Устойчивост и етика в изкуството
Съвременният артист Никол Андонова-Nikyoto използва иновативни екологични материали както в създаването на творбите си, така и проектирането на новото си творческо пространство
Преди броени дни открихте собствено арт пространство. Разкажете ни повече за него.
NIKYOTO district е пространство, проектирно с визия за устойчивост и етика в изкуството. Моята цел беше да предложа на посетителите не само емоционални творби, но и естетиката да бъде съчетана с отговорност и грижа към околната среда. Всяка част от пространството е проектирана така, че да минимизира въздействието върху околната среда и да бъде в хармония с природата. Използвани са биоразградими и рециклируеми материали и енергоспестяващи технологии.
Какво ви вдъхнови да направите тази смела крачка с NIKYOTO District?
От една страна, желанието да имам собствено пространство, където да излагам творбите си по начин, който отговаря на моята творческа визия. В NIKYOTO district имам възможността да създам среда, която да подчертава моя индивидуален стил. Галерията е не само място за изложби, но и място за общуване и срещи с хората, които се сближават чрез любовта си към изкуството. Исках да създам и галерия, интегрирана с околната среда и принципите на устойчивост.
Кои бяха предизвикателствата в създаването на такова пространство?
На първо място отговорността към посетителя. Вярвам, че аудиторията, която ме познава, очаква да бъде провокирана и сюрпризирана. С дизайнерките от studio MAD бяхме предизвикани по много начини, докато търсим най-точните и подходящи материали, които да отговарят на изискванията за визия и атмосфера.
Тоновете, материалите и липсата на остри повърхности и правилни форми, допринасят за усещането за мекота, уют и спокойна среда. В галерията има и място, наречено art nest. Това бе и отправната точка, от която се разви цялата интериорна концепция, а именно мястото, в което творческият процес се „излюпва“ пред очите на зрителя или интимно в компания на мен самата и някой вдъхновяващ трак.
Вие сте иноватор. Какви са новите подходи и материали, които използвате, и как протича процесът по създаването на една творба?
За мен винаги е било важно да използвам новаторски техники, похвати и материали. Едно от най-големите ми открития е висококачествена екосмола, безопасна за околната среда. Съставена е от материали като соеви зърна, масло от кашу, черупки от яйца и други рециклирани биоматериали. Моят творчески път преминава през няколко етапа, но всички те са свързни със създаване на изкуство чрез свойствата на смолата.
Щастлива съм, че реализирането на NIKYOTO district се застъпва с любимия ми последен творчески период – създаването на ръчно моделирани 3D пластики, които са уникални. Целият път от въображението, през творческото решение как да материализирам дадена творба, до извайването ѝ с ръце, е процес, който ме ангажира не само физически, но и емоционално. Често сътворението е трудоемко, капризно и понякога завършва с творчески крах поради непредсказуемостта на смолата.
Творбите ви може да бъдат видени на различни бутикови локации. Разкажете за партньорствата и колаборациите, в които участвате.
Да, крайната идея на изкуството е да достигне до сетивата на възможно най-голяма и разнообразна аудитория. Тенденция е това да се случва извън изложбена среда. Имам удоволствието да бъда канена като гост артист в едни от най-бутиковите и красиви локации в България.
Една такава е Zornitza Family Estate Relais & Châteaux. Там за първи път презентирах моите външни инсталации във формата на двуметрови сладоледи. Друго такова място е Chateau Copsa, където за втори път аз и мои колеги творци представихме творби, посветени на розобера. През май бях поканена като гост артист на ексклузивна галавечеря с аукцион за предмети на изкуството, организирана от Expat Global Art. Беше вечер на елегантност, красота и креативност.
Аз съм привърженик на колаборациите. Едно мечтано и нетрадиционно партньорство е това с моите приятели от бутикова винарна CÉNiNO. Създадохме лимитирана серия Совиньон блан като едно удоволствие за вкусовите сетива на гостите в NIKYOTO district. Предстои още едно носталгично партньорство с художничка и моя приятелка от детството, с която организираме съвместна изложба в Културен ценър „Минко Балкански“ – Нова Загора, където бе моята първа изложба като дете.