Проклятието на интелекта и 5 начина да избегнем невидимите капани
Когато работим с лидери на високи роли, следим за наличието на една тънка, червена линия – здравословна комбинация от интелекта и добро самочувствие.
Линията е нивото, до което може да се издигне човек, когато са необходими воля, отлични когнитивни умения и силен заряд. За съжаление, само крачка след нея и може да превърнем благословията в проклятие. Ще го наречем „Проклятието на интелекта“, което често се изразява в някоя от следните прояви:
- Бързо, но грешно мислене – лидери с високо ниво на интелект са в състояние от откъслечна информация да изградят правдоподобна, но невярна картина. В повечето случаи те не само са убедени в правотата си, но и че знаят точно какво имат предвид останалите, дори и да не са завършили изречението си. Мислено или гласно ги прекъсват, защото вярват, че са получили необходимите факти, за да изградят разбиранията си. Това води до двойно разочарование – от една страна, хората се чувстват неразбрани, а от друга, лидерът им е в недоумение какво не е наред.
- Пренебрегване ролята на междуличностните умения – това води до отблъскване от страна на другите и повече или по-малко скрита съпротива – високото ниво на когнитивни умения може да прати ролята на емоционалната интелигентност ниско долу в приоритетите на когнитивно интелигентните хора и дори да започнат да я приемат с насмешка. Освен че трудно разпознават емоциите на другите, просто защото те рядко истински се интересуват от тях, трудно овладяват и своите емоции. Често могат да бъдат като кълбовидна мълния, която помита всичко по пътя си.
- Самовлюбени до степен на нарцисизъм – могат да ви накарат да правите нещо само защото те така са решили, без дори да проверят дали преценката им е правилна. След като разберат, че са прибързали, вместо да се извинят, по-скоро ще станат отмъстителни или в по-лекия случай – ще гледат да продължат все едно нищо не се е случило.
- Бъркат знаенето с моженето. Заблуждават се, че само защото са чели какво очакват другите, то им е известно и не само го умеят в детайли, но го и прилагат.
- Имат прекрасни идеи как да постъпят в комплексна ситуация. Когато анализират отстрани, са повече от адекватни в мислите си, но в последния момент не им достига смелост и собствената им висока летва ги спира да се втурнат по пистата от страх, че могат да сгрешат. Някои от тях може дори да страдат от „синдрома на самозванеца“. Собствената им висока летва ги кара да се сковат, когато те самите трябва да скочат.
Разбира се, това не важи за всички високоинтелигентни хора и някои успяват да живеят в хармония и баланс със себе си и околните. За останалите – ето няколко идеи как да се изплъзнат от невидимите капани:
- Проверете собствената си реалност – дори и да сте абсолютно сигурни, че сте разбрали отсрещната страна още от няколко думи, перифразирайте, задавайте допълнителни въпроси, за да се уверите, че наистина сте на една и съща страница, резюмирайте и питайте за мнението на отсрещния.
- Потърсете обратна връзка и мнение от хора, които цените и които биха имали смелостта да ви я дадат в неподправен вид. За да може да се случи това, е добре да ги предразположите, като им обясните целта и защо точно те са поканени. Бъдете честни към тях и себе си, като им гарантирате, че всичко чуто и споделено ще се използва само за градивни цели. Най-големият грях е след споделяне на критично мнение да ви обземе реваншизъм.
- Усмиряване на егото. Трудно е, защото набъбналото его е опияняващо. Имаш усещането, че летиш, че всичко ти е ясно и че нищо не може да те изненада. Цената, която може да се плати за изкушението да мислим за себе си като за непобедими герои, може да е прекомерно висока, дори и да доведе до загуба на любимата работа, или още по-лошо – на взаимоотношения с любими хора. По-добре е да потърсим примери за хора, които са по-добри от нас в различни аспекти, или да си припомним какво би ни струвало да останем отритнати сами в собственото си „величие“.
- Качествен център за оценка и развитие – потърсете независимо мнение от опитни професионалисти. Ще имате възможност да разберете повече за това как се справяте в предизвикателни ситуации чрез бизнес симулации и батерия от допълнителни тестове и инструменти. Това е като да си направите пълна кръвна картина – дори и още да не са проявени някои непродуктивни тенденции, те биха могли да се „уловят“ и да се действа превантивно.
- Потърсете коуч, на когото вярвате, и изградете план за действие. Награждавайте грешките си и се посвещавайте на отработването на всеки елемент от плана си. Бързайте бавно и ще видите, че напредъкът ще стане ритмичен и видим. Дайте си сметка, че рядко от вас се очаква да сте на 100% и е по-скоро важно да постигнете онези 80%, които са напълно достатъчни.