Агенти на блокчейн кредити
Чрез блокчейн базираната платформа на Credefi Иво Григоров и Валентин Димитров се стремят да улеснят достъпа на 1/3 от малките и средните предприятия в ЕС до свеж капитал
В периоди на кризи лесното и бързо намиране на свеж капитал е ключово за оцеляването на бизнеса. Малките и средните предприятия (МСП) са най-застрашени в такива моменти. В същото време те представляват 99% от всички стопански организации в Европейския съюз. За да им даде сигурно решение, блокчейн платформата Credefi свързва света на цифровите активи с компаниите, които имат нужда от капитал.
„Ние се стремим да бъдем универсален портал за МСП към децентрализираните финанси (DeFi), като заменим остарелите, бюрократични и прекомерно регулирани банкови услуги с бързо, гъвкаво и потребителски ориентирано решение за финансиране“, казва Иво Григоров, изпълнителен директор на Credefi. Той обясни, че има недостатъчно кредитори, които да удовлетворят нуждата на МСП от дългово финансиране. Заради това все повече малки компании се обръщат към алтернативни методи на заемане на средства, като peer-to-peer и crowdlending/crowdfunding. Така Credefi предлага още по-иновативен подход чрез използването на блокчейн технологията.
Не е изненада, че финансирането на МСП е важен приоритет за Европейския съюз. Освен това иновации като отворения банков стандарт отварят съвсем нови възможности за ФинТех финансиране на МСП.
„Недостигът на дългово финансиране в МСП сектора в ЕС достига $176 милиарда. Credefi решава проблема, като свързва света на дигиталните финансови активи с фиатната икономика. Платформата използва ликвидност, предоставена от пазара на дигитални финансови активи, като по този начин дава достъп до така необходимите средства за финансиране“, казва Валентин Димитров, съосновател и оперативен директор на Credefi.
Бизнес моделът на стартъпа позволява на кредиторите да генерират приходи от фиатната икономика, като по този начин премахва волатилния риск на лихвените проценти от присъщата за пазарите на дигитални активи нестабилност. Това го прави изключително привлекателна алтернатива на традиционните финансови продукти и услуги за кредитори и за кредитополучатели.
С мисъл за всичко това Григоров и Димитров основават Credefi в началото на 2021 г. в България, за да позволи на МСП да получават достъп до финансиране по по-бърз и достъпен начин. „Искахме да създадем нов, иновативен модел на кредитиране, който е по-достъпен, по-бърз и по-гъвкав от традиционните финансови институции. И го постигнахме чрез технологии като блокчейн и смарт контракти, за да осигурим сигурността и прозрачността на трансакциите, както и за да намалим излишните такси и бюрокрацията“, казва Григоров.
Още от първия ден стартъпът има за цел да трансформира сектора за алтернативно финансиране в ЕС. За да се случи това, Димитров и Григоров решават основната дейност на новия им бизнес да бъде в Литва и Естония. „Изборът на Литва и Естония е свързан с най-различни фактори. Основните от тях бяха благоприятните регулаторни условия, наличието на нужната инфраструктура и технологии, наличието на талантливи специалисти в областта на блокчейн и ФинТех“, казва Григоров.
Освен че разходите за създаване и управление на бизнес в тези страни са по-ниски в сравнение с други държави – членки на ЕС, тези държави регулаторно също имат предимства. „Те са проактивни в разработването на законодателство в подкрепа на растежа на блокчейн индустрията. Това дава спокойствие на компании като нашата“, казва Димитров.
Въпреки предимствата, които идват от работата в Литва и Естония, това не спасява предприемачите от предизвикателството да намерят съмишленици. Блокчейн индустрията е сравнително нова и има недостиг на подготвени експерти. Ситуацията става още по-трудна, когато се изисква от част от тези хора да заемат лидерска позиция и да помагат за изграждането на екипа.
Credefi дава заеми в рамките на минути. За да не попаднат средствата в грешни ръце, още през 2021 г. Димитров и Григоров започват работа с международната компания за анализ на данни Experian. „Чрез платформата за вземане на решения на Experian извличаме необходимата информация за кредитополучателя и правим оценка на кредитния риск. Това иновативно решение ни позволява да сме по-ефективни“, казва Иво Григоров.
Той обяснява, че заради големите количества данни, с които работят, в бъдеще ще бъде възможно да се интегрира изкуствен интелект и машинно обучение за автоматично вземане на решение при заявка за кредит. Това решение ще оптимизира не само времевото протичане на процеса по кредитиране, но и печалбите им.
От разговора на екипа ни с тях ясно се вижда, че те са убедени в бъдещето на блокчейн технологията. Според тях това е иновация, която ще даде технологични възможности на всички икономически сфери. За да си гарантират място в него, влагат много усилия в сигурността на услугите си. „Технологията, която използваме, е фокусирана предимно върху сигурността на кредиторите и заемополучателите. Затова създадохме 3-слоен механизъм, уникален за платформата и единствен в индустрията, в която оперираме“, казва Григоров.
Освен по сигурността, Credefi работи усилено по разширяването си в ЕС. Целта на стартъпа е да увеличи броя на потребителите и да осигури по-голяма ликвидност за МСП.
Успоредно с това Григоров, Димитров и екипът им продължават да развиват и подобряват технологичната инфраструктура с цел оптимизация и по-ефективни продукти и услуги.
„Нашата мисия е да продължим да правим иновации и да предоставяме авангардни решения. Затова следващата ни цел е да надградим с нова версия на платформата“, казва Димитров. Стремежът на Credefi е тя да включва иновативни финансови инструменти, специално таргетирани към финансовите институции. Освен това ще има нови услуги, които ще предоставят на потребителите платформа „всичко в едно“ за техните финансови нужди.