Лидерите на бизнеса мотивират хората да се променят
Участниците в дискусията „Предпоставки за устойчиво развитие“, по време на Forbes ESG Summit, модерирани от Александър Христов, управляващ партньор в „Параграф 42“, разискваха отговорностите на бизнеса при прехода към по-зелено и социално отговорно бъдеще. „За новите бизнеси представлява сериозен риск, при други води до отчаяние, защото е много трудно реално нещата да се случат в голям мащаб“, каза Боян Рашев, управляващ партньор в Denkstatt. Той допълни, че въпреки големите усилия на много заинтересувани страни, цифрите показват, че все още въглеродните емисии на световно ниво продължават да растат.
Според Марина Стефанова, ръководител МП „Отговорно и устойчиво управление“ към Стопански факултет, СУ „Св. Климент Охридски“, обаче лидерите на бизнеса са онези двигатели, които имат изключително тежката и отговорна задача да открият рисковете и да могат да мотивират хората да се променят. „Сега сме в началото на пътя и това, което се вижда, не е светлина, но можем да вървим напред дори и с малки стъпки“, добави тя.
„България и светът все още се нуждаят от енергийни ресурси, които са достъпни, които са надеждни и същевременно искаме те да са чисти. Именно затова трябва да намерим баланса кога именно да ускорим инвестициите и развитието на новите проекти или кога да забавим с риск да загубим ценно време, а това е най-трудната дилема пред бизнеса в настоящия момент“, каза по време на дискусията Ваня Иванчева, изпълнителен директор на Shell България.
Мнението на Весела Вълчева-МакГий, управляващ партньор на Triple Green Building Group, е, че при всяка успешна ESG политика, независимо дали сте индивид, или сте управител на компания, зелените сгради допринасят за опазването на околната и вътрешната среда, а всички тези неща повишават жизнеността, трудоспособността и намаляват отсъствията поради болест.