Хърватия разбива митовете за инфлацията и еврото
През последните една-две години многократно слушахме твърдения, че приемането на еврото задължително води до висока инфлация. Тези приказки се увеличиха експоненциално през първите седмици, когато Хърватия влезе в Еврозоната. Обаче изведнъж рязко спряха. Защо? Защото беше доказано, че не са верни.

Нека например сравним Хърватия с останалите страни от региона, които все още не са влезли в Еврозоната. Хърватия има най-ниска инфлация от всички тези страни. Т.е. страната, която влезе в Еврозоната, има най-ниска инфлация в сравнение с останалите страни от региона, които не влязоха в Еврозоната. Точно обратно на митовете, които се разпространяваха.
И не е само темпът на инфлация, но и темпът на намалението й. Не само, че Хърватия има най-ниска инфлация, но тя намалява, откакто страната влезе в Еврозоната. Вместо влизането в Еврозоната да донесе най-голямо увеличение на инфлацията, то донесе най-голямо намаление на инфлацията в Хърватия. Отново нищо общо с пророкуванията. Не само твърденията за Хърватия бяха погрешни, но истината е диаметрално противоположна.

Най-интересното е, че Хърватия не е изключение. Всички други страни от региона, които са влезли в Еврозоната, отчитат абсолютно същото нещо – инфлацията намалява след приемането на еврото. Словения, Словакия, Естония, Литва, Латвия – всички те отчитат по-ниска инфлация в 5-годишния период след приемане на еврото в сравнение с 5-годишния период преди приемането му. Дори страните с ниска инфлация преди приемане на еврото отчитат още по-ниска инфлация след приемането. Без изключение.
Много евроскептици даваха за пример Унгария като страна, която съзнателно е решила да не влиза в Еврозоната, защото има собствена валута и собствена монетарна политика, която я предпазва от висока инфлация. С други думи, тезата беше, че Унгария се справя по-добре от еврото. Обаче ако погледнем графиката, виждаме, че нищо не е по-далеч от реалността. Унгария има най-висока инфлация – не само сред страните от региона, но и сред всички страни от Европейския съюз. Инфлацията в Унгария е два пъти и половина по-висока, отколкото в Хърватия, и близо четири пъти по-висока, отколкото в Западна Европа. Неслучайно в последно време вече никой не дава за пример Унгария.
Не на последно място, евроскептици обясняваха в разгара на енергийната криза, че еврото рязко ще се обезцени и дори ще загине. Парадоксът е, че стана точно обратното – от лятото насам еврото почти непрекъснато поскъпва. Именно когато се твърдеше, че еврото само ще поевтинява, то взе, че започна да поскъпва. В резултат тезата за „загиването“ на общата европейска валута също олекна и тихомълком изчезна от дебата. Както се казва, на лъжата краката са къси.