Apple се присъединява към нарастващ списък от компании, които се борят с използването на ChatGPT от служители
Apple е забранила на служителите си да използват ChatGPT и други базирани на AI услуги като Copilot на Github, които помагат на разработчиците да пишат код, съобщава Wall Street Journal. Забраната произтича от опасения относно начина на обработка на данни от посочените платформи за изкуствен интелект, които са собственост или са финансово подкрепени от конкурента на Apple, Microsoft, тъй като може да компрометира собствения код на Apple или други чувствителни данни.
Конкурентният производител на смартфони Samsung въведе подобна забрана за ChatGPT и други AI инструменти по-рано този месец, след като откри случайно изтичане на чувствителен код от инженер, който го е качил в ChatGPT.
През януари Amazon забрани на служителите да споделят какъвто и да е код или поверителна информация с чатбота на OpenAI, след като компанията е открила примери за отговори на ChatGPT, които приличат на вътрешни данни на Amazon.
През февруари JPMorgan Chase строго ограничи вътрешното използване на ChatGPT, за да избегне потенциални регулаторни капани при споделянето на чувствителна финансова информация с платформа на трета страна.
Повечето компании, които забраняват използването на AI инструменти на трети страни, са загрижени за това как услуги като ChatGPT и Bard на Google съхраняват споделени с тях данни. Другото притеснение произтича от факта, че повечето чатботове и AI услуги разчитат на информация от потребителите, за да обучат моделите си и могат случайно да предоставят чувствителна информация на трети страни, без дори да знаят за това.
Въпреки че ChatGPT предлага на потребителите начин да деактивират запазването на истории на чатове, той не е включен по подразбиране. Също така не е ясно дали изтриването на чат има някакво въздействие, ако дадена услуга вече е използвала разговора за обучение на своите модели.
Струва си да се отбележи, че тези забрани на AI инструменти от някои компании не произтичат непременно от по-широки опасения относно самия изкуствен интелект, а по-скоро от това как притежателите на AI платформи на трети страни като OpenAI, Google и Microsoft ще обработват техните данни, споделени в тези услуги. В материала на Wall Street Journal се отбелязва, че Apple работи върху свои собствени инструменти за изкуствен интелект, ръководени от бившия служител на Google Джон Джанандреа.
Въпреки че някои компании ограничават използването на AI услуги, няколко други вече са започнали да добавят подобни инструменти към своя работен процес. Goldman Sachs – една от банките, които ограничават използването на ChatGPT от служители – разкри, че използва генеративни AI инструменти, за да помогне на разработчиците на софтуер да пишат и тестват код.
Консултантската фирма за управление Bain & Company обяви по-рано тази година, че интегрира генеративните инструменти на OpenAI в своите системи за управление. Други изразиха оптимизъм относно използването на силата на изкуствения интелект, като казаха, че вярват, че той може да замени значителна част от тяхната човешка работна сила.
В четвъртък британският телеком BT Group заяви, че планира да замени най-малко 10 хил. служители – предимно хора с роли за обслужване на клиенти и управление на мрежи – с инструменти, базирани на AI през следващото десетилетие. По-рано този месец изпълнителният директор на IBM Арвинд Кришна каза, че компанията ще спре да наема хора за работни места, които AI може да изпълнява.