Въпрос на бизнес стратегия, а не маркетинг
Транспортната индустрия е жизненоважна за световната икономика. В същото време обаче тя е и един от най-големите замърсители на околната среда. Със 17 млн. барела петрол дневно потребление, транспортният сектор в глобален мащаб е отговорен за около 7% от въглеродните емисии.
Очевидно е, че няма как логистиката като бизнес да спре, защото това би означавало да се замрази глобалната икономика. Тогава какво може да се направи?
Според Николай Рашков, оперативен директор на EuroSpeed, българската спедиторска индустрия вече е направила първата крачка в това отношение. Той посочи, че според доклад от 2019 г. средната възраст на тежкотоварните автомобили, с които българските спедиторски компании работят на международния пазар, е около три години. Това намалява обема на въглеродните емисии. „Действията ни сега имат огромно значение за това какво ще се случи утре – заяви Рашков. – От нас зависи как ще развием това.“
Рашков даде пример с EuroSpeed, която използва влекачи с издължено междуосие и ремаркета със скосени тавани, за да намали емитирането на вредни газове.
Съоснователят на Scios Андрей Анев допълни, че все повече бизнеси избират да водят отговорна политика по отношение на околната среда.
„Все по-голям интерес има от страна на компаниите към това да включат ESG като част от бизнес стратегията си, а не просто като маркетингова притурка“, заяви Анев.