Ролята на образованието е да създаде балансирана личност
Изпълнителният директор на образователна група „Светлина“ Магдалена Димитрова вярва, че образованието трябва да помага на учениците да се развиват холистично и да се адаптират към съвременния свят
Как вашият личен и професионален път ви доведоха до образователна група „Светлина“?
Частна образователна група „Светлина“ е семеен бизнес, създаден от майка ми. Преди да навляза задълбочено в образованието, имам опит и в други сектори, където управлявах екипи до 500 човека. Беше ценен опит, който ми помогна да надградя много от това, което майка ми беше направила дотогава. Когато реших, че съм готова да поема отговорността си към „Светлина“, се грижехме за около 150 деца.
Към момента дейността на компанията се разрасна от яслена до гимназиална възраст, семействата, които са ни се доверили, са над 900 и имаме желание да продължаваме да създаваме интересни и иновативни проекти, които да ни позволят качеството, което предлагаме, да се повишава и да отговаря на съвременните предизвикателства в образованието.
Обхващате деца от яслена възраст до гимназия. Кое отличава вашия подход на работа и обучение?
Спецификата на работата ни се отличава в две основни линии според възрастта, за която говорим. В предучилищна възраст изключително много развиваме екипите и програмите си на база на най-новите тенденции в неврологията. Всъщност много родители все още не си дават сметка, че ако искат да направят нещо за детето си, за да го развият когнитивно, емоционално, социално, физически, за да бъде то успешно в бъдеще – независимо в училище или в живота, най-ценният период за това е 0-6 г. Повечето родители възлагат големи надежди и амбиции в училището, но там за много неща вече е късно.
Много работим в посока в тази основополагаща възраст да отключваме потенциала на децата, така че после да им е лесно. В училищната възраст залагаме много на холистични методи на обучение. Никога не сме гонили рейтинги по най-търсените предмети, където се конкурират много училища, защото децата при нас са пъстра палитра. Имаме изключително силни математици, лингвисти с по няколко езика, спортисти, певци, деца, избрали да се развиват с технологии. Всяко дете за нас е уникално и вярваме, че ролята на образованието е да му помогне да стане балансирана личност и да има много умения, които да го подготвят за света, докато развиваме най-силните му качества, а не просто да отхвърляме едни деца на входа, за да сме сигурни, че ще се преборим за водещи места в класациите.
Това е успешна стратегия за много, но и не особено трудна за постигане. За нас тя не отговаря на основните ни ценности и разбирането, че всяко дете носи дар в себе си и ролята на възрастните е да му го покажат.
Имате специални програми за предучилищна възраст. Защо този период е толкова ключов за развитието на детето?
Тогава мозъкът на детето се развива с най-бързи темпове. Това е моментът, в който е важно не просто да научим децата да четат и пишат на четири години, преди всички останали, или да знаят 100 думи на английски. Това е моментът, в който през сензорика, физиология, моторика, социални контакти, игри за емоционална интелигентност, мозъчни гимнастики отключваме потенциала на децата. Никога не сме се стремели да се конкурираме с най-сложните тестове и подготовка на заучени формати, както, за съжаление, е честа практика в България. Това за нас е много плоско поле за развитие. Нашата цел е да разгърнем възможно най-богато развитието на децата, като им дадем достъп до изкуство, спорт, природа, майчин и чужд език, свирене на музикален инструмент, всичко, което би стимулирало мозъка в една спокойна и подкрепяща среда, където детето се чувства обичано и идва с желание.
А по какъв начин подкрепяте учениците в гимназиален етап?
Вече за трета година организираме „Тийн пауър“ – съвременното училище на живота. Това е наша социална кауза, ориентирана към тийновете. Входът за събитието е изцяло безплатен и то е посещавано от деца от цяла България. На него каним известни личности, които имат какво да разкажат на учениците, така че да ги мотивират.
Да им покажат и светлата, и тъмната страна на успеха, да споделят своя опит, грешки, провали. Интересът е огромен и всеки път се изненадваме колко мотивирани млади хора има, които искат да се развиват и дават сигнал, че няма достатъчно подобни форуми, където могат да черпят опит на живо, а не само в онлайн среда. А подкрепата от бизнеса и от популярните личности на България също е много голяма, за което сме им признателни, защото без тях няма да успеем да достигнем до учениците по този вълнуващ начин. Тази година събитието ще е на 10 юни и каним всеки, който е между 13 и 19 години и иска да разбере повече за себе си през историите на други много интересни личности.
Преди броени дни приключи друго важно събитие – Училище за родители в ОГ „Светлина“. Какви са темите, които вълнуват родителите?
Училище за родители е традиция в „Светлина“ вече 24 години. Родителите са основен наш партньор, за да може ние като образователна институция да постигаме целите си. Без тяхната подкрепа нашите усилия са безсмислени. Всяка година правим подобно събитие с различна тема. Тази година темата беше екранната зависимост на децата и колко много щети нанася. А тези тенденции се увеличават всяка следваща година.
Когнитивното развитие на децата изостава понякога с до няколко години, автономната нервна система е неадаптивна, губят или нямат умения за разтоварване на напрежение, имат неврологични нарушения и още много неща. Темата е огромна и много можем да кажем, но най-важното за нас е да образоваме родителите, за да знаем кои са нещата, които ни водят напред, и кои ни пречат в отглеждането и възпитанието на щастливи и успешни деца.
ОГ „Светлина“ е част от Световната верига „Образование 3000“ за образованието на новото хилядолетие. Как изглежда образованието на бъдещето?
Много различно от всичко, което познаваме сега. Това е поредната сфера, в която ще навлязат сериозно най-различни форми на изкуствен интелект. Ролята на учителя ще се смени. Съвременните институции вече няма да търсят преподаване просто на знания, а ще развиват нов тип умения у децата – умения като това как да селектират информация, как да разпознават невярна информация, как да правят баланс между технологиите и менталното си здраве и много други. Учебното съдържание ще се променя също все повече.
Концентрацията на всяко следващо поколение пада значително и вече се търсят решения на този тип проблеми – вече ще говорим за образователни плейлисти с концентриран и къс формат. И може би най-голямата точка, че при все по-бързо навлизане на технологиите в живота ни сме длъжни да предоставим на учениците двете най-важни неща, за да могат да се адаптират към света – дигитални умения и умения за саморегулация и баланс, или умения за живота.