Анатомия на иновациите в здравеопазването (снимки)
За втора поредна година Forbes Healthcare Summit събра на една сцена собственици и главни изпълнителни директори на бизнеси в здравния сектор, технологични компании, които създават продукти в сферата на здравеопазването, експерти и инвеститори.
Форумът се проведе под мотото “Анатомия на иновациите”. Пред публика от над 170 души бяха представени интересни дискусии, завладяващи презентации и демонстрации на иновативни продукти, които ни карат да мислим по нов начин за здравеопазването в България и ни откриват завесата за това, което предстои.
През последните години здравната индустрия в България е обект на огромна вълна от инвестиции. В сектора интензивно навлизат нови и нови участници от други области – най-вече технологични и такива, които боравят с големи бази данни.
Нашето желание беше да насочим вниманието именно към тези технологии и към хората, които ги създават. Да покажем добрите примери в сектора. Да дадем думата на предприемачите и организациите, които търсят решения на проблемите в здравеопазването. Да почерпим идеи как в България бихме могли да използваме здравните технологии, за да укрепим инфраструктурата на индустрията, да предложим по-добри превантивни грижи и да направим преживяванията на пациентите безпроблемни.
“Не е тайна, че през последните години здравната индустрия обърна специално внимание на иновациите в няколко аспекта – иновациите в това как една клетъчна или генна терапия може да излекува заболяването с една-единствена доза например. От друга страна, иновациите се отнасят за логистиката на нещата – за това колко бързо един пациент стига от своя дом до нужната медицинска помощ. Иновациите могат да бъдат погледнати и административно – за това колко бързо държавата навлиза и съответно възприема новите дигитални възможности. От страна на хората, които вземат решенията, също трябва да има иновативно мислене, за да се случи тази амалгама, за да може да се произведе накрая един качествен продукт – услуга или дейност, за да задоволи нуждите на всеки пациент”, заяви по време на откриването на събитието водещият Аркади Шарков, макроикономист от Експертния клуб по икономика и политика (ЕКИП).
В рамките на Forbes Healthcare Summit 2023 преминахме през темата за това какъв е пътят на пациентите до новите терапии, като в разговорите се включиха както представители на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, Изпълнителната агенция по лекарствата, асоциации и лекари, така и създател на платформа, която помага на пациентите да намират подходящи за тях клинични изпитвания.
С втората тема разгледахме проблема за медицинското образование в България, като се спряхме на възможностите на симулационната медицина, а в дискусия за това как може да се преобрази образованието на медиците чухме мнението на преподаватели и създатели на програми и на самите студенти. Наред с това се опитахме да разберем дали лекарите могат да са добри мениджъри и какво е необходимо, за да се управлява успешно една от най-големите болници в България. А създател на стартъп в сферата на образователните технологии демонстрира как студентите имат възможност да учат по съвсем нов начин.
Третата част на програмата ни отведе в света на данните и технологиите. Разбрахме защо е толкова важно да се събират и анализират данни в сферата на здравеопазването – това може не само да намалява разхода на средства в сферата, но и да спасява животи, като не пропуснахме да се докоснем и до въпроса за тяхното съхранение.
В рамките на темата се впуснахме още в дейностите по създаване на електронно здравно досие и научихме какви функционалности предстоят оттук насетне. Поставихме въпроса за тенденциите при пазаруването онлайн в аптеки и поговорихме за инвестициите в здравния сектор.
Когато си говорим за технологии, нямаше как да пропуснем и презентация и демонстрация на решение в областта на персонализираната ортопедия, което използва смесена реалност и 3D холограмни модели на костите на пациента, за да навигира хирурзите.
С последната дискусия пък отскочихме чак до Антарктида и разбрахме как телемедицината може да помогне здравни услуги да достигнат до най-отдалечените точки на Земята.
Форумът се осъществи с генералната подкрепа на Sopharma и с подкрепата на AstraZeneca, Roche, Sun Wave Pharma и „Информационно обслужване“, както и в партньорство с Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването, Експертен клуб по икономика и политика и Българска болнична асоциация.