Консиерж 2.0
Българската платформа за дигитален консиерж TouchMenu ускорява своята международна експанзия с привлечена инвестиция от 370 хил. евро

Усещането да се настаниш в ресторант и да ти се наложи да чакаш, за да бъдеш обслужен, вероятно е познато на мнозина. То оставя горчив вкус там, където трябва да има наслада за сетивата. Това кара Тодор и Пламена Бобеви да потърсят решение, което да облекчи обслужващия персонал и да съкрати времето, прекарано от клиента в чакане.
Тодор Бобев (41) е програмист с дългогодишен опит, живял и завършил образованието си в САЩ, където идеята един ден да има собствен бизнес става неизменна част от неговата рецепта за щастие. Той обаче е наясно с рисковете, свързани с това, да започнеш свое начинание, което го кара дълго време да отлага. Неговата най-голяма подкрепа е съпругата му Пламена, чиято успешна кариера в сферата на счетоводството дава финансова сигурност на семейството. „Аз винаги съм усещала, че Тодор няма как да е щастлив, ако работи, за да сбъдва чужди мечти“, казва тя.
С нейното насърчение Бобев започва разговори с редица хора в ресторантьорския бранш, чрез които събира достатъчно храна за размисъл и съставя списък с набор от функционалности, които биха решили част от наболелите проблеми. Така преди повече от пет години се ражда и идеята за TouchMenu – дигитално меню за ресторанти, позволяващо на клиентите да се запознаят с него, да поръчат и да плащат, без да бъдат обслужени от сервитьор.
Началото е трудно и колебливо, тъй като секторът не е твърде отворен към иновации, а клиентите остават все така привързани към хартиеното меню. „Просто технологично още не беше дошло времето на дигиталното меню“, казва Бобев.
През 2020 г. обаче коронавирусът изцяло променя правилата на играта. Именно във времето, в което ограничаването на човешкия контакт бе световен приоритет, ползите от дигиталното меню стават трудни за отричане, дори от скептиците.
По това време към проекта се присъединяват Георги Мачканов и Виктор Сергиев, които стават съдружници в бизнеса. Мачканов е бивш колега на Бобев и помага за техническата част от нещата, докато Сергиев има богат бизнес опит и помага за структуриране на фирмата и процесите.
Освен ресторантите пред TouchMenu се открива и изцяло нова ниша. „Веднага разпознахме зараждащата се необходимост от дигитализация в хотелите и много бързо адаптирахме софтуера така, че да ни даде възможност да работим с тях“, казва Бобев.
С навлизането в новия сегмент бързо започва да става ясно, че потенциалът за развитие е огромен. От клиентите валят желания за нови функционалности – като запазването на маси в ресторантите на хотела, които по това време работят с ограничен капацитет и изхранването на гостите става на смени, разработват се функционалности за спа центровете, за обратна връзка от клиента и други.
Компанията обаче среща трудност с намирането на точния човек за продажба на продукта. „Аз съм такъв човек, че не вярвам, че има нещо, което не може да бъде свършено, и реших да видя кое точно е толкова предизвикателно в продажбата на TouchMenu“, казва Бобева.
В средата на 2021 г. напуска работа и посвещава цялата си енергия на TouchMenu. „Тогава станахме членове на всякакви браншови организации и започнах да посещавам всякакви събития, на които присъстват нашите потенциални клиенти“, казва тя.
С течение на времето създадените контакти започват да дават резултат и клиентите на TouchMenu нарастват не само в България, но и в чужбина. QR кодовете на компанията започват да се появяват на стените на хотели от веригата „Хилтън“ в Кабо Верде, Тунис и други, а общата бройка клиенти надвишава 60.
Благодарение на тези резултати в началото на тази година TouchMenu успя да привлече и първата си инвестиция – 370 хил.евро, която оценява компанията на приблизително 2 млн. евро. Най-големият инвеститор в рунда е фондът за рисков капитал NV3, който придобива дял от около 14.7%.
На първо място компанията ще инвестира сумата в разширение на екипа. Техническият екип ще бъде увеличен с цел да бъдат разработени нови функционалности. Сред тях е модул за комуникация между вътрешните екипи в хотела. „Виждаме 5-звездни хотели, в които управителите са част от 5-6 различни чат групи в разнородни приложения и нямат никаква проследимост на комуникацията“, казва Бобев.
Голяма цел пред TouchMenu е и международната експанзия, която първоначално ще е фокусирана върху Югоизточна Европа. Друга важна нова дестинация е Дубай, който ще помогне на компанията да задържи своята натовареност в месеците, в които хотелите в нашия регион са в активен сезон и фокусът от развитието им се измества към обслужване на посетители.
Големите предизвикателства занапред са свързани именно с глобалната конкуренция и темпото на развитие. Наскоро два чуждестранни конкурента на TouchMenu набират по 10 млн. евро всеки, което от компанията виждат като нож с две остриета. „Виждаме великолепно потвърждение за това, че нашият продукт има пазар, но в същото време и предизвикателство, защото при развитието на технологиите скоростта е изключително важна“, казва Бобева.