tbi дава на клиентите свобода, прозрачност и иновации
Питър Барон, CEO на tbi, разказва за взаимовръзката между финтех и банките, както и свободата, която новият продукт на банката – neon – предоставя на клиентите.
Питър, какво прави tbi challenger банка?
Най-вече екипът и начинът му на мислене. Не търсим стандартни, „скучни“ банкери. В tbi работят хора, които наистина искат да постигнат значими неща, които искат да оставят своя отпечатък, които искат да променят пазара, които искрено искат да създадат вълнуваща история, които се стремят към най-добрата версия на себе си и към това да създават и предоставят страхотни продукти за нашите клиенти. Накратко – да предизвикат статуквото във финансите.
За да усъвършенства клиентското преживяване и да разбере как да отговори на нуждите на клиентите по най-добрия начин, екипът ни използва най-новите технологии. Крайната цел е да създаваме иновативни решения, продукти, клиентски пътеки, които ще са от полза на клиентите и в крайна сметка ще им спестят време.
Така на търговските ни партньори предоставяме иновативни възможности за финализиране на поръчките, а когато става въпрос за крайните ни клиенти – нашата карта neon е най-добрият пример за това, което правим. Създадохме я в партньорство с Visa и сме първата банка в Югоизточна Европа, която е част от тяхната програма Visa Fast Track.
neon е комбинация от дебитна и шопинг карта, която дава пълна гъвкавост на клиентите да оперират със средствата си без такси, да финансират нуждите си, но и да спестяват парите си. Това е единствен по рода си продукт и честно казано, не познавам много примери в света, които правят ежедневното банкиране толкова достъпно, като същевременно предлагат толкова много други възможности за финансиране.
Как изглежда 2023 г. до този момент по отношение на бизнес резултати за tbi?
Резултатите ни от първото тримесечие показват, че цялостното ни състояние е много стабилно и сигурно. По отношение на финансовите резултати продължаваме да растем, както го правехме през последните години – и по отношение на клиентите, и по отношение на активите и рентабилността ни. Все пак осъзнаваме, че банковата среда през последните няколко месеца не беше лесна. Въпреки че ситуацията на световните пазари не засяга нашия регион, ние сме в индустрия, която преминава през много стрес и е в центъра на вниманието.
Но екипът ни е много опитен и е преминал през редица кризи както в България, така и на други пазари, защото в tbi работят хора от 16 националности. Точно този опит ни позволява да гледаме на това, което се случва в световен мащаб, да го обсъждаме и осмисляме, като същевременно, както е казал Чърчил, „запазваме спокойствие и продължаваме“.
Продължаваме да изпълняваме обещанията си, да предоставяме иновативни решения, да разширяваме портфолиото си от продукти и услуги към клиентите и да развиваме бизнеса си. Вярваме, че като challenger банка с подобна култура имаме големи възможности, ако продължим да работим с нашата стратегия за безопасно управление на риска и откликваме на очакванията на нашите клиенти.
Внедрените финанси са тема, която често повдигате като основна бъдеща тенденция – включително и по време на Forbes Innovation Forum 2022 – какво ще означава това за българските клиенти?
Доскоро имахме банки и всякакви други доставчици на услуги или стоки, които стоят от две различни страни на бариерата. Внедрените финанси позволяват финансовите услуги да бъдат вплетени в клиентските пътеки, така че тези две страни да са много по-свързани. Сега например много хора не мислят за пари, когато си поръчват такси или храна. В tbi също така внедряваме нашите финансови инструменти за клиентските пътеки в електронната търговия, за да могат нашите клиенти бързо и удобно да се сдобият със стоки или услуги на вноски в онлайн магазините на редица търговци в България, Румъния и Гърция. И това е само началото. Ще има толкова много други бизнеси, които скоро ще използват безпроблемно финансовите технологии, за да спестят време на всички.
Често в областта на финтех сферата новите продукти и услуги се предлагат с недостатъци, които трябва да бъдат отстранени в по-късни версии. Кое е по-важно във финтех – скоростта или съвършенството?
Това е труден въпрос, но мисля, че отговорът е в баланса между двете. Смятам, че скоростта е много важна, а и прекаленото мислене не помага да се справиш с всичко. Можем да се учим единствено от експериментирането, от обратната връзка на клиентите и от откриването на това какво работи и откъде идват грешките. Не можем да стоим и да чакаме, докато измислим перфектно решение, защото дотогава пазарът ще е продължил напред.
Нищо в света на технологиите днес не е статично.
Преди хората са успявали да създават, да речем, една дървена маса. И ако е перфектна, тази дървена маса може да издържи столетия. Сега създаваме код, интерфейси, UX, UI. Всичко това непрекъснато се развива, както и очакванията на клиентите. Така че, за да сме успешни днес, трябва сме създали екип, който едновременно е отговорен да предоставя качество, но и се движи възможно най-бързо.
Споменахте, че водещият ви продукт – карта tbi neon – е много удобен за клиентите. Кои са най-използваните функции досега?
Просто е – хората го използват за ежедневното си банкиране, тъй като имаме най-доброто предложение на пазара. Безплатните трансакции в рамките на България в левове и в Еврозоната в евро са функция, която много клиенти оценяват. Разделянето на покупките на вноски също се цени – в момента функцията е достъпна само след покупка, но скоро ще пуснем лимити за пазаруване. Освен това вноските до 3 месеца са с 0% лихва, като се предлагат и опции със срок от 6 и 12 месеца.
Още повече клиентът може да получи достъп до по-големия си лимит във всеки един момент и да го изплати на прозрачни вноски. Тази функция е чудесна, тъй като повечето кредитни карти са много непрозрачни и хората не разбират за какво са таксувани. Да не забравяме и решенията за спестяване, които са интегрирани в neon – дори единствено да държите средствата си в сметката, всъщност ви носят пари. Мисля, че нашето предложение дава на клиентите свобода за ежедневните им банкови нужди, прозрачност и продуктови иновации, което го прави наистина уникално.
Какви функции планирате да пуснете до края на 2023 г.?
Вече споменах предварително одобрения лимит за пазаруване като алтернатива на кредитната карта, който ще бъде пуснат скоро.
До месеци ще се появи и интеграцията на neon с Apple Pay и Google Pay.
Това са иновациите и скоростта на достигане до пазара, за които споменах – никога не оставаме статични и винаги мислим за нови идеи и начини да удовлетворим клиентите.
tbi започна работа в Гърция преди една година. Как виждате развитието на този нов пазар и планирате ли по-нататъшно разширяване?
Гръцкият пазар е много вълнуващ за нас. Екипът ни там е страхотен и вече имаме над 2000 търговски партньори. Работим със Skroutz.gr, най-голямата маркетплейс платформа, Hellas Direct, най-модерната дигитална застрахователна компания, Car.gr и много, много други.
Също така, по отношение на заявленията за финансиране Гърция вече е нашият пазар номер едно, но ние приемаме този факт много предпазливо, защото банкирането е бизнес, свързан със строго управление на риска, трябва ни време, за да обучим клиентите си как работят моделите на финасниране. Виждаме огромен потенциал там. По отношение на новите пазари – Кипър би бил много логична следваща стъпка, тъй като много от нашите гръцки партньори работят там, но няма да навлезем през 2023 г.
Как виждате сегашното състояние на битката между финтех и банките?
Честно казано, никога не съм я виждал като битка, въпреки че много хора се опитват да играят с тази дума. Защото много често доставчиците на технологии се смятат за финтех или истинските финтех доставчици на потребителски услуги най-често са просто един вертикален доставчик на определено решение. Така че сега банките са оценили много добре такива решения и наистина си сътрудничат с тях.
Нещо, което всъщност беше стратегическо за нас в tbi още от самото начало – да бъдем много по-отворени да търсим по-добри решения и винаги да правим нововъведения в клиентските пътеки, като използваме технологията на някой, който е инвестирал много време и много опит в нея, и просто да си партнираме. Но това, което виждаме сега при спада на финансирането от рисков капитал за тези компании, е, че много от тях не са доказали, че имат жизнеспособни бизнес модели, и не могат да се развиват с печалба, така че някои от тях ще прекратят дейност. Други ще бъдат купени като технологични екипи, а ще има и няколко, които вече са набрали скорост и ще продължат да се разширяват.
Мисля, че ситуацията ще бъде много зависима и от пазара, защото на някои пазари има страхотни местни финтех играчи. Ако има пазарна дупка, добрите бизнес модели ще намерят място под слънцето. Но големите традиционни банки също ще се трансформират. Така че, макар че не е битка, мисля, че сме достигнали до един нормален сценарий на конкуренция и бъдещето на финансите ще бъде много интересно.