Да намериш талант в купа CV-та
Меки умения е термин, който набира популярност от много години и вече едва ли има кандидат за работа, който да не го е чувал. Как се измерват меките умения обективно, обаче е въпрос, на който малцина могат уверено да отговорят. Именно с тази задача се е заел българският стартъп Pleggi, който предлага един нов тип инструмент в помощ както на кандидатите за работа, така и на самите компании.
Историята на компанията се корени в горчивия личен опит на нейните основатели. Пътят на Йонко Минев (28) и Цветелин Николов (27) се пресича в УНСС, където двамата записват да учат Бизнес администрация. Те са сред отличниците на випуска и когато решават да потърсят работа, с която да подпомогнат издръжката си, тръгват с високи очаквания. Реалността обаче ги хваща неподготвени. „Ходих на много интервюта, но получих отговор – нямаш опит, няма как да стане“, казва Николов.
В крайна сметка студентите успяват да си намерят работа, но процесът оставя траен спомен. Когато двамата започват съвместна работа по поредната курсова работа, свързана с управлението на малкия бизнес, те си припомнят тези си несполуки и решават да открият метод за оценка на кандидатите, който дава шанс на тези с подходящи умения, макар и да нямат опит. Така през 2018 г. се ражда идеята за Pleggi.
Макар преподавателят по конкретния проект да има съмнения за реалната приложимост на идеята, с подкрепата на част от другите си преподаватели двете момчета се записват за участие в конкурса на Junior Achievement, който впоследствие печелят. За целите на конкурса към Минев и Николов се присъединяват още няколко човека, които да поемат различни отговорности, свързани с функционирането на бъдещата компания.
Кратко след това обаче става очевидно, че екипът трудно може да продължи да функционира, поради разминаване в амбициите на отделните членове. В самия край на своята бакалавърска програма съмишлениците започват работа, но не всички намират мотивация да продължат и допълнителната работа за превръщането на Pleggi в реалност.
Така Минев и Николов прибягват до изпитаната рецепта – успешното партньорство в академични проекти се оказва добър индикатор за това дали съответните хора могат да имат продуктивни взаимоотношения и в работна среда. Минев решава да потърси своите съученици Стефан Карабалиев (27) и Денис Сяров (27). „Те имаха добра идея и ни убедиха, че може да работи, а ние имахме техническите умения да я превърнем в реалност“, казва Карабалиев.
Така през 2019 г. екипът насочва своите усилия в разработването на базова версия на продукта, която може да бъде осъществена без значително външно финансиране и е достатъчна за събиране на информация за определяне на последващата стратегия за развитие. Като част от процеса, Pleggi влиза в партньорство с компанията за разработка на психологически тестове Prometriks. „Главната ни идея беше да проверим дали нашите игри работят коректно, дали събират правилните данни“, казва Карабалиев.
Ключова роля за успеха на този процес изиграва партньорството на Pleggi с няколко местни университета, което помага за набиране на доброволци, които да попълнят тестовете и да преминат през игрите. „И макар да бе трудно да съберем хора, които да попълнят тест със 100 въпроса, истинското предизвикателство беше да ги накараме да се върнат две седмици по-късно и да го повторят, за да покажем надеждност на резултатите във времето“, казва Николов.
В крайна сметка продуктът минава през валидация от над 1000 уникални потребителя и през 2021 г. е готов да бъде показан пред широкия свят. В процеса на усъвършенстване на платформата чрез консултации с HR специалисти Pleggi намира и своите бъдещи първи клиенти. „Ние правехме подобрения спрямо тяхната обратна връзка, а с течение на времето те припознаха продукта“, казва Николов.
Голям позитив за екипа се оказва и нормализирането на онлайн срещите по време на пандемията, което помага за провеждането на голям брой в рамките на един ден. Така Pleggi не е ограничен и териториално, което позволява на компанията да разшири списъка с потенциални клиенти.
Към монетизацията на продукта екипът подхожда по начин, верен на първоначалната мисия. Поглеждайки към един от най-близките си конкуренти – личностните психометрични тестове, Николов установява, че компаниите са възпрепятствани да ги прилагат масово, тъй като заплащането е на брой проведен тест. Именно затова Pleggi въвежда месечен абонамент с неограничен брой кандидати, който да улавя всеки талант в купа CV-та.
С първите клиенти идва и първата обратна връзка, която индикира, че добавената информация за меки умения и личностни характеристики значително улеснява подбора на кадри, особено на най-ниското стъпало, където кандидатите често нямат богат опит.
Освен това продуктът спестява на компаниите и време, като автоматичният алгоритъм за оценка за съответствие на база предварително зададени критерии отсява най-подходящите хора за всяка отворена позиция. „Според обратната връзка нашият продукт върши за 20 минути това, което иначе трудно би се случило и за 2 часа“, казва Николов.
Това не остава незабелязано и в самия край на 2022 г. Pleggi привлича първата си външна инвестиция. Фондът за рисков капитал „Витоша Венчър Партнърс“ инвестира 50 хил. евро. Компанията отвори и новата година с нова инвестиция от 25 хил. евро от „Иновейшън Кепитъл Фонд“.
Двете инвестиции оценяват компанията на 2 млн. лева, а апетитът на Pleggi не спира дотук. По думите на Николов общото привлечено финансиране предстои да нарасне до 170 хил. евро, като към „Витоша Венчър Партнърс“ и „Иновейшън Кепитъл Фонд“ ще се присъедини още един фонд за рисков капитал, както и частен инвеститор.
Финансирането ще помогне на екипа да надгради продукта, като направи възможна и интеграцията му с големи платформи за проследяване на кандидати за работа и кариерни платформи. „Искаме да се фокусираме там, където сме силни, и да си партнираме, за да дадем още повече добавена стойност, която решава реални проблеми“, казва Карабалиев.
Гледайки напред, основните предизвикателства пред компанията са свързани с изграждането на устойчива и скалируема инфраструктура. От Pleggi не подценяват и важността на защитата на личните данни, като винаги се опитват да са с крачка напред в сравнение с изискванията на бързо променящото се законодателство в сферата.