LinkedIn е място за отборна игра
Броени седмици след публикуването на този текст LinkedIn ще навърши 20 години. И въпреки всякаква логика в света на социалните медии, професионалната мрежа продължава да увеличава потребителите си с двуцифрени проценти всяка година. Затова не е изненадващо, че все повече компании не просто се обръщат към платформата, но и инвестират сериозни ресурси, време и финанси в нея, за да може присъствието им да е консистентно и с нужния мащаб.
А мащабът в LinkedIn не се постига само с работата на един отдел или с голям рекламен бюджет. Базираната на доверието и взаимоотношенията мрежа е място за отборна игра и изисква участие на различни екипи – човешки ресурси, маркетинг, връзки с обществеността, продажби и др. И в редицата примери за компании, които успяват да изградят синергия от активността на участници с многообразни функции, виждаме ефекта от целенасочената работа в тази посока.
Една от проблемните точки обаче е въпросът „Кой ще отговаря за LinkedIn страницата ни?“, който няма еднозначен отговор. В някои компании контролът е у HR-ите, на други места – в PR или маркетинг отделите, а трети го поверяват на employer branding експертите, които, за съжаление, продължават да са екзотика в родните ширини. Истината е, че HR експертите би трябвало да познават най-добре нуждите и интересите на настоящите и потенциалните служители, а специалистите по продажби – тези на клиентите.
Едва ли обаче някой би могъл да облече историите и посланията от и на компанията толкова добре, колкото PR и маркетинг хората в екипа. Така че формулата би трябвало да изглежда лесна – въвличане на всички тях при съставянето на стратегията на компанията за присъствие в LinkedIn, а след това и в изготвянето на регулярното съдържание.
Нека не се лъжем, това не е лесна задача – всеки смята работата си за приоритетна и дърпа към себе си килимчето с публикациите. Още в начален етап трябва да бъде постигната уговорка и да бъде намерен балансът между ъпдейти за продуктите/услугите на компанията, свободните позиции, корпоративната култура, участията в събития и т.н.
Никой не трябва да забравя, че целите на компанията стоят пред индивидуалните цели на всеки отдел или мениджър. Самият аз с удоволствие наблюдавам през последните месеци редица примери за добро сътрудничество между HR и PR/маркетинг екипите, когато уговаряме обучения за служители на компаниите.
И колкото по-ясно е осъзнаването на отборния характер на спорта, наречен LinkedIn присъствие, толкова по-силен е акцентът върху разнообразяване на съдържанието, на въвличането на повече автори на ъпдейти за страниците, на създаването на вътрешни инфлуенсъри сред служителите (включително и с корпоративни академии в тази посока, за които разбираме именно от снимки в професионалната мрежа).
Битката за таланти и B2B клиенти през последните няколко години видимо се пренесе на терена на LinkedIn и нито един бизнес лидер не трябва да подценява този факт. Компаниите, които успяват да запълнят ефективно и петте кръга на платформата – качествено съдържание, добър пример от мениджърите, ангажирани служители, разширяване на аудиторията и визия за бъдещето, – го правят с добра съвместна работа между различни екипи. И резултатите се измерват в по-силни работодателски и корпоративни брандове.
Затова, след като прочетете последното изречение на този текст, се замислете дали страницата на компанията ви в LinkedIn се управлява от разнообразен отбор, и намерете начин маркетинг и HR екипите да работят заедно, така че 1 + 1 да се равнява на 3.