Как лидерите могат да отключат креативността на екипите си
Иновациите са ключът към успеха в бизнеса, но може да е трудно да се създаде постоянна иновационна култура в една организация, не на последно място защото самият творчески процес може да бъде едновременно предизвикателен и изтощителен. Шестима експерти споделят своите тайни за насърчаване на служителите си да бъдат креативни.
-
Създайте психологически безопасна култура на обучение
“Когато говорим за това как лидерите могат да стимулират иновациите и креативността, е лесно да се съсредоточим върху индивидуалните характеристики на лидера”, казва Джилиан Пиланс, директор на изследователския отдел на Corporate Research Forum. “Визионери ли са? Генерират ли нови идеи?”
И все пак изследване на Corporate Research Forum установява, че организационният контекст, създаден от лидер, е много по-важен от неговите лични характеристики. Лидерите трябва да създадат психологически безопасна култура на обучение, която подканя служителите да изпробват нови идеи.
Психологическата безопасност – термин, популяризиран от професор Ейми Едмъндсън от Harvard Business School – се отнася до организационен контекст, в който хората се чувстват сигурни да поемат рискове и да правят грешки. “Основополагащ за това е лидерски подход, който насърчава хората да говорят, задават въпроси и споделят идеи”, казва Пиланс. “Казано по-просто, лидерите трябва да създадат среда, в която служителите се чувстват комфортно, че идеите им ще бъдат приветствани, а не осмивани.”
Пиланс споделя, че лидерите могат да установят психологическа безопасност чрез създаване на култура на доверие и взаимно уважение. Те могат да постигнат това, като пълноценно присъстват в разговорите, на линия са за разговори, признание, че не знаят всичкo и използване на грешките като възможност за обучениe. Тя заключава: “Всичко това ще спомогне за създаването на култура, в която служителите се чувстват сигурни, че могат да експериментират, да правят грешки и да се учат от тях – основни предпоставки за творчество и иновации.”
-
Бъдете по-човечни
“Ако искаме да върнем иновациите и адаптивността в нашите организации, лидерството трябва да претърпи революция”, казва Адам Кингъл, автор на книгата Sparking Success: Why Every Leader Needs to Develop a Creative Mindset. “Организациите ще се променят само дотолкова, доколкото техните лидери са готови да се променят, а това може да бъде предизвикателство, защото като висши ръководители цял живот сме се учили да успяваме по определен начин – в много случаи подражавайки на лидерите над нас.”
Кингъл твърди, че клиентите и служителите все повече очакват от лидерите да бъдат по-човечни в работата си. “Когато станете креативен лидер, това трябва да означава да вземете хората си със себе си на това пътешествие”, казва той, “да предаваш емоции и да създаваш яснота и подходяща среда за една компания, която е насочена към човека.”
Когато лидерите внезапно се променят, без да предоставят контекст, те могат да объркат или разочароват своите екипи”, предупреждава Кингъл. Той казва, че упражняването на творческо мислене е свързано с полагането на основите на организация, която е толкова човешка, колкото и всеки човек в нея. Нещо повече, има пет стъпки за осигуряване на личен и колективен успех: развийте вдъхновяваща лична визия; не се страхувайте да включите емоции в комуникацията; привлечете необичайното и различното в екипите си; управлявайте инициативи леко, дайте възможност за адаптация и итерация; бъдете любезни.
-
Използвайте устойчивостта, за да стимулирате творчество
Марк Карни, специалният пратеник на ООН по въпросите свързани с климата и финансирането, определи прехода към нисковъглеродна икономика като “най-голямата търговска възможност на нашето време”.
Изменението на климата е най-големият тест за днешните лидери, според Солитер Таунсенд, автор на книгата The Solutionists: How Businesses Can Fix The Future. “Търсенето на решения само ще се засили през следващия бизнес цикъл”, обяснява тя.
Устойчивостта решава и друго голямо предизвикателство, пред което са изправени лидерите: мотивацията. “След пандемията мотивацията на служителите в различните индустрии рязко спадна”, обяснява Таунсенд. “”Голямата оставка” е най-очевидният симптом на лошия морал, като има липса на иновации, пропуски в креативността и спад в производителността.”
Тя продължава: “Единствено в социалните и екологичните инициативи тенденцията не е такава. Особено за служителите от поколението Z, които в преобладаващата си част се интересуват от устойчивост, показването на това как творчеството и иновациите имат социална цел може да разпали въображението по начин, който не е възможен от друга тема.”
-
Поглед към периферията
“Бизнес лидерите трябва да излязат от традиционните си зони на комфорт и да насърчават екипите си да търсят творчество, иновации и растеж в периферията на обществото”, предлага д-р Хелън Едуардс, автор на книгата From Marginal to Mainstream: why tomorrow’s brand growth will come from the fringes – and how to get there first.
Едуардс твърди, че маргиналните модели на поведение – като различен начин на сън, натуризъм, приемане на протеини от насекоми, погребване на близки вкъщи и крайна пестеливост – се практикуват от малък процент от населението и поради това обикновено се игнорират от бизнеса. “Те се пренебрегват, защото изглеждат безперспективни, непроверени, странни или дори отблъскващи”, казва тя. “Пренебрегват се, защото остават маргинализирани.”
Въпреки това хората от периферията могат да посочат пътя към нови иновации, нови пътища към пазара и създаване на вълнуващи нови категории. “Веганството някога беше маргинализирано”, посочва Едуардс. “Сега е разрастващ се сектор на стойност над 23 млрд. долара, който стимулира иновативни решения и нови идеи в областта на храните, напитките, облеклото, свободното време и опаковките.”
Подобно на веганството, поведенията и начините на живот, които се срещат в периферията, могат да пробият и да наберат популярност – и този ръст не е случаен. “Има знаци, улики и мотиви, които можете да потърсите, за да разберете и да забележите вълната, преди тя наистина да избухне”, казва Едуардс. “Можете да бъдете една от компаниите, които участват от самото начало, обслужвайки тази нововъзникваща и разрастваща се нужда. Какво е необходимо? Желанието и смелостта да погледнете, да разберете и творчески да си представите решенията, които да помогнат по пътя.
-
Погледнете извън балона си
“Екипите зациклят, когато доминира определено поведение”, казва Джереми Кембъл. Той цитира някои основни “убийци на креативността” като груповото мислене, страха от провал и синдрома “не е измислено тук”.
“Тези черти мутират в утвърдените екипи”, твърди Кембъл и съветва лидерите да бият тревога, ако чуят дългогодишните служители да заявяват: “Опитахме това и преди, но не се получи.”
Кембъл вярва, че лидерите, които искат да дадат тласък на креативността, трябва да променят мисленето си от “Нашия свят” към “Нашия свят плюс”. Под това той разбира получаването на идеи, решения и иновации в света ви извън балона ви. Как вашите проблеми са били решени другаде? Какво са направили други компании в същата ситуация? Как те въвеждат иновации в други сектори? Как технологиите или данните и изкуственият интелект могат да променят вашия подход?
“Създайте сесия за идеи, на която на никого не е позволено да убие идея”, предлага Кембъл. “Вместо това всеки, който се изкаже, трябва да предложи по-добра.”
Той добавя: “Не позволявайте на доминиращите гласове да доминират. Най-добрите идеи често могат да дойдат от най-новите и най-различни гледни точки в екипа.”
-
Създайте екип от мечтатели
“Креативността е процес, а не събитие”, твърди Крис Грифитс, съавтор на The Creative Thinking Handbook и основател на приложението Ayoa, което работи с изкуствен интелект. “Понякога свързваме креативността с големи събития: пробив по време на разговор или забавен, енергичен уъркшоп. Разбира се, това са творчески моменти. Но да не забравяме, че креативността започва в човешкия мозък. И най-добрият начин да го ангажирате е като отделите време на ума да се разхожда.”
Грифитс казва, че причината, поради която този подход понякога се посреща със скептицизъм е, че предизвиква статуквото. “Като ръководители може да е трудно да насърчим екипите си да отделят време за мечтаене”, обяснява той. “Може да звучи като губене на време – особено в епохата на хибридната работа, когато нивата на доверие могат да бъдат ниски, но истината е, че това е най-добрият начин за насърчаване на креативността.”
Колко от нас получават най-добрите си идеи, докато пътуват до работа или си вземат душ? “Съществуват множество проучвания, които доказват връзката между мечтаенето и творчеството, продуктивността и цялостното подобряване на познавателните способности”, казва Грифитс. “Така че като ръководители е време да насърчаваме екипите да мечтаят повече – независимо дали става дума за излизане на разходки или за това да им позволим да прекарват времето си в рисуване. Творческите резултати ще говорят сами за себе си.”