JAMBA: Фондация с мисленето на бизнес
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Основателите на фондация „Сошъл Фючър“ Йоана Колева и Ива Цолова помагат на хора с различни възможности да придобият нови умения и да си намерят работа. Обученията при тях са безплатни, а фондацията, по-известна с инициативата JAMBA, сама изкарва бюджета си

Годината е 2016-а, Йоана Колева и Ива Цолова виждат поредния човек, който прекрачва прага на фондация „Заслушай се“, за да попита на жестов език за работа. Колева и Цолова са част от фондацията, но не знаят как да помогнат. Мисията на „Заслушай се“ е различна. Организацията допринася за равен достъп до информация за хора с увреден слух, но не следи пазара на труда.
Без да казват една на друга, всяка прави свое проучване. Не намират никакви възможности в интернет, но си валидират, че има търсене не само от глухи хора, но и такива с напълно различни вродени увреждания или вследствие на инциденти.
Един ден Йоана Колева решава да сподели с Цолова идеята си. Така откриват, че и двете са си мислели да създадат онлайн платформа, която да помогне на хората с различни възможности да намерят работа. Година по-късно основават фондация „Сошъл Фючър“, по-известна с инициативата JAMBA (от старолатински, означава подкрепа). Под нейната шапка днес са проведени стотици обучения за професионални и меки умения. Освен това участниците в тях могат да затвърждават наученото в социалните бизнеси на фондацията. Те са производство на ароматни свещи и сапуни, кетъринг агенция, социално кафене, маратонът Run2Gether и обучения за бизнеса.
Чрез тези бизнеси се генерират приходите на фондацията, за която работят седем човека в България и четири в представителството в Австрия. Бюджетът на българската „Сошъл Фючър“ за 2023-та е 600 хил. лв. Над 90% от тази сума се покриват от самата фондация, а останалите средства идват от дарения.
Цолова (32) и Колева (38) доказват, че неправителствените организации могат и без дарения, а това им носи редица награди. Ива Цолова е част от клас 2016 на селекцията „30 под 30“ на Forbes България и на европейско ниво в клас 2018. Йоана Колева е отличена в класацията Business Elite’s „40 under 40“. Освен това с фондацията първо място в категория Обществена дейност на Forbes Business Awards 2018.
За да стигнат дотук, Йоана Колева и Ива Цолова не пестят енергия, не са го правили и в началото. През 2017 г. първоначалният вариант на идеята им е за дигитално пространство, което да среща хората с различни възможности и бизнеса.
Година по-късно обаче се оказва, че това решение не може да се валидира. От една страна, бизнесът и хората с различни възможности имат притеснения да се срещнат. А от друга – кадрите са неподготвени и не отговарят на очакванията.
„Теми като социално предприемачество, които ни се струват много добре познати днес, тогава не бяха, казва Ива Цолова.
СПОМНЯМ СИ, ЧЕ КОГАТО ОБЯСНЯВАХ НА НЯКОГО С КАКВО СЕ ЗАНИМАВАМЕ, ИЛИ НЕ НИ РАЗБИРАШЕ, ИЛИ НИ КАЗВАШЕ ДА СЕ ОТКАЖЕМ.”
Колева и Цолова обаче предпочитат да опитат още веднъж. За целта сменят подхода си. Залагат на обучения, но ги правят едва когато се появи обява за работа и имат кандидат, който може да навакса необходимите умения. За целта си партнират с компании в сектора, които им осигуряват място, лектор, а понякога и менторство.
С този план печелят първия си клиент EY България и получават комисиона за назначенията. „Оказа се по-трудно да стигнем до хората с увреждания, защото те също не ни познаваха. Ние не сме сдружение на големи организации. Хората не разбираха защо една фондация с шарено лого и странно име е тръгнала да решава системен проблем“, казва Колева.

За да си осигурят бюджет за каузата, стартират паралелно още инициативи.
ЕДНА ОТ ТЯХ Е МАРАТОНЪТ RUN2GETHER, В КОЙТО ГРАЖДАНИ БЯГАТ ЗАЕДНО С ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ.
Първото му издание е през 2018 г. и оттогава е ежегодно. Тази година се провежда на 27 май от 10:30 ч. пред Националния дворец на културата (НДК).
Друг проект на фондацията е кариерен форум за хора с различни възможности. Привличат 400 души с увреждания и 20 изложители. Следващата година надминават тези постижения с 1000 посетители и 27 изложители. Въпреки силната посещаемост и приходите за фондацията за двете години по този начин едва трима души си намират работа. Затова Йоана Колева и Ива Цолова не правят следващо издание.
През 2019 г. Ива Цолова се премества във Виена заедно със съпруга си. Това обаче не я отказва от „Сошъл Фючър“, дори напротив. С Колева основават представителство в Австрия, което оглавява Ива Цолова. Там социалната политика на самата държава е много по-добре развита. Въпреки това по време на пандемията Цолова открива, че липсват обучения в сферата на информационните технологии за хора с различни възможности. Така си избират фокус.
Паралелно в България Йоана Колева мисли как местната фондация да не забавя темпото. „В началото седях на дивана и се чудех какво да направя. Всичко беше в застой и трябваше да бъда креативна. Така започнахме обучения за бизнес организации, как да приобщят и включат хора с различни възможности в техните екипи. Освен това започнахме производство на сапуни и свещи, кетъринг агенция и предприемаческа академия за жени с увреждания и майки на такива деца.“
Обученията, които са основната им дейност, продължават под формата на онлайн формат. За да улеснят достъпа до тях, когато обстановката се нормализира, кандидатстват за общинско място и го печелят през 2021 г. Успяват да го обзаведат чрез целеви дарения. Днес Колева го описват като „вкъщи извън вкъщи“. Там четири дни от седмицата има обучения, освен това се правят ароматни сапуни и свещи и част от кетъринга.
Следващата стъпка пред фондация „Сошъл Фючър“ е представителството в Австрия да приложи добрите практики от България и да печели само бюджета си. Колева и Цолова работят по това заедно, като вече не се изненадват, че едновременно им хрумват едни и същи идеи.