега. Чрез платформата можем да развием всички бизнеси в ELG. Да предоставим на клиента възможност за различни автомобили, да му дадем формата на финансиране, дали ще е наем, дали оперативен или финансов лизинг. Едновременно с това чрез Simpl асистента се поема цялата грижа за колата. Това е начин клиентът да остане при нас, като му дадем всички тези добавени стойности. Така ние ще сме първите, към които ще се обърне, за да изкупим старата му кола, да му намерим нова и отново да му дадем съпътстващите услуги“.
Реално виртуалният магазин на Cazam отвори врати в началото на март и за седмица има реализирани три продажби, като при едната от тях клиентът е извършил всичко през телефона – избрал е кола, начин на финансиране и му е била доставена пред входната врата. „Това ни е голямата цел – да предложим на нашите потребители един спокоен и лесен начин да купят автомобил или да продадат своя, без да стават от дивана“.
Голямото предизвикателство пред най-новия бизнес на Асен Асенов и Ивайло Петков е да набавят голям брой автомобили. Стартират оказиона с 30, като към края на март бройката им ще бъде увеличена до 100. По-голямата част от колите са тяхна собственост, като към момента работят и с един външен партньор.
Амбициозната цел е до края на 2023 г. броят на предлаганите автомобили да стане 300. На въпрос как ще го постигнат, Ивайло Петков казва „Собствен капитал, финансиране и нови партньори.“ В края на миналата година капиталът на ELG е увеличен с 2.3 млн. лв. Обмислят и варианти за набиране на средства чрез BEAM пазар за растеж на Българската фондова борса. „Вярваме, че с Cazam ще променим разбирането за покупко-продажба на автомобили“.
Асен Асенов и Ивайло Петков врят и кипят в бизнеса с автомобили, но техният плам се разпростира и извън тази сфера. Двамата са съоснователи на „Рентроникс“, компания, която управлява първата платформа Device-as-a-Service в България – Addit.tech. Бизнес идеята е базирана на ценностите на кръговата икономика и устойчивото развитие.
При този модел граждани и бизнеси наемат различни устройства и електроника, за да ги използват по най-ефективен, нискорисков и финансово по-изгоден начин. През 2022 г. „Рентроникс“ стартира и платформата Furbee.tech, чиято цел е да позволи на клиентите да купуват обновени устройства и/или да продават своите използвани устройства.
„Нашата идея с Addit.tech и Furbee.tech от самото начало беше да прекъснем това консуматорство, при което всеки иска да има всичко за постоянно, независимо дали има нужда от него през цялото време. Искахме да използваме цялото си знание, да базираме всичко на принципите на кръговата икономика – отговорното ползване, опазването на ресурси, без технологичен боклук. С всеки бизнес, с който се занимаваме, се стремим да сме полезни на обществото, да улесняваме хората в ежедневните им дейности.“