Forbes отличи училищен стартъп на финала на Тийноватор
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
За пета година Тийноватор даде шанс на ученици от 10 и 11 клас да влязат в обувките на предприемачи. На финалното състезание тази година 450 участници представиха 70 иновативни бизнес идеи, а жури от инвеститори и партньори на програмата отличи победителите. От Forbes България избрахме екипа на SoTeen и неговата обучителна видео игра по предприемачество за тийнейджъри League of Entrepreneurs.
Създателите на League of Entrepreneurs Ива Милушева (11 клас), Мелани Петровска (11 клас), Михаил Маджаров (11 клас), Иваело Луканов (10 клас) и Ема Комитова (10 клас) използва геймификация (метод за прилагане на игрови елементи – бел. ред.), за да мотивират техни връстници да развиват основни умения за предприемачеството. „League Of Entrepreneurs е образователна видеоигра, в която играчът развива свой виртуален бизнес. Освен това управлява средстава си, докато развива уменията си в предприемачеството чрез решаване на куизове и тестове, които му носят точки и пари в играта“, обяснява Михаил Маджаров.
Със своята бизнес идея SoTeen решава още един проблем – не всички класове имат предмет „Предприемачество“ в училище. „Заради Тийноватор разбрахме какво е наистина предприемачеството. Аз обаче нямам такъв час, а мисля, че е важно да учим такива неща”, казва Мелани Петровска от 133 СУ ,,А. С. Пушкин”, гр. София.
Мелани Петровска и Ива Милушева са съученици. Запознават се с останалите от отбора на SoTeen през януари 2023 г. по време на Тийноватор Уикенд на идеите. Тогава мислят първоначалната концепция зад бизнес идеята. Помага им предишният опит на Михаил Маджаров. Той е разработчикът на играта и учи в Софийската професионална гимназия „Джон Атанасов“.
„ОТ МАЛЪК МЕЧТАЯ ДА СЪМ ИЗОБРЕТАТЕЛ. ИСКАМ МОИТЕ РЕШЕНИЯ ДА ПОМАГАТ НА ХОРАТА ВЪВ ВСЕКИДНЕВИЕТО ИМ.
Преди бях запален по видео игрите. После превърнах това в страст да измисля игра, която ще насърчава играчите да развиват добрите си качества”, казва Маджаров. Решителността да изпълни мечтата си миналата година му носи първо място в категория Демо на игра с надпреварата по клуба по интереси „Разработка на видеоигри“, който се проведе с подкрепата на ARC Academy.
За шест месеца в програмата на Тийноватор SoTeen успяват да проучат пазара на видео игри, да валидират има ли нужда на него от тяхното решение, да развият инвеститорска презентация и да създадат работещ прототип. По време на събитието гостите можеха да се отбият до щанд на екипа и да видят сами какви са мисиите и как се изпълняват.
По време на състезанието се раздадоха още награди. Журито от инвеститори беше в състав Камен Банковски от Vitosha Venture Partners, Бистра Кирова от Sofia Angels Ventures, Станислав Сираков от LauncHub и Богомила Гълъбов от PostScriptum. На първо място те класираха Free B – продукт, който предоставя възможност за зареждане на батерия на телефона по време на излет или разходка. Продуктът се закачва на презрамките на раницата и генерира енергия от слънчевата енергия и топлината на тялото.
Второто място взе Home Box Tea. Екипът продава чай от планински билки в биоразградима опаковка, в която има семена и може след употреба да бъде засадена. Учениците от този отбор имаха и специален щанд на събитието, на който продаваха продукта си. На почетната стълбичка се качи и AgroRica Drone. Екипът е от Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ и предложи смарт услуга в селското стопанство. Чрез дронове иноваторите ще анализират състоянието на посевите и ще дават препоръки за тяхното възстановяване в случай на болести.
Специални награди дадоха и останалите партньори на „Тийноватор“ – Updata One, София Тех Парк, UniCredit Bulbank, LimeChain, The Recursive. Големите мащаби и разнообразието от различни бизнес идеи (някои вече и с демо) са резултат от опита на програмата. „Тийноватор“ стартира през учебната 2018/2019 г. по идея на фондация „Прознание“. Михаил Баликов и основателят на Българския център по предприемачество в България Лари Бийл решават да съчетаят знанията си и да създадат проект, който е насочен не към студентите или младите предприемачи, а към учениците.
„Гордеем се с постиженията на „Тийноватор“ и с това, че свързва ученици от десетки градове, които работят заедно за първите си бизнес проекти“, каза Зорница Миткова, управляващ директор на „Тийноватор“.
ПРОГРАМАТА Е МОСТ МЕЖДУ БЪЛГАРСКОТО УЧИЛИЩЕ И БЪЛГАРСКИЯ БИЗНЕС.
Двете си дават взаимно сили, вдъхновение, идеи и нови знания и нашата амбиция е да правим Тийноватор с все по-голям обхват и да насърчаваме компаниите в България да обръщат внимание на младите хора, защото в техни ръце е икономическото ни бъдеще”, каза още Миткова.