Архитекти на промяната
Бургаското архитектурно студио „Мото“ променя облика на морския град с реконструкцията на емблематични сгради
Офисът на „Мото“ в Бургас е на двеста метра от един от знаковите му проекти: обновения Културен дом НХК. По-известна като Дом на нефтохимика, реконструираната в модернистичен дух сграда се вписва естествено в градската среда и би могла да се намира както в центъра на Бургас, така и на всеки европейски град. За това подсказва и номинацията ѝ за престижната европейска награда Mies van der Rohe, както и получаването на отличията „Сграда на годината“ 2022, „Архинова“ 2021, „Архимория“ 2021.
Всъщност всички проекти на „Мото“ за реконструкции на емблематични публични обекти са оценени високо – и културно-туристическият комплекс „Ченгене скеле“, и Стената на приказките, и „Магазия 1“. Сега трофеите стоят върху масата за срещи на архитектурното студио – безмълвен разказ за постиженията на Десислава Стоянова, Стефан Гевренов, Мариана Сърбова и Ана Покровнишка в оформянето на съвременното лице на града. „Ние работим много интуитивно и ако можем да формулираме някакви принципи, те са за връзката с контекста, със средата и уважение към нейните характеристики и история“, обяснява арх. Стоянова. „Опитваме се да уловим духа на мястото, хората и времето“, обобщава мотото на „Мото“ арх. Сърбова.
Двете архитектки са част от студиото от основаването му през 2006 г. Десислава Стоянова (41) е съосновател заедно със Стефан Гевренов (52). Мариана Сърбова (42) се присъединява към тях в края на същата година, а през 2015 г. идва и арх. Покровнишка (39). Фокусът им е върху обществени и жилищни сгради, и пространства за деца – студиото е инициатор и на няколко образователни проекта, посветени на връзката между децата и архитектурата.
То вече има своите първоначални успехи, когато през 2009 г. печели първата си общинска поръчка – за реконструкцията на „Стената на приказките“ в Морската градина. Екипът не разполага с оригиналните мозайки и тъй като не обича имитациите, създава различен прочит на познатото. Вместо старата по-плътна и затворена стена, проектира „по-отворена и активна структура“, защото „новото поколение има нов начин на изразяване“.
В следващите години „Мото“ активно участва в различни конкурси на общината. Проектира два модерни пешеходни надлеза, печели реконструкцията на Културния дом и през 2015 г. студиото е избрано да възроди най-стария закрит пристанищен склад в Бургас „Магазия 1“. Финансиран с 3.8 млн. лв. от ДП „Пристанищна инфраструктура“, проектът е водещ в стартиралата общинска програма за отварянето на Пристанище Бургас-изток за гражданите.
Сградата, построена през 1906 г. от марсилски архитекти, е в лошо състояние, но с голям потенциал. „Искахме да се усеща новото, но и старото, да се усеща ръждата, индустриалното минало и пристанищният характер“, казва арх. Сърбова. Тръгвайки „от една гола конструкция“, екипът успява елегантно да възстанови пространството, запазвайки стария му дух. Така през 2016 г. „Магазия 1“ заживява като атрактивен център с обществени, културни и образователни функции.
Реконструкцията на Културния дом НХК започва с отложен старт през 2019 г. и в нея са вложени близо 9.5 млн. лв. от общината, европейско финансиране и общински заем. За да стигне до точната концепция, екипът, съвместно с арх. Г. Илиева-Нунева, търси вдъхновение в самото пространство. Архитектите се превръщат в истински изследователи, за да „усетят душата на сградата“. „Аз наистина се чувствах като Индиана Джоунс, откривайки места, които не са били достъпни за публиката дотогава“, казва арх. Стоянова.
През късната есен на 2020 г. със забавяне заради пандемията проектът е завършен. Официално откриване няма поради ковид ограниченията. Така или иначе екипът на „Мото“ рядко присъства на церемонии. Далеч по-вълнуващ за архитектите е моментът, когато отиват на първото музикално събитие в Концертната зала на Културния дом и чуват акустиката ѝ на живо. Като анонимни гости да разберат какво мислят хората за работата им. От всички получени мнения няма да забравят едно: „Искам да проектирате целия град“.
За следващия си знаков проект обаче „Мото“ излиза на 15 км извън Бургас. По покана на общината през 2017–2018 г. студиото проектира сградите за етнографски експозиции в културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“, разположен срещу рибарско селище със същото име – симпатични дървени къщи, в които се излагат артефакти от рибарския бит. Архитектите искат да създадат диалог със селището, без да го имитират. Колоритните обитатели на Ченгене скеле също участват. Откакто комплексът отваря за посетители през лятото на 2021 г. и досега самите рибари развеждат публиката в музейната част.
Сега „Мото“ работи на пълни обороти – бумът в търсене на жилища не е отшумял, без да изпуска от поглед обществените проекти. Питаме архитектите какво друго в облика на града ги „сърбят ръцете“ да променят? „Моята огромна мечта е градът да се отвори към всички водни зони по по-адекватен начин“, казва арх. Сърбова. „Площад „Кирил и Методий“ – отговаря арх. Стоянова, която би искала да проектира една по-привлекателна версия.