Успехът на ефективната комуникация
Радослава Ганозова, асоцииран директор „Корпоративни комуникации и брандинг“ в „Тева“, поставя ефективната комуникация като съществено средство за успеха и растежа на всяка организация
Комуникациите имат значителна роля в развитието на всеки бизнес. Каква е вашата визия?
Твърдо вярвам, че ефективната комуникация е от съществено значение за успеха и растежа на всяка организация. Ключовата роля на комуникациите е в осигуряване на постоянен обмен на информация както в самата компания, така и в отношенията между компанията и обкръжаващата я среда.
Добрите комуникации са основа за добра координация между екипите и колегите; добрите решения се взимат в добър комуникационен климат; добрата комуникация повишава ефективността на управлението и насърчава сътрудничеството вместо вътрешна, нездравословна конкуренция. Добрите комуникации имат ключова роля в създаването и поддържането на корпоративната култура и неформалните взаимоотношения между членовете на екипа. Комбинацията от всички тези фактори влияе върху всеки бизнес.
Кариерата ви е свързана с комуникациите. Кои са проектите, които ви изведоха напред?
Сред най-успешните проекти в кариерата си оценявам процеса по ребрандинга на „Балканфарма“ в „Актавис“. Когато през 2006 г. се присъединих към „Актавис“, познаваемостта на бранда беше близо 6%, на ниво prompted awareness. 10 години по-късно „Актавис“ вече беше един от най-разпознаваемите фармацевтични брандове у нас. Друг проект, който оценявам високо за развитието на моята кариера, беше предизвикателният процес по интеграция на „Актавис“ и „Тева“. Сложен и чувствителен процес от организационна гледна точка, в който помагах за обособяване на най-точната, навременна, подходяща, съобразена със спецификите на аудиторията комуникация. Този интеграционен процес провокира у мен решението да се развивам в областта на организационната психология.
С какво организационната психология е полезна в комуникациите и в бизнеса като цяло?
Организационната психология се фокусира върху подпомагането на компаниите да оценят уменията, способностите, възприятията и потенциала на служителите за постигане на целите на организацията, като същевременно допринасят за тяхното човешко и професионално развитие. Организационните психолози изучават как се вземат решения, колко ефективна е организационната комуникация и как членовете на екипа си взаимодействат и си сътрудничат. Познаването на отговорите на тези и други въпроси помага на лидерите да преценят къде да променят системите и динамиката, за да направят бизнеса си по-добър.
Как ковид промени комуникациите?
Дигитализацията завладя в голяма степен комуникациите. Новините се разпространяват изключително бързо, което е огромно предизвикателство за комуникационните специалисти. Прекарваме повече време в Zoom, Teams и други дигитални платформи или социални медии, отколкото да комуникираме на живо. Като комуникационен професионалист и като човек не бих искала да вярвам, че на личното взаимодействие, на комуникация, базирана на емпатия, съпричастност, се гледа като на реликва от миналото.
Какви приоритети в комуникацията изведе фармацевтичният сектор по време на пандемията?
Никога не е имало такъв апетит за новини за здраве и наука и това постави фармацевтичната индустрия и комуникационните специалисти в предизвикателна ситуация. От опита си мога да споделя, че по време на пандемията, а и след това нашата комуникация се насочи в голяма степен към подобряване на здравето и предотвратяване на заболявания. Все по-актуална стана темата, че грижата за пациента е нещо повече от медицина. Грижата е съпричастност, човечност, достойнство и състрадание. В „Тева Фармасютикълс“ поставяме на фокус и т.нар. болногледачи – хора, които се грижат за болни членове на семейството си или са такива по професия. Да се грижиш за болен човек, не е лесно, болногледачите също имат нужда от помощ, грижа и емпатия.
Какъв е подходът в „Тева“ към жените на върха?
„Тева“ има силен ангажимент за приобщаване и разнообразие (Inclusion and Diversity), като голяма част от този ангажимент е свързан с мястото на жените, техните постижения в компанията. Жените в „Тева“ имат възможност да създават, оформят и следват своите професионални пътеки. Над 60% от служителите на мениджърско ниво в „Тева“ в България са жени, които имат зад гърба си изключително интересен и успешен кариерен път.