Съветът “Следвай страстта си” пречи на жените да се занимават със STEM
Младите хора често са съветвани “да следват страстта си”, избирайки кариера. Ново проучване показва, че този съвет може да ограничи избора им и да допринесе за липсата на жени в областта на STEM.
Съоснователят на Apple Стив Джобс препоръча през 2005 г. на завършващия випуск от Станфордския университет да следва своята страст във вдъхновяваща реч. “Трябва да откриете това, което обичате… Вашата работа ще запълва голяма част от живота ви и единственият начин да бъдете истински удовлетворени е да вършите това, което смятате, че е страхотна работа. А единственият начин да вършите страхотна работа е да обичате това, което правите. Ако все още не сте го открили, продължавайте да търсите. Не се задоволявайте с това, което сте намерили”, казва Джобс.
Той не е единствен. Подобен съвет се дава в речите при започване на работа, в книгите и в блоговете от десетилетия. Доказателство за нарастващата му популярност е фактът, че през 2019 г. вероятността фразата “следвай страстта си” да се появи в англоезични книги е четиридесет пъти по-голяма в сравнение с 1990 г. Въпреки че подобни съвети са много разпространени в САЩ, в други държави насоките към младите хора често се фокусират върху намирането на перспективна работа, която да осигурява добри доходи и сигурност.
Изследователите сравняват как съветите “Следвай страстта си” и “Следвай парите” влияят върху избора на професия и сфера на обучение. Те откриват, че първият води до по-големи различия между половете. Проучването, публикувано в Journal of Personality and Social Psychology, установява, че когато и учениците, и възрастните са били насочвани да “следват страстта си”, са избирали области, които в по-голяма степен са съответствали на очакванията за техния пол. Жените са предпочитали работа в сферата на изкуствата или здравеопазването. Мъжете – в науката и бизнеса. С други думи, жените са били по-склонни да избират стереотипно женски сфери, а мъжете – стереотипно мъжки.
Въпреки това, когато участниците са посъветвани да мислят за сигурността в работата, печеленето на пари и други практически проблеми, разликите между половете в избора на професия и област на обучение намаляват. Жените, получили този съвет, са били по-склонни да се насочат към доходоносни кариери в доминирани от мъже области на STEM като компютърни науки и инженерство.
Оливър Сий, водещ автор на проучването и изследовател на потребителското изживяване в Google, коментира как този на пръв поглед безобиден вдъхновяващ съвет, предлаган на ученици и завършващи студенти, може да доведе до сегрегация на половете на работното място. “В идеологията “Следвай страстта си” не се споменава полът, но въпреки това може да доведе до тези резултати за полово разделение. И се замислям в какви други аспекти от живота ни сме били повлияни и би се стигнало до подобни резултати”, казва той. Сий е завършил проучването, докато е бил дипломант във Вашингтонския университет.
Въпреки откритията си изследователите не предлагат на търсещите работа да се откажат от щастието и да се изберат стабилна, добре платена работа, която ненавиждат. Вместо това предполагат, че съветите за следване на страстите могат да накарат жените да пренебрегнат доминирани от мъже области като потенциални “страсти”, без да им дадат справедлив шанс. Хората често решават за страстите си въз основа на стереотипи, като не разполагат с практически доказателства какви са те в действителност. “В следствие идеологията “Следвай страстта си” може да ограничи хората до определени области, вместо да им даде възможност да изследват други сфери, които да ги “запалят”, обобщават учените в своя доклад.
Сий не вярва в идеята, че мъжете и жените имат изначално различни интереси поради своята биология или полова идентичност. “Съществува тенденция да се гледа на интереса като на нещо, което е присъщо, или което живее във вас. Но аз мисля, че социализацията оказва силно влияние върху това, от което се интересуваме”, обяснява Сий. В резултат на различната социализация и опит жените и мъжете развиват уникални интереси. Казвайки на хората да следват страстите си, ги насърчаваме да се придържат към интересите, които вече са развили, вместо да търсят нови.
Други проучвания също стигат до заключението, че “Следвай страстта си” може да не е най-добрият съвет за търсещите работа, защото внушава, че страстите са фиксирани и непроменящи се. Изследователите са открили, че някои хора вярват, че основните им интереси никога няма да се променят. Други смятат, че те се развиват и променят с течение на времето (това схващане е познато като теория за растежа на интереса). Принадлежащите към втората група имат по-здравословен поглед и са отворени за изследване на повече области. “Теорията за растежа кара хората да изразяват по-голям интерес към нови области, да предвиждат, че преследването на интереси понякога ще бъде предизвикателство, и да поддържат висок интереса си, когато възникнат трудности”, твърдят тези изследователи.
За да вдъхновим започващите нова кариера да разширят хоризонтите си, трябва да им съобщим, че интересите не са фиксирани и могат да се развиват с течение на времето. В речта си при откриването на учебната година в Колумбийския университет през 2015 г. инвеститорът Бен Хоровиц преобръща типичния съвет, казвайки на дипломиращите се студенти: “Не следвайте страстта си”. Той ги предупреждава, че страстите се променят с времето и хората не са непременно добри в това, което ги вълнува.
Хоровиц поставя под съмнение схващането, че да правиш това, което обичаш, води до успех. “Ако запитате хиляда успешни хора, всички те ще кажат, че обичат това, което правят. И така, общото заключение на света е, че ако правите това, което обичате, ще бъдете успешни. Но ние сме инженери и знаем, че това може да е вярно. Но също така може да се окаже, че ако сте успешни, обичате това, което правите. Просто обичаш да си успешен.”
Автор Ким Елсесър