Интелект Фарма Плюс: Иноватор с добавена стойност
Марк Чепилев, управител на „Интелект Фарма Плюс“, разказва какво превръща един своеобразен стартъп, в една толкова конкурентна индустрия, в успешен бизнес
„Интелект Фарма Плюс“ съществува от повече от 10 години. Разкажете за нейното създаване и как се разви утвърждаването ѝ на българския пазар.
„Интелект Фарма Плюс“ беше създадена през 2011 г. с цел маркетинг, промоция и дистрибуция на лекарства, медицински изделия и козметика. Фирмата стартира като дъщерна на „Интелект Фарма“, която по онова време представляваше продуктите на фармацевтичния гигант Janssen за България. Определено бих казал, че опитът и работната етика, придобити в най-голямата фармацевтична корпорация в света, седят в основата на успеха на „Интелект Фарма Плюс“. Фирмата ни претърпя голямо преструктуриране през 2019 г., когато Janssen отвори отново собствено представителство в България. Повечето ни колеги се преместиха и ни се наложи да започнем от нулата, така да се каже.
Вторият важен фактор е правилният избор на продукти. Ключово за успеха в нашата област е продуктите ти да носят нещо ново, някаква добавена стойност за пациентите. Всички наши партньори са внимателно избрани, така че да предлагат иновативни и ефективни решения за съществуващите заболявания.
Компанията ви се отличава с гъвкава структура, която помага по-бързо вземане на решения. Защо избрахте този подход?
За да успееш като един своеобразен стартъп в една толкова конкурентна индустрия, задължително трябва да си иноватор, да се адаптираш бързо към промените и новостите на пазара. Решихме да променим бизнесмодела си към по-бутикова фирма, ориентирана към екипа. Тоест, хората имат голяма свобода да вземат оперативни решения в хода на работата си. Така се избягва микроменажирането и се постига както голяма близост между служителите в организацията и удовлетворение от работата, така и по-добри резултати.
Този модел изисква голямо доверие към хората, което прави подбора на кадри изключително важен. С гордост мога да твърдя, че в „Интелект Фарма Плюс“ сме успели да изградим един млад, мотивиран и винаги „гладен“ екип, който стои в основата на успеха ни.
COVID-19 пандемията донесе много трудности в различни сфери. Как се справихте с предизвикателствата в този период?
Пандемията и последствията от нея имаха негативен ефект върху повечето бизнеси в страната. Нашият не беше изключение. Поради големия риск за здравето спряхме представителите си в страната от визити и служебни пътувания. Невъзможността да участваме на конгреси и конференции в страната и чужбина също беше голям проблем. Всички тези фактори имат огромно значение за една компания, която е започнала да се развива самостоятелно едва година преди това.
Тогава моментално се преориентирахме към онлайн комуникацията, което се отплати щедро. С разумно управление на разходите успяхме да навигираме успешно през този период – и то без никаква финансова помощ от държавата и без нито едно съкращение или спиране на заплати. Приемам това за голям успех. Сега, след като тези трудни времена са зад гърба ни, вече сме изцяло фокусирани върху растежа и разрастване на портфолиото от продукти и партньори, както и разширяването на екипа ни в страната.
Предлагате на българските пациенти гама нискодозирани цитокини и растежни фактори. Какво е тяхното приложение?
Нискодозираните цитокини и растежни фактори са продукти, произведени от най-големия ни партньор – фармацевтичната комания Guna, Италия. Guna е сравнително млада семейна компания, която вече има присъствие в над 40 държави. Едното от направленията, по които работят учените там, е набиращата все по-голяма популярност физиологично-регулативна медицина. Нискодозираните цитокини попадат точно в тази категория.
Това са лекарства, съдържащи ниски дози интерлевкини и растежни фактори, които са обработени със специално патентована от Guna SKA® технология. Тази технология позволява на продукта да има ефективността на фармакологичната доза, но без страничните ефекти. Всички препарати са синтезирани с помощта на генното инженерство и предлагат на нашите партньори в България достъп до една нова парадигма в медицината, която тепърва ще става част от живота ни.
За лечение на какви заболявания са подходящи?
Нискодозираните продукти на Guna в България позволяват третирането на хронични състояния като витилиго, лек до умерен псориазис, атопичен дерматит, различни форми на алопеция, вирусни инфекции и мускулно-ставни заболявания. Те са важна част от регенеративната медицина, която нахлува бурно и у нас в последната година. Планираме в бъдеще да разширим гамата, за да можем да предложим решения за повече от проблемите на хората.
И другите продукти, които са в портфолиото на фирмата, са с натурален, биопроизход, създадени и изследвани прецизно от научни групи, както и най-съвършените медицински изделия в областта на естетичната медицина, което ни прави лидери в този сегмент.
Завършили сте висшето си образование в чужбина. С какво ви помогна този опит и как решихте да се върнете в България?
Следването в чужбина помага много в изграждането на един млад човек. Откъсването от уюта на дома и познатото те карат да излезеш от зоната си на комфорт и да преодоляваш нови предизвикателства. В същото време научаваш много за себе си.
Комуникацията с хора от друг произход и култура ми помогна да разширя мирогледа си и да съм по-отворен към нови идеи. Зад решението ми да се върна в България и да навляза в семейния бизнес стои възможността да работя и да се уча от най-добрите в индустрията. Комбинацията от усвоеното в чужбина и придобития практически опит ме правят изключително мотивиран да работя върху моето лично развитие и това на компанията.
Вярвам, че България предоставя такива реални възможности и много млади хора, дипломирали се в чужбина, тепърва ще избират да се връщат и да градят перспективна кариера в родината си.