Семейните конфликти в една компания
Едва 30% от семейните бизнеси преминават към второто поколение. Една от основните причини за това са конфликтите. Те могат да възникнат от различия в ценности, цели или визии за бизнеса и най-накрая да доведат до провал на бизнеса.
Конфликти могат да възникнат, когато членовете на семейството имат различни идеи за това как трябва да бъде управляван бизнесът. Например единият съдружник може да иска да се фокусира върху растежа и разширяването, докато другият – да иска да поддържа бизнеса в настоящия му размер. Тези различия могат да създадат напрежение и разногласия, които да бъдат трудни за разрешаване.
Друг източник на конфликти в семейните компании е въпросът за лидерството и контрола. Когато текущият собственик се готви да предаде бизнеса на следващото поколение, могат да възникнат разногласия относно това, кой ще поеме ръководните роли и как ще се вземат решения. Това може да доведе до борба за власт, които със сигурност ще навредят на бизнеса.
Семейните конфликти могат да възникнат и от лични проблеми и динамиката в семейството. Например някой се чувства, че е бил третиран несправедливо по отношение на възнаграждението или признанието, това може да създаде напрежение и недоволство, което със сигурност в крайна сметка ще навреди и на бизнеса. Членовете на семейството могат да внасят и лични проблеми и конфликти в бизнеса, което прави трудно поддържането на професионална и ефективна работна среда.
Разрешаването на конфликтите в едно семейство или между съдружниците в една семейна компания е от съществено значение за успеха й. Комуникацията е ключът, а членовете на семейството трябва да бъдат подтиквани да изразят своите притеснения и да работят заедно за намиране на решения. В някои случаи може да се наложи да се ползва външна помощ, като посредник или бизнес консултант. Важно е да се установят ясни роли и отговорности за всеки един член на семейството и да се гарантира, че всички се третират справедливо и с уважение.
Ако не може да се намери начин да се разрешат тези конфликти, то тогава на-доброто решение би било по най-бързия начин да се пристъпи към продажбата на компанията. Един бизнес е трудно да се раздели, но парите за него много лесно се разделят. Колкото повече се бави човек в такава ситуация, толкова по-голяма е вероятността това да се отрази негативно на самия бизнес. В своята 20-годишна практика на M&A консултант съм бил свидетел на десетки такива случаи. Накрая се стига не до продажба на бизнеса, а до продажба на активи. Било то доброволни или принудително от банка.