BeyondWork отличи най-добрите работодатели в България
Как подобряването на работната среда и удовлетвореността на колегите се отразява на устойчивото бизнес развитие? Има ли работеща формула как целите на компанията и целите на служителите ѝ стават общи? Как промените в света около нас се отразяват на начина, по който работим? Това са въпроси, които постоянно търсят отговор – и са в основата на BeyondWork, основания в България проект, който е част от глобалния тренд Future of Work.

Тези въпроси бяха засегнати и на форума на BeyondWork, който в партньорство с Forbes в началото на май 2023 г. вдъхнови гости и участници. Включиха се изпълнителни директори на водещи компании, HR експерти и лидери на мнение. В края на събитието проектът отличи най-добрите работодатели в България в различни индустрии и така затвори кръга на първия си успешен сезон.
Изследването на BeyondWork обхвана десетки български компании. Служителите в тях попълваха комплексен въпросник от 74 въпроса, обобщени в 8 категории – фактори, които научно доказано имат пряк ефект върху удовлетвореността на служителите.
Всички участвали организации получиха от BeyondWork анализ и конкретни препоръки за управленския екип как да подобрят нивата на удовлетвореност в екипите си.
Компаниите с най-високи резултати в своите индустрии пък получиха статуетка и правото в следващата година да се брандират като „BeyondWork Работодател на годината“. Именно техните служители се доказаха като най-удовлетворени и ангажирани в съответната индустрия.
Кои компании се отличиха от останалите?
В категория „Услуги“ статуетката получи Tavex. Българският клон на водещата компания за търговия на благородни метали и валута в Северна Европа е основан през 2009 г. и към момента оперира с общо 7 офиса в София, Варна, Бургас и Пловдив.
В сектор „Производство“ отличието взе „Домейн Бойар“ – първата частна винена компания у нас след прехода. Секторът показа най-високи нива на грижа от страна на компаниите, когато служителите имат нужда от помощ.
След оспорвана борба за първото място в категория „Разработка на софтуер“ наградата спечели CleverPine. Българската ИТ компания се отличи в очаквано силно конкурентната среда. Проучването на BeyondWork показа, че компаниите от сектора отделят внимание на всички 8 фактора, които имат пряко отношение към удовлетвореността на служителите на работното място.
От сцената основателката на проекта Велина Куманова сподели искреното си щастие, че след две години работа по платформата е намерила съмишленици в лицето на бизнеса, които оценяват колко е важно да се грижат за удовлетвореността на своите служители.
„В днешната динамика на работната среда и тенденцията за липса на кадри в почти всички индустрии лоялните служители са ключът за успеха на всяка компания“, каза тя.
„Мисията на BeyondWork е да достигнем до всяка една компания в България, без значение от нейния размер и индустрия. Така с екипа искаме да помогнем изграждането на нов стандарт за условията, взаимоотношенията, мениджмънта и културата на всяко работно място“, каза още Велина Куманова.
Именно това е и мотивацията й да създаде BeyondWork като платформа и механизъм за обективно измерване на удовлетвореността на служителите. За разработката на методологията помагат двама учени – Георги Янков, водещ международен експерт в психометрията, и Валентина Долмова – социален и организационен психолог.
Форумът на BeyondWork: нови идеи за Future of Work
BeyondWork обаче е повече от само едно проучване на удовлетвореността на работното място. Терминът „платформа“ сякаш е по-подходящ като описание, особено в контекста на мисията на проекта да спомогне за новия стандарт за взаимоотношенията в компаниите – а и амбициите за международно разрастване в бъдеще.
Тази платформа намира своя смисъл и в обмена на различни идеи за настоящето и бъдещето на работното място, който достигна своя апогей на първия годишен форум на BeyondWork. Четирите дискусии събраха на сцената лидери на мисълта от различни бизнес сфери и грабнаха публиката.
Работната среда като основа за устойчив бизнес успех
Първият панел се фокусира върху насоки и добри практики за създаване на компания, която наистина поставя нуждите на служителите си в центъра на своята дейност. Мария Шишкова – управляващ съдружник в AIMS Human Capital, провокира главни изпълнителни директори да споделят своя опит и техники за успех.
Александра Мечкова – CEO на Telerik Academy, сподели своя опит:
„Когато се грижиш за хората, те са готови да дават повече и така бизнесът е по-устойчив и успешен“, каза тя.
Николай Киров – CEO на Centellion Ltd., даде своята формула за промяна на корпоративната култура от автократична към по-свободна и модерна среда – за изграждане на лоялен екип първо трябва да задаваш въпроси и да се вслушваш в отговорите. Така могат да се открият реалните поводи за недоволство и да се намерят правилните решения. За ползата от технологиите в сплотяването на служителите сподели опита си Калоян Куманов – Co-CEO в NIK. Той отличи комуникацията като ключов фактор за приобщаване и предаване на ценностите на компанията още при наемането на нови хора. В NIK дори вече са изпробвали виртуален асистент, базиран на изкуствен интелект, който помага в онбординг процеса. Всички панелисти споделиха мнението, че постигането на баланс между желанията на служителите и целите на организацията е от ключово значение за успеха.
Work-life balance и грижа за менталното здраве
В дискусията за мечтаното работно място в бъдеще участие взеха Венцислава Николова – стратегически партньор в подбора на таланти и ръководител на Център за знание в Econt, Златина Кушкиева – управляващ съдружник в HR Consulting Partners I U Matter Corporate Wellness, Деница Стоянова – мениджър ЧР Балкани в AstraZeneca, и Петър Торнев – управляващ директор на технологичния център на Accenture Bulgaria.
Под модераторството на Елина Желева – изпълнителен директор и управляващ партньор на launchlabs Sofia, участниците се обединиха, че гъвкавостта при избор на това колко и кога да изработваш, е ключова. Те споделиха, че на задълженията трябва да се гледа като на постигнати цели и изпълнени задачи, а не къде и кога са свършени, както и че работното място на бъдещето ще дава възможност да работиш за различни проекти и компании.
Според панелистите също така развиването на нови умения като креативност и емоционална интелигентност у служителите ще е водещо за адаптиране на организациите към промените, които настъпват със стремглавото навлизане на новите технологии.
А постигането на повече свобода и баланс между работата и личния живот ще става все по-важно за удовлетвореността на хората.
Третият панел на форума засегна темата за грижата за менталното здраве. В бързината на съвременния свят и постоянното състезание с времето и конкуренцията все повече компании осъзнават нуждата да предпазят хората си от бърнаут и емоционална умора. Мнения по темата споделиха Венелина Гетова – психолог, пърформанс коуч и основател на NotYourTerapy, Диана Костова – ръководител „Обучение, развитие и мотивация“ в Kaufland Bulgaria, Веселина Стойчева – директор управление на таланти в Musala Soft, и Евелина Павлова – радио- и тв журналист и социален предприемач. Дамите на сцената се обединиха около тезата, че инвестицията в менталното здраве трудно може да бъде оценена в преки ползи за компанията, но е от стратегическо значение за ангажираността и дългосрочното задържане на служителите.
Какво ще промени изкуственият интелект?

Гореща дискусия предизвика използването на ChatGPT. Дали изкуственият интелект ще измести естествения и ще остави хиляди хора без работа, или можем да използваме умния асистент за по-голяма продуктивност на собствения си труд? Доброслав Димитров – председател на УС на БАИТ и БАСКОМ и съосновател на Imperia Online, е убеден, че чатботът може да донесе ползи за всяка една индустрия, стига хората да се учат и да го използват правилно. Личният му опит показва, че в последния курс с програмисти, който е изцяло обучен да работи с ChatGPT, производителността се е вдигнала пет пъти.
Според Доброслав настоящият момент е ключов за компаниите, които искат да са успешни в бъдеще, защото технологията е нова и се развива изключително бързо.
Хората трябва да се научат да работят с нея, да й дават правилните въпроси и задачи, за да подобрят своята работа и да са сигурни, че няма да ги измести.

Ивайло Йоргов – управляващ директор в GemSeek, пък застъпи тезата, че най-тесните специалисти са по-лесни за подмяна от автоматизирани процеси и че бъдещето е на служителите с по-широка експертиза. Той оприличи въвеждането на изкуствения интелект с това на ядрения синтез, който може да бъде използван както положително за създаване на енергия, така и разрушително – за атомна бомба. По думите му ChatGPT може да бъде полезен във всяка една индустрия и професия и няма как да се ограничи присъствието му на териториален принцип, каквато забрана въведе Италия наскоро.
И двамата участници в панела споделиха, че трябва да има много по-сериозни и мащабни дискусии в момента, с които да се търси най-ефективният и подходящ начин за използване на изкуствения интелект като помощник в работата на хората.
Защо има смисъл служителите ни да са удовлетворени?
Четирите полезни и интригуващи дискусии в рамките на форума очертаха най-актуалните тенденции в развитието на работната среда. Формулата за успех на всяка компания е различна, но в основата й винаги стои удовлетвореността на служителите. Защо е важно тя да бъде измервана и кои са факторите, които ѝ влияят, и каква е връзката с постигане на целите на организацията – на тези въпроси отговор от научна гледна точка дадоха учените, създали изследването на BeyondWork, Валентина Долмова и Георги Янков. Двамата експерти споделиха знания и опит, натрупани в дългогодишната им работа.

Удовлетвореността може да звучи като абстрактно понятие, като персонално усещане, което трудно се дефинира. Но Валентина и Георги използват научен подход, за да определят точно от какво зависи и да я измерят в конкретни параметри. Така те стигат до 8 сфери, които са от ключово значение за всеки служител на работното му място.
Според Валентина Долмова е важно компаниите да се стремят към подобряване на всичките осем фактора паралелно, защото за всеки човек те имат различна тежест в различен момент от кариерата. Заплащането и развитието може да са по-важни за човек в началото на професионалния му път, а овластяването да придобие по-голям смисъл на по-късен етап. Но по думите на Георги Янков нагласите към лидерите е водеща във всеки етап и най-голям брой хора напускат дадена работа именно заради неудовлетворение от ръководителите си.
Дали и как обаче ангажираността на служителите се отразява върху резултатите на компанията? Този отговор вероятно си задава всеки мениджър, преди да вземе решение да инвестира в удовлетвореността на хората си. Учените дават категорични данни в подкрепа на тезата, че доволните служители работят с повече мотивация и по-ефективно, което е в основата на дългосрочното и устойчиво развитие на организацията.
Те цитираха проучване, което показва, че шансовете за успех на компании, в които служителите са с високо ниво на ангажираност, се удвояват спрямо тези с ниско ниво. В различните показатели на измерването – като производителност, рентабилност, качество и оценка на клиентите – се наблюдава разлика от 10 до 25% в представянето на двата типа компании. По думите на Георги, ако те бъдат овладени, т.е. ако тези със слабо мотивирани служители инвестират в тяхната удовлетвореност, това ще подобри значително резултатите им.
Оценката на служителите е най-голямото признание за успеха на една компания
Технологиите са ценен ресурс и помощник в управлението на всяка организация, но най-важният фактор за успеха й са служителите. Тяхната ангажираност с целите и ценностите има пряко отражение върху резултатите. Това прави наградите „Работодател на годината“ толкова ценни за лидерите във всяка категория. И тримата представители на победителите благодариха на своите екипи за високата оценка.
„Този вид награда е много ценна, защото идва от нашите колеги и ценностната система, която е застъпена от ден едно“, споделиха от Tavex. За да стигне до отличието „Работодател на годината“ в сферата на услугите, компанията прилага дългосрочна и последователна политика за мотивиране на служителите си. На първо място се фокусира върху постиженията, а не върху неуспехите. Когато хората получават признание за добре свършена работа, подобряват и останалата част от дейностите си. Отскоро имат практика и да празнуват успехите си заедно – всеки трети петък в месеца се събират в офиса, за да отбележат някоя победа, в компанията на хубава музика и напитки.
Според Мартин Михайлов – директор Бизнес развитие и директор Експорт, високата ангажираност на хората в „Домейн Бойар“ се дължи на факта, че компанията им дава свобода. Той отдава наградата „Работодател на годината“ в категория „Производство“ на това, че винарната успява да задържи дългосрочно служителите си.
Основателите на третия голям победител – Clever Pine, признаха, че са се включили в проучването, за да получат валидация от служителите си за това, че наистина създават добри условия и корпоративна култура, както те са смятали. Отличието „Работодател на годината“ в категория „Разработка на софтуер“ вече им дава потвърждението, че са наели правилните хора, които се разпознават с целите на компанията и с тях самите.