Ръката на Железния човек
От малък Анакин Али е израснал с филмите за супергерои и неограничените възможности на техните костюми и технологии, най-впечатлен е от сцена от Железния човек, в която героят на Робърт Дауни Джуниър само с движение на ръката променя настройките на костюма, сменя презентации или движи обекти. Анакин е решен да провери дали може да направи подобна технология наистина.
С тази цел 18-годишният ученик от Математическа гимназия „Баба Тонка“ в Русе започва да участва в различни състезания по програмиране и предприемачество, за да разработва продукта, откривайки нови функционалности, приложения и партньори. Заедно с приятелите му Иван-Александър Златков и Митхат Мустафов създават учебната компания AIMv2, към която по-късно се присъединява и Никол Георгиева. Отборът е полуфиналист в националното състезание на Junior Achievement Bulgaria и продължава към финала с иновативния си продукт GloPy.
„Ръкавицата GloPy е 3D принтирано изделие със сензори, които изпращат сигнали към приложение на компютъра и то от своя страна изпълнява предварително зададени команди“, казва Анакин и дава базов пример, че с движение на ръката по време на презентация може да се смени слайдът. Подчертава обаче, че не се конкурират с кликъра за презентиране, а съсредоточават усилията си във VR и AR технологиите и гейминг индустрията, която се разраства заради компании като Meta и Oculus.
„Ръкавицата изпраща сигнали по наклона Х, Y и Z, които се използват във виртуалната реалност“, казва Анакин. Тя използва готови команди и в гейминга може да се прилага за различни действия – например с натискане на бутон да се извади меч, да се влезе в кола и т.н. Ръкавицата е разработена като аксесоар към VR сет за игра.
Екипът на компанията печели първа награда от своето училище в хакатон по софтуер и хардуер, след това се включва в Startup Factory – инкубатор за предприемачески идеи в Русе, а впоследствие и в инкубатора на PARA – Професионалната асоциация по роботика и автоматизация. Печелят финансиране и менторство и започват реалното разработване на прототип и тестване на технологията.
С помощта на тези партньори успяват да разработят медицинското приложение на ръкавицата. Сензорите в нея получават данни от силата на дърпане, която всеки пръст упражнява. Това е изключително ценно при рехабилитация след счупване на ръката, необходимост от раздвижване или други състояния, които засягат подвижността и силата на пръстите. Сензорите и жироскопът в ръкавицата засичат колко може да издърпа пациентът, а данните се изпращат към компютъра и лекаря, за да прецизира последващото лечение и терапия. Менторът им в Русе е компанията за индустриални роботи „Сивико“ ООД, която им помага в намирането на най-правилните материали и решения за този продукт. А веднага след завършване на продукта ще стане техен официален бизнес партньор.
Анакин е много щастлив, че компанията им вече има толкова много партньори, въпреки че е все още в много ранен стадий, „само на един учебен срок“. Той и колегите му разработват всички аспекти на продукта – за първоначалното представяне на прототип използва ръкавицата за колело на сестра си, около която закрепя сензори и платка с изолирбанд. Впоследствие започват да разучават 3D принтирането и по-функционални начини за закрепване и захранване на елементите. „Идеята беше най-лесната част, въпросът след това е как да се осъществи“, казва Анакин, който е твърдо решен да отговори и надмине очакванията на всички ментори и организации, които са повярвали в идеята им и са вложили средства и време в нея. „Важно е не само заради нас, но и заради всички бъдещи събития, които са ценни за предприемачите. Важно е да покажем, че от продуктите ни има смисъл.“
След финализиране на прототипите екипът тръгва по специализирани изложения, за да събира обратна връзка и да се запознава с хората в сектора. Това ще се случва паралелно със завършването на училище и кандидатстването в университет в специалност „Софтуерно инженерство“, казва Анакин, който е кръстен на Анакин Скайуокър от „Междузвездни войни“ – създателят на робота C-3PO.