Защо партньорството на Apple с Goldman Sachs е бъдещето на банковото дело
С намаляването на доверието в традиционните банки двете най-знакови имена в областта на технологиите и финансите – Apple и Goldman Sachs се обединяват, за да създадат нещо, което може да се превърне в най-могъщия финтех в Америка.
Миналата седмица Apple на практика шокира банковата индустрия в страната. Докато средностатистическа банка плаща по-малко от половин процент по спестовни сметки, технологичната компания, която е на стойност 2.6 трил. долара, обяви, че ще предлага 4.15 % годишна възвръщаемост на хората – без минимални суми, без блокиране и с гаранция от FDIC (Федерална корпорация за застраховане на депозитите). Въвеждането на новия продукт идва в момент, когато регионалните банки се борят след кризата в Силициевата долина да запазят депозитните си бази. Гладните за пари финтех стартъпи също изпитват затруднения.
Технически Apple няма банков лиценз. Тя представлява Goldman Sachs Bank USA, известна още като Marcus, която има щатска харта и е застрахована от FDIC. На финтех език Apple е необанка като Chime, Revolut и Monzo – само че силата на бранда е несравнима, като се има предвид, че в света има над два милиарда телефони iPhone, които сега служат като клонова мрежа на Goldman.
Според годишното проучване “Доверие в институциите” на социологическата агенция Gallup миналата година, преди SVB, само 27% от американците са заявили, че имат “голямо или доста голямо” доверие в банките си. Този брой е спаднал от най-високата стойност от 60% през 1979 г. За разлика от тях Apple отново е на първо място за десета поредна година през 2022 г. според годишната класация на Interbrand за “Най-добрите световни брандове”. Единствената банка, която влезе в топ 25, е JPMorgan, класирана на 24-то място, точно пред YouTube.
“Apple се движи със страшна скорост, а много банки карат с 45 мили в час в дясната лента”, казва анализаторът на Wedbush Securities Дан Айвс.
Новата спестовна сметка с висока доходност е достъпна само за клиенти с кредитната карта на Apple – Apple Card. Тези потребители могат да си открият сметка за няколко минути, а възнагражденията им за харчене, наречени дневен кеш, автоматично се прехвърлят в сметката с висока доходност. Сметката ще бъде показана на табло в цифровия портфейл на Apple, където потребителите могат да проследяват баланса си и спечелените лихви. Продуктът позволява на Apple да предложи още едно предимство на iPhone, като укрепи вградения си цифров портфейл.

“Това наистина е маховик за поддържане на всичко в екосистемата”, казва Дейвид Донован, изпълнителен вицепрезидент по финансовите услуги на консултантската фирма Publicis Sapient.
Новата спестовна сметка е само последното от поредицата високопоставени финансови предложения на технологичния “син чип” от Купертино. Миналият месец компанията започна да предлага свой собствен продукт “Купи сега, плати по-късно”, който дава възможност на потребителите да разделят плащанията на четири вноски с нулева лихва или такси. През юли Apple стартира услугата плащане с докосване, която позволява на търговците да приемат картови плащания директно от iPhone-ите. Предлагайки подобни финансови продукти на потребителите и търговците, Apple се интегрира във всеки аспект от живота на клиентите си, като същевременно събира такси за преводи и продава кръстосано собствените си продукти.
Във всичките си финансови продукти Goldman Sachs остава на заден план, въпреки собствената си добра репутация, което подсказва, че те залагат на това, че клиентите вече не ценят мраморните колони и достолепната история, на които продължават да разчитат хиляди излишни финансови институции, застраховани от FDIC.
“Подобни партньорства могат да направят така, че банкирането да стане невидимо”, казва Крис Никълс, директор на капиталовите пазари в SouthState Bank.
Това не е първият случай, в който компания с доверие, далеч извън банковия сектор, се опитва да навлезе във финансовия живот на потребителите. През 70-те години на миналия век Sears Roebuck, в един момент най-големият търговец на дребно в Съединените щати с име, могъщо колкото това на Apple, чиито каталози и кредитни карти бяха повсеместни, притежаваше многобройни спестовни и кредитни клонове в Калифорния. През 80-те години Sears придобива брокера на дребно Dean Witter Reynolds и брокера на недвижими имоти Coldwell, Baker & Co. Въпреки това Sear’s се проваля в основната си дейност, свързана с търговията на дребно, тъй като Walmart и Target открадват пазарен дял. Възходът на Amazon официализира падението на Sear’s и през 2018 г. компанията подаде молба за обявяване в несъстоятелност.
Преди новата спестовна сметка на Apple, захранвана от Goldman Sachs, ежедневните парични възнаграждения от разходите по кредитната карта на Apple се депозираха автоматично в Apple Cash – предплатена цифрова карта, съхранявана в цифровия портфейл на iPhone и издавана от Green Dot Bank. Амбицията на Apple беше Apple Cash да се превърне в начин, по който клиентите да изпращат пари чрез iMessage по същия начин, по който потребителите използват Venmo на PayPal или CashApp на Block.
Компанията позиционира цифровия си портфейл да бъде цялостното табло за управление на финансовия живот на потребителите, като комбинира спестявания, peer-to-peer преводи, приложението за безконтактни плащания в магазин tap-to-pay (плащане с докосване) и бутона Apple Pay при онлайн разплащания. Всичко това може да завърши с т.нар. супер приложение, подобно на китайското AliPay, което през 2004 г. започна като цифров портфейл, предлагащ плащания между равнопоставени партньори. Днес AliPay има 1,3 млрд. потребители и множество разнообразни функции, включително плащане на сметки, доставка на храна и закупуване на билети. През втората половина на 2021 г. бизнесът с търговия на дребно на приложението донесъл приходи от 41 млрд. долара. Докато Apple спринтира, за да изгради финансово табло за своите клиенти, интегрирано с iPhone-а, традиционните банки все още се борят да създадат завладяващо потребителско изживяване.
“Банката ще трябва или да се конкурира с Apple, което би било трудно да се направи с портфейл, или да създаде микроуслуги в рамките на различни видове портфейли”, казва Никълс. “Apple формулира това добре със своето цветно и лесно за четене табло, с което много банки имаха затруднения.”
Една причина, поради която е трудно да се конкурираш с дигиталния портфейл на Apple е, че технологичната компания не предоставя на трети страни достъп до чипа за комуникация в близкото поле на iPhone – устройството, което позволява безконтактно плащане на касата в магазина. Ексклузивното право на Apple за плащането с iPhone дава на компанията голямо предимство при преговорите с банките, издаващи карти. Когато Apple Pay стартира през 2014 г., банките се съгласиха да плащат на Apple 0,15% от транзакциите с кредитни карти, което представлява по-голямата част от приходите от цифровия портфейл, съобщава The Wall Street Journal.
Господството на Apple при плащането с докосване е особено главоболие за конкурентните цифрови портфейли, включително Google Pay на Android. Твърди се, че Google не получава такси за транзакции от ползватели. За разлика от Apple, Google позволява на други компании да активират плащане с докосване на телефоните с Android.
През 2021 г. Google отмени плановете си да пусне разплащателна сметка, свързана с цифровия портфейл. Приложението, наречено Plex, беше обявено като табло за управление, което да помогне на потребителите да следят финансите си, и беше разработено заедно със Citigroup.
Приложенията за peer-to-peer плащания Venmo и CashApp също не могат да предлагат плащането с докосване на iPhone, което означава, че потребителите трябва да добавят карта Venmo или CashApp към портфейла си в Apple, за да ги използват в магазина, вместо да плащат директно от приложенията. И двете приложения пуснаха опции за плащане с QR код в магазина – ход, който има за цел да заобиколи доминацията на Apple при безконтактните плащания. CashApp има предимство, тъй като неговата компания майка може да показва QR кодовете на видно място на терминалите на Square.
Базираната в Скотсдейл компания Early Warning Services, която стои зад Zelle и е подкрепена от седем от най-големите банки за търговия на дребно, включително JPMorgan Chase, Bank of America и Capital One, реши да не се конкурира в магазините със своя перспективен цифров портфейл Paze. Paze е предназначен специално за транзакции в електронната търговия. Клиентите са насочени да “заявят” своя портфейл чрез банковото си приложение, което трябва да е предварително заредено с всички индивидуални карти от участващите банки. След като клиентът заяви своя цифров портфейл, той може да го използва онлайн по същия начин, по който купувачите използват бутоните на PayPal или Apple Pay. Успехът му ще зависи от това колко бързо EWS ще успее да създаде мрежа от търговци, желаещи да активират тази опция.

Доминацията на Apple при плащането с докосване не остана незабелязано от финансовите институции и регулаторите. През юли срещу Apple беше заведено колективно антитръстово дело, в което се твърди, че монополът на iPhone върху плащането с докосване позволява на компанията да начислява прекомерни такси на издателите на карти, т.е. на банките. Миналата година антитръстовите регулатори на Европейския съюз изпратиха на Apple възражения относно изключителното й право на собственост върху технологията за плащане с iPhone.
Новата спестовна сметка на Apple с висока доходност вероятно не е толкова свързана с печалби, колкото с привличането на повече собственици на iPhone във финансовия кръг на Apple и Goldman. Въпреки че два милиарда души по света притежават устройства на Apple, според Айвс по-малко от 10% имат Apple Card. Нетните лихвени маржове може би също не са приоритет за Goldman.
“Те привличат депозити с по-висок лихвен процент, отколкото реално трябва да предлагат, опитвайки се да се конкурират повече с онлайн банки, отколкото с традиционни банки”, казва Стивън Биггар, директор на отдела за изследвания на финансовите услуги в Argus. “Те свиват собствените си маржове, като имат такъв вид продукт.”
По време на предстанвянето на финансовите резултати на Goldman Sachs миналата седмица главният изпълнителен директор Дейвид М. Соломон се похвали за сделката с Apple. “Тя ни дава възможност да задълбочим отношенията си с Apple, да се възползваме от тяхната екосистема и от клиентите, които обслужваме заедно, които са картодържатели и искат да се възползват от лекотата на преминаването към депозитна сметка.” Той не беше толкова ентусиазиран за Marcus, домашният франчайз за потребителско банкиране, който е на седем години и предлага лични заеми и спестовни сметки на обикновени хора. Спестовните сметки на Marcus носят 3.9%, което е с четвърт процентен пункт по-малко от тези на Apple.
“Очевидно сме разгледали много внимателно припокриването между това кой притежава кредитни карти и кой има депозит в Marcus и това припокриване е малко”, каза Соломон. “Ще наблюдаваме внимателно дали има някаква канибализация.”
От 2020 г. насам клонът Platform Solutions на Goldman, който включва потребителското кредитиране и бизнеса с транзакционни операции, е струвал на банката 3 млрд. долара. По време на разговора за приходите си банката разкри, че е продала 1 млрд. долара от необезпечените си потребителски кредити с марката Marcus на стойност 4.5 млрд. долара. Тя все още търси купувач за останалата част. Банката също така разкри, че проучва възможността за продажба на някогашната високопоставена компания GreenSky – финтех компания, предлагаща заеми за подобряване на дома на клиенти на дребно. Goldman придоби GreenSky през 2021 г., когато тя беше оценена на 2.24 млрд. долара. “Продължаваме също така да проучваме стратегически алтернативи в рамките на бизнеса ни с потребителски платформи”, каза Соломон.
“[Goldman] поумня и каза, вместо да харчим всички тези пари за придобиване на клиенти, нека просто си партнираме с огромна екосистема като Apple”, казва консултантът Донован.
Все пак двата мощни бранда ще трябва да действат внимателно, когато става въпрос за регулатори. Службата за контрол на валутата следи отблизо партньорствата на банки с технологични компании, а Бюрото за финансова защита на потребителите вече разследва практиките на Goldman Sachs в областта на кредитните карти. Трябва да се отбележи, че високодоходните спестовни сметки на Apple не могат да надвишават застрахователния лимит от 250 000 долара на FDIC.
“Най-голямата уязвимост на една банка е загубата на доверие. Банковата култура се определя от стабилността, предпазливостта и управлението”, заяви Майкъл Дж. Хсу, изпълняващ длъжността финансов контрольор. “За разлика от тях културата на технологичната индустрия вярва в разрушението, “бързото движение и разбиването на неща” и превъзходството на кода. Начинът, по който тези култури си сътрудничат за насърчаване на отворено банкиране, е от огромно значение.”